Auschwitz – symbol zagłady i piekła na ziemi. Czy świat wyciągnął wnioski z II wojny światowej? powiat oswiecim pl

Auschwitz – symbol zagłady i piekła na ziemi. Czy świat wyciągnął wnioski z II wojny światowej?

Dziś obchodzimy 77. rocznicę oswobodzenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz oraz miasta Oświęcimia. Głównym motywem tegorocznych uroczystości na terenie Miejsca Pamięci jest początek zagłady w Auschwitz, która rozpoczęła się wiosną 1942 r.

Auschwitz – symbol zagłady i piekła na ziemi. Czy świat wyciągnął wnioski z II wojny światowej? powiat oswiecim pl
Auschwitz – symbol zagłady i piekła na ziemi. Czy świat wyciągnął wnioski z II wojny światowej? powiat oswiecim pl

W indywidualnym upamiętnieniu władze Powiatu Oświęcimskiego reprezentowali wicestarosta Paweł Kobielusz oraz członkinie zarządu Teresa Jankowska i Grażyna Kopeć. Wiceprzewodniczący rady powiatu Wojciech Kajdas złożył wiązanki kwiatów w imieniu władz partnerskiego Powiatu Dachau.

Widzimy, co dzieje się wokół granic Ukrainy, widzimy, co dzieje się w licznych częściach świata. Czujemy też wzrost zbędnych napięć i groźnych powiewów haseł antysemickich i rasistowskich. Czujemy rosnącą obojętność i bierność. Świat nie wyciągnął lekcji z drugiej wojny światowej. Po konsultacji z Prezydentem RP Muzeum pragnie, by podczas 77. rocznicy wyzwolenia, w 80-lecie rozpoczęcia Zagłady w KL Auschwitz, zamiast przemówień polityków była wymowna minuta ciszy i refleksji. Niech przemówią tylko Ocalali z Auschwitz. Naprawdę przemyślmy, czy każdy zrobił wszystko, by powstrzymać w miarę swoich możliwości rozrost zła na naszym świecie – czytamy w okolicznościowym wpisie na stronie Muzeum Auschwitz.

Z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa w obchodach na terenie Miejsca Pamięci weźmie udział niewielka grupa gości, głównie Ocalałych. Uroczystości w całości będą transmitowane w Internecie.

Rok 1942 r. był kluczowy dla kształtowania się funkcji obozu Auschwitz jako ośrodka zagłady. Wiosną tegoż roku niemieccy okupanci rozpoczęli masowe deportacje Żydów do Auschwitz. Władze obozowe zdecydowały o utworzeniu dwóch prowizorycznych komór gazowych w pobliżu obozu Auschwitz II-Birkenau, obok nich najpierw kopano masowe groby, a następnie ciała ofiar zaczęto spalać na wolnym powietrzu.

Na rampie wyładowczej lekarze SS zaczęli przeprowadzać selekcje wśród deportowanych Żydów. Po wizycie w Auschwitz SS-Reichsführera Heinricha Himmlera w lipcu 1942 r. przystąpiono do budowy czterech krematoriów wraz z komorami gazowymi, które zostały oddane do użytku wiosną kolejnego roku. Do momentu wyzwolenia terenów obozowych przez żołnierzy Armii Czerwonej, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości.

W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Fot. WR

  • 77. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz
Miejsce Pamięci i Muzeum
Były Niemiecki Nazistowski
Obóz Koncentracyjny i Zagłady
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
ul. Więźniów Oświęcimia 20
32-603 Oświęcim
Polska
Telefon: +48 33 844 8000
Informacja o zwiedzaniu
Telefon: +48 33 844 8099
Źródło:

Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu

ul. Stanisława Wyspiańskiego 10
32-602 Oświęcim
tel: 33 844-96-00
            sekretariat@powiat.oswiecim.pl
Czas pracy Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu:
poniedziałek, środa, czwartek od godz. 7.30 do godz. 15.30
wtorek od godz. 7.30 do godz. 17.00
piątek od godz. 7.30 do godz. 14.00

Udostępnij