Programy Fundacji WOŚP org pl

Dziś Światowy Dzień Zdrowia. Co WOŚP zrobiła dla polskiej medycyny?

29 zbiórek na zakup sprzętu dla różnych dziedzin medycyny, osiem ogólnopolskich programów medycznych i akcje specjalne – to tylko część działań, jakie WOŚP podejmuje od lat w trosce o zdrowie i życie Polaków. Fundacja, przy współpracy z najlepszymi ekspertami i przy wsparciu milionów darczyńców, realnie wpływa na sposób diagnozowania i leczenia pacjentów w całym kraju.

 

Programy Fundacji WOŚP org pl
Programy Fundacji WOŚP org pl

 

Najbardziej rozpoznawalna akcja WOŚP to oczywiście styczniowy Finał, w który rokrocznie angażują się miliony osób na całym świecie. Zbiórka każdorazowo dedykowana jest konkretnej dziedzinie medycyny, której wyboru Fundacja dokonuje po konsultacji z ekspertami oraz analizując prośby o wsparcie płynące ze szpitali.

Dzięki Finałom wsparcie uzyskały m.in. neonatologia, dziecięca kardiochirurgia, onkologia, ortopedia i traumatologia, nefrologia, ale też geriatria. W ciągu 29 Finałów WOŚP zebrała ponad 1,5 miliarda złotych, za które jak dotąd zakupiła ponad 65 tys. urządzeń.

Fundacja zakupu sprzętu medycznego dokonuje w ramach Konkursu Ofert, którego zasady – daleko odmienne od regulacji dotyczących zamówień publicznych – samodzielnie opracowała. Głównym założeniem Konkursu Ofert jest wybór urządzeń o najwyższej jakości, w oparciu o wielogodzinne negocjacje z udziałem Komisji Ekspertów. Tradycją Konkursów Ofert są doskonale wynegocjowane warunki zakupu urządzeń. Ceny są znacząco (czasem w skali kilkudziesięciu procent!) niższe niż średnie wartości rynkowe. Każde urządzenie ma wydłużony czas gwarancji, ewentualny zapas materiałów zużywalnych, zapewnione dożywotnie nieodpłatne aktualizacje oprogramowania. Z każdym urządzeniem szpital otrzymuje pakiet szkoleń prowadzonych przez doświadczonych specjalistów. Orkiestra dba więc nie tylko o dostarczenie sprzętu, ale o zapewnienie jak najlepszych możliwości, by z tego sprzętu intensywnie korzystać dla dobra najmłodszych pacjentów.

Fundacja to nie tylko styczniowy Finał i organizowane kilka razy w roku wielkie zakupy sprzętu medycznego, ale również całoroczne programy medyczne. To właśnie dzięki tym działaniom m.in. 96% noworodków ma zbadany słuch, uratowano wzrok ponad 10 tys. wcześniaków, a ponad 4,5 tys. kobiet ciężarnych z cukrzycą wypożyczyło pompy insulinowe. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to także Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”, dzięki któremu zasady udzielania pierwszej pomocy poznały blisko 3 miliony dzieci.

 

Źródło:
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
ul. Dominikańska 19 C, 02-738 Warszawa
Tel: +48 22 852 32 14, +48 22 852 32 15
Pracujemy: poniedziałek – piątek w godz. 8.15-16.15

Udostępnij