88. rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego - uroczysty koncert w Krakowie gov pl

Krzysztof Penderecki In memoriam w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

W 88. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie odbył się uroczysty koncert In memoriam poświęcony jego pamięci. Po koncercie z małżonką kompozytora – Elżbietą Penderecką – spotkał się wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

88. rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego - uroczysty koncert w Krakowie gov pl
88. rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego – uroczysty koncert w Krakowie gov pl

Organizatorem koncertu, który odbył się w Centrum Kongresowym ICE Kraków, była m.in. Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego oraz Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena i Krakowskie Biuro Festiwalowe.W programie znalazły się utwory Krzysztofa Pendereckiego –„Hymn do św. Wojciecha”, „Lacrimosa z Polskiego Requiem”, „II Symfonia Wigilijna”, które wykonali solistka – Iwona Hossa (sopran) oraz Chór i Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie pod dyrekcją Macieja Tworka.

Krzysztof Penderecki

Urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy.W latach 50. uczęszczał do Akademii Muzycznej w Krakowie. W 1959 rokuzdobył trzy pierwsze nagrody w konkursie Związku Kompozytorów Polskich.

W 1960 roku napisał jeden ze swoich najsłynniejszych utworów: „Ofiarom Hiroszimy – tren”. Szybko zaczął zdobywać międzynarodowe uznanie. Szczególnie zasłynął jako kompozytor muzyki religijnej.

W 1969 roku skomponował pierwszą operę, zatytułowaną „Diabły z Loudun”. Cztery lata później stworzył I Symfonię (ostatnia – piąta – część powstała w 1992 roku).

W 1980 roku rozpoczął prace nad jednym ze swoich największych dzieł – „Polskim Requiem”. Jest to monumentalna kompozycja inspirowana historią Polski. Poszczególne części utworu dotyczą „Solidarności”, kardynała Stefana Wyszyńskiego, Powstania Warszawskiego, ojca Maksymiliana Kolbe oraz zbrodni w Katyniu. Ostatnia część „Requiem” została zadedykowana papieżowi Janowi Pawłowi II.

Krzysztof Penderecki w swojej twórczości często inspirował się wątkami historycznymi. Nie tylko rodzimymi, ale również należącymi do historii powszechnej, tak jak chociażby w przypadku koncertu fortepianowego „Zmartwychwstanie”, napisanego po zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku w 2001 roku.

Jego utwory były często wykorzystywane w filmach, m.in. w słynnym „Lśnieniu” Stanleya Kubricka czy „Rękopisu znalezionego w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa.

Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca 2020 roku w Krakowie.

Krzysztof Penderecki In memoriam w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

Pamięci kompozytora poświęcony będzie również wyjątkowy koncert, który 28 listopada odbędzie się w Warszawie. Na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej będzie można usłyszeć Penderecki Trio (Andrzej Wierciński – fortepian; Mateusz Makuch – skrzypce; Claudio Bohorquez – wiolonczela) w wykonaniu „Chaconne” w wersji na Trio. W koncercie podwójnym zaprezentują się Jakub Haufa (skrzypce) oraz Ryszard Groblewski (altówka) w towarzystwie SinfoniaVarsovia. Orkiestra będzie również uczestniczyła w wykonaniu „VI Symfonii” z udziałem StephanaGenza (baryton) i Joanny Kravchenko (erhu) pod dyrekcją Macieja Tworka.

Koncert współorganizuje Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena. Sponsorem wydarzenia jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bilety na koncert można nabyć na stronie: https://teatrwielki.pl/repertuar/kalendarium/2021-2022/krzysztof-penderecki-in-memoriam/

Zamów Fotowoltaikę, pompę ciepła w
Power Green  Fotowoltaika, Pompy Ciepła,
Power Green Fotowoltaika, Pompy Ciepła
ul. Unii Europejskiej 1, 32-600 Oświęcim
+48 517 387 014
+48 517 385 719

Kupuje Lokalnie  w Polecane Firmy

Źródło:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
00-071 Warszawa
Skontaktuj się z nami
22 42 10 100
Infolinia dla Obywatela
22 25 00 140
Czynna w dni robocze
w godzinach 8:00-16:00

 

Udostępnij