Małopolska w rytmie eko malopolska pl

Małopolska w rytmie eko

Marzysz o wypoczynku z dala od zgiełku, tłumu i zatłoczonych ulic? Chcesz oczyścić umysł, naładować baterie pozytywną energią płynącą prosto z natury? Pragniesz odkrywać to, co nieznane, po raz kolejny zrobić coś w życiu po raz pierwszy? Nic prostszego, zostań ekoturystą i podróżuj po Małopolsce w rytmie eko!
Małopolska w rytmie eko malopolska pl
Małopolska w rytmie eko malopolska pl

Ekoturystyka to kameralne odkrywanie i poznawanie wyjątkowych miejsc, zabytków, ludzi, ich kultury, tradycji. To podróżowanie w rytmie przyrody, aktywne i uważne odkrywanie tego co nas otacza, zwiedzanie miejsc wyróżniających się bogactwem naturalnego krajobrazu i unikatową kulturą. Dzięki ekoturystyce mamy szansę doświadczyć piękna przyrody z dala od głównych szlaków, poczuć emocje odkrywcy, smakować lokalnych specjałów, nawiązać nowe przyjaźnie, zachwycić otaczającym światem, nie szkodząc naturze. Czego chcieć więcej ruszając szlakiem wakacyjnej przyrody?

Małopolska to idealne miejsce do zwiedzania w rytmie eko. Oferuje nie tylko dobrze znane atrakcje turystyczne, ale potrafi zaskoczyć mało znanymi, urokliwymi zakątkami, nieprzedeptanymi górskimi szlakami, możliwością obcowania z niczym niezmąconym pięknem natury. Jak odnaleźć te niezwykłe miejsca podczas jednodniowej wycieczki, weekendowego wypadu, czy dłuższego wakacyjnego pobytu? Nic prostszego – zainspiruj się propozycjami ekowypraw przygotowanych przez ekspertkę – Dominikę Zarębę. Udowadnia w swoich przewodnikach, że każdy  subregion Małopolski oferuje tak wiele do odkrycia…

Jak rozpocząć przygodę z ekoturystyką?

 

grafika ozdobna Kraków i okolice w rytmie eko

Kraków i okolice

Czy można zwiedzić Kraków w rytmie eko? Oczywiście – stolica Małopolski zaskakuje wieloma nieodkrytymi zakątkami, tajemnicze Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, szlak rzeźb Bronisława Chromego, Łąki Nowohuckie, szlaki piesze w Lesie Wolskim, Podgórkach Tynieckich to tylko niektóre  wyjątkowe ekoatrakcje turystyczne. Wystarczy jednak oddalić się kilkanaście kilometrów od granic Krakowa, by uciec od zgiełku tętniącego życiem miasta w poszukiwaniu kontaktu z naturą… Podróżując na wschód można zachwycić się sielskim krajobrazem Pogórza Wiśnickiego, podziwiać Zamek
w Wiśniczu i ruszyć szlakiem starodawnych legend odkrywając tajemnice przeszłości. Aktywnych zachęci kajakowa wyprawa Dłubnią i wycieczka rowerowa śladem niepołomickiego żubra. Ojcowski Park Narodowy również potrafi zaskoczyć mało znanymi zakątkami, które warto odkrywać podczas pieszych i rowerowych wędrówek.

Kajakiem i rowerem u zbiegu Dłubni i Wisły

Szlakiem legend w Wisnicko-Lipnickim Parku Krajobrazowym

Zielono mi biegiem i spacerem blisko Krakowa

 

grafika ozdobna Tarnów i okolice w rytmie eko

Tarnów i okolice

A gdyby tak ruszyć rowerem malowniczą  Doliną Dunajca, odwiedzić podtarnowskie winnice na skąpanych w słońcu południowych zboczach pagórków otaczających Tarnów – perłę renesansu i polski biegun ciepła, skosztować lokalnych produktów, wśród których króluje „Piękny Jaś” idealny na fasolową… Z kolei Zakliczyn i Ciężkowice potrafią magicznie przenosić w czasie i zachwycać urokiem miasteczka galicyjskiego.  W tym rejonie nie braknie też  atrakcji dla piechurów – Pogórze Ciężkowickie ze Skamieniałym Miastem, i pasmo Brzanki zaspokoją potrzebę pieszych wędrówek leśnymi ścieżkami. Szlakiem ścieżek rowerowych VeloDunajec i Wiślaną Trasa Rowerową dotrzeć można do niezwykłego Zalipia, które oczaruje widokiem tradycyjnie malowanych zabudowań.

Ekowędrówki przez Pogórze Ciężkowickie

Rowerem w dolinie Dunajca

Spacerem i rowerem w krainie winnic i wyśmienitej kuchni

 

grafika ozdobna Małopolska Zachodnia w rytmie eko

Małopolska Zachodnia

W drodze z Krakowa w stronę Wadowic nie sposób ominąć Lanckorońskiego Wzgórza z kojącym widokiem na faliste wzgórza, łąki i lasy. Mówi się, że w tej bajkowej krainie mieszkają anioły – koniecznie trzeba to sprawdzić… A potem wyciszyć się wędrując po Kalwaryjskich Dróżkach. W nieodległej Dolinie Karpia, na smakoszy czeka królewska ryba, której koniecznie należy spróbować tuż przed wycieczką szlakiem atrakcji regionalnego Ekomuzeum. Jura Krakowsko – Częstochowska i Szlak Orlich Gniazd to niewyczerpalne źródło inspiracji do wędrówek w rytmie eko. Tajemnice historii skryte w ruinach zamków i liczne szlaki piesze wśród lasów i dolin zachwycą każdego ekoturystę.

Drezyną przez urokliwe jurajskie krajobrazy

Rowerem i kajakiem przez Ekomuzeum Doliny Karpia

Z wizytą u artystów i aniołów na Bursztynowym Szlaku

 

grafika ozdobna Podhale w rytmie eko

Podhale

Prawdopodobnie każdy, kto odważy się zdobyć jej szczyt o wschodzie słońca, już nigdy nie zapomni widoku panoramy Tatr zabarwionej na wszystkie odcienie pomarańczy, czerwieni, różu i błękitu… Królowa Beskidu – Babia Góra pozwala poczuć w włosach wiatr wiejący z czterech stron świata i wynurza się spośród gęstych świerkowych, jodłowych i buczynowych lasów. Dalej na trasie ekowycieczek –  Orawa – której barwna i bogata historia została zaczarowana w drewnie i zapierające dech w piersiach widoki okolic Jeziora Czorsztyńskiego, gdzie warto dotrzeć rowerem wybierając szlak VeloDunajec.

Eko-etno wędrówki z Babią Górą w tle

Orawa – historie zaczarowane w drewnie

Rowerem wokół Jeziora Czorsztyńskiego na Szlaku Kultury Wołoskiej

 

grafika ozdobna Ziemia Sądecka w rytmie Eko

Ziemia sądecka

Okolica Nowego Sącza jest urzekająca pod wieloma względami. Podróżnych zachwycą zielone wzgórza nakreślone szachownicą pól, sadów i łąk, a także  pasma zalesionych szczytów Beskidu Sądeckiego. To tu, pośród świerków, jaworów i jodeł, biją źródła wód mineralnych i leczniczych. W tym czarującym zakątku Małopolski warto odwiedzić Stary Sącz – jedno z najstarszych miast Polski –pamiętające czasy kolorowych jarmarków i odwiedziny królów. Pośród pasma Radziejowej, w dolinach Dunajca i Popradu spotkamy cały wachlarz możliwości by aktywnie spędzić czas. Zagórzańskie Dziedziny łączą Beskid Wyspowy i Gorce. Splatają przyrodę z niezwykłymi krajobrazami. Wiążą tradycje pasterskie, rzemiosło, kulturę i sztukę. Beskid Niski, z kolei, to miejsce na styku wielu kultur i karpacka ostoja przyrody.

Cztery pory roku w Beskidzie Niskim

Rowerowy Fun w dolinie Popradu i Dunajca

Woda, góry i księżna – spacerem i rowerem

 

Jeszcze więcej inspiracji i propozycji miejsc do odkrycia w rytmie eko polecanych przez Małopolan znajdziesz na stronie poznajmysie.malopolska.pl/polecane-miejsca

 

Sklepy Rowerowe Blue Sport 

Blue Sport Oświęcim:
32-615 Grojec k. Oświęcimia, ul. Beskidzka 59
tel: 33 842 07 58
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – Piątek 9:00 – 18:00
Sobota 9:00 – 13:00
_____________________________________________
Blue Sport Kęty:
32-650 Kęty, ul. Kościuszki 14
tel: 514 515 710
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – Piątek 9:00 – 18:00
Sobota 9:00 – 14:00
_____________________________________________
Blue Sport Wadowice:
34-100 Wadowice, ul. Legionów 24
tel: 502 506 012
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – Piątek 9:00 – 18:00
Sobota 9:00 – 14:00

 

Źródło:
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
30-017 Kraków, ul. Racławicka 56
tel.: + 48 12 61 60 421, +48 12 61 60 413

Udostępnij