Ogrody społeczne w Gminie Brzeszcze. Oaza spokoju i kontaktu z naturą

Niczym przysłowiowe grzyby po deszczu w Gm. Brzeszcze wyrastają tzw. ogrody społeczne (sąsiedzkie).

Już teraz można zobaczyć jak dzięki społecznej pracy aktywnych mieszkańców, rosną cztery takie ogródki: przy ulicy Kosynierów obok „starego urzędu” i ulicy Górniczej na Starej Kolonii, a także obok Ośrodka Kultury w Brzeszczach i w otoczeniu Domu Ludowego Wilczkowicach.

Ogrody społeczne to dostępne dla wszystkich tereny zielone, zagospodarowane przez samych mieszkańców, zgodnie z potrzebami lokalnej społeczności. Zwykle tę inicjatywę wspierają władze lokalne oraz grantodawcy lub darczyńcy. Moda na takie oddolne inicjatywy ogrodnicze zaczęła się w dużych miastach, gdzie niewielu mieszkańców ma możliwość uprawy własnego ogródka.

Projektowi “Ogrody społeczne w Gminie Brzeszcze” patronuje burmistrz Brzeszcz Radosław Szot. Merytorycznie i finansowo działania realizowane w górniczej gminie wspiera Fundacja Kultury Chrześcijańskie ZNAK z Krakowa, która na projekt pozyskała dotację z Narodowego Instytutu Wolności, w ramach programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020”. Wsparcia ogrodnikom udziela też brzeszczańska Agencja Komunalna.

– Ogródki będą miejscem odpoczynku, zabaw i spotkań, ale też zdobywania wiedzy o zrównoważonym ogrodnictwie. Dzięki tym miejscom można będzie dowiedzieć się czym jest permakulturowa grządka, jak radzić sobie z niedostatkiem wody w ogrodzie oraz ile dobrego dają nam rośliny łąkowe uważane często z chwasty – informuje brzeszczański magistrat.

O ile pozwolą na to warunki, we wrześniu odbędą się wykłady i konsultacje na temat zrównoważanego ogrodnictwa, plenerowe zajęcia dla dzieci oraz pikniki sąsiedzkie w kwitnących ogrodach.

Bieżące informacje oraz zdjęcia dokumentujące postęp prac można zobaczyć na specjalnie utworzonym profilu na Facebooku –  Zrównoważone ogrody społeczne w gminie Brzeszcze – KLIKNIJ

(Źródło: UG Brzeszcze).

Udostępnij