Polska Energia Agregat prądotwórczy i fotowoltaika. Brak prądu to nie problem info oswiecim info malopolska

POLSKA ENERGIA - Polska Energia: Agregat prądotwórczy i fotowoltaika. Brak prądu to nie problem!

Polska Energia Agregat prądotwórczy i fotowoltaika. Brak prądu to nie problem info oswiecim info malopolska
Polska Energia Agregat prądotwórczy i fotowoltaika. Brak prądu to nie problem info oswiecim info malopolska

 

Połączenie fotowoltaiki i agregatu prądotwórczego to alternatywne zabezpieczenie w przypadkach przerw w dostawie energii elektrycznej i niezależność energetyczna. Warunkiem jest instalacja fotowoltaiczna w systemie hybrydowym lub off-grid lub agregat prądotwórczy. Jak jeszcze radzić sobie podczas przerw w dostawie prądu? A może zamienić samochód w źródło energii elektrycznej?

Agregat prądotwórczy – co to jest i jak działa?

Agregat prądotwórczy to bardzo przydatne urządzenie wytwarzające prąd, składa się z prądnicy i silnika, który jest napędzany benzyną, olejem napędowym lub z instalacji gazowej. Sposób działania agregatu prądotwórczego jest dość prosty – wprawiając w ruch wirnik prądnicy, zmienia energię powstałą w wyniku spalania paliwa w energię mechaniczną. Podczas obrotów wirnik wytwarza siłę elektromotoryczną. Stąd w agregacie prądotwórczym generowana jest energia elektryczna.

Fotowoltaika i agregat prądotwórczy

Inwestycja w panele fotowoltaiczne to zdecydowanie opłacalny sposób, by obniżyć rachunki za prąd.  Fotowoltaika dla firm oznacza duże oszczędności i bezpieczeństwo energetyczne. To również przewaga konkurencyjna, gdyż coraz więcej firm dąży do zrównoważonego rozwoju poprzez podejmowanie działań na rzecz ochrony klimatu.

Żeby jednak zadbać o niezależność energetyczną warto postawić na rozwiązanie: fotowoltaika i agregat prądotwórczy. Jest to sposób by zagwarantować niezależność od zewnętrznego dostawcy energii dla domu lub firmy w przypadku awarii sieci zasilającej.

Agregat prądotwórczy do domu z fotowoltaiką

Agregat prądotwórczy dla domu to skuteczny sposób w przypadku awarii zasilania lub przerw w dostawach prądu. Fotowoltaika z magazynem energii: hybrydowa i off grid mogą zapewnić zasilanie awaryjne budynku, jednak ograniczeniem czasu pracy jest pojemność magazynu energii. W przypadku zapotrzebowania na energię niedużego domu, magazyn energii o pojemności 5kWh zapewni podtrzymanie na nocne zasilanie budynku, natomiast na dłuższy czas niezbędny będzie agregat prądotwórczy.

Zastosowanie agregatu w obiekcie, przed jego uruchomieniem wymaga odłączenia instalacji domowej od sieci elektroenergetycznej. Jeśli w budynku zamontowano instalację fotowoltaiczną on-grid również tę instalację należy odłączyć przed uruchomieniem agregatu.

By w pełni korzystać z możliwości fotowoltaiki warto już na etapie planowania skontaktować się z solidnym dostawcą paneli fotowoltaicznych. Firma fotowoltaiczna Polska Energia z Andrychowa to sprawdzony Partner – dostawca fotowoltaiki, pomp ciepła, magazynów energii.

System on grid – jak działa?

Fotowoltaika on grid działa, gdy system jest podpięty do linii energetycznej. Pracująca sieć energetyczna jest zsynchronizowana z falownikiem w instalacji fotowoltaicznej. Główną zaletą tego systemu jest możliwość oddawania nadprodukcji energii i jego odbioru w okresie małego nasłonecznienia. Na przykład w zimie, kiedy dni są krótsze. Kolejna możliwość to sprzedaż zmagazynowanej nadwyżki energii zewnętrznemu dostawcy prądu. System on grid to popularne rozwiązanie, choć zakłada całkowitą zależność od zewnętrznego dostawcy energii. Co oznacza, że w przypadku przerw w dostawie prądu falownik nie będzie generował energii elektrycznej.

fotowoltaika a sieć energetyczna
Jak korzystać z fotowoltaiki w przypadku przerw w dostawie prądu?

System hybrydowy – jak działa?

Fotowoltaika w trybie hybrydowym z wyjściem zasilania awaryjnego oznacza wysoką niezależność od zewnętrznej sieci energetycznej. Instalacja jest podłączona do zewnętrznego dostawcy prądu tak jak instalacja on grid, ale dodatkowo wymaga dołączenia magazynu energii.

Wyłączenie zasilania sieci energetycznej spowoduje przełączenie instalacji i falownika w tryb zasilania awaryjnego zasilanego z modułów PV i magazynu energii.

Instalacja fotowoltaiczna HUAWEI SUN2000 z magazynem energii LUNA2000

System off grid – jak działa?

Fotowoltaika off grid oznacza całkowitą niezależność od zewnętrznej sieci energetycznej. Instalacja nie jest podłączona to żadnego zewnętrznego dostawcy prądu. Jest wyposażona w akumulatory – magazyn energii, a także regulatory ładowania napięcia. Linia energetyczna nie jest podłączona więc jej stan nie ma wpływu na pracę instalacji. Instalacja off grid umożliwia również magazynowanie energii elektrycznej. Różnica polega na tym, że nadwyżki energii nie można przesłać do zakładu energetycznego.

Decydując się na wybór paneli fotowoltaicznych, już na początku warto określić w jakim zakresie fotowoltaika będzie wykorzystywana, jak wygląda możliwość podłączenia do sieci energetycznej i w ten sposób dobrać konkretny system instalacji fotowoltaicznej.

Zasilanie awaryjne dla domu… z samochodu

Wykorzystanie standardowego samochodu jako agregatu prądotwórczego to rozwiązanie, które może być wykorzystywane przy krótkotrwałych przerwach w dostawie prądu. Zasilanie podstawowych urządzeń w domu jednorodzinnym jest możliwe przy wykorzystaniu instalacji samochodowej. Podstawowym narzędziem do zasilania awaryjnego wybranych urządzeń w domu z akumulatora samochodowego jest przetwornica samochodowa. W przypadku takiego rozwiązania należy podpiąć przetwornicę do akumulatora samochodowego, a następnie przy pomocy przedłużacza do urządzeń, które chcemy zasilić w prąd. Szczególnie polecamy przetwornice sinusoidalne – to urządzenia służące do przetwarzania prądu stałego o napięciu 12V lub 24V na prąd przemienny o kształcie sinusoidy, dzięki czemu z łatwością podłączymy urządzenia indukcyjne czy pojemnościowe. Przetwornica samochodowa sinus 12V/230VAC generuje niemal identyczne napięcie jak domowa sieć elektryczna 230V. Dzięki czemu z łatwością zasili wiele urządzeń domowych.

samochód jako domowy magazyn energii
Zasilanie domu z samochodu elektrycznego jako alternatywa dla przerw w dostawie prądu.

O czym pamiętać podłączając przetwornicę w samochodzie?

Dobierając moc przetwornicy, należy zwrócić uwagę na dopuszczalne obciążenie instalacji samochodowej w miejscu jej podłączenia. Często dopuszczalna moc podłączona do gniazda zapalniczki samochodowej nie powinna przekraczać 150W. Przetwornice większej mocy powinny być podłączone bezpośrednio do akumulatora.

Samochód elektryczny jako magazyn energii dla domu

Niektóre modele samochodów elektrycznych lub hybrydowych wyposażone są w wbudowane wewnątrz kabiny gniazdo elektryczne 230V. Najczęściej przeznaczone jest ono do podłączenia urządzeń niedużej mocy, np. ładowarki, zasilacze do laptopa, itp. Wydajność takiego złącza z reguły nie przekracza 1500W.

Drugą opcją jest gniazdko 230V podłączane do złącza ładowania. Technologia V2L (ang. Vehicle-to-Load) oznaczająca dostarczanie energii zewnętrznym odbiornikom prądu i często umożliwia maksymalne obciążenie 1-fazowe o mocy do 3.6kW. Moc taka jest wystarczająca do zasilania niemal każdego domowego urządzenia elektrycznego i elektronicznego.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani tematem zasilania podstawowego i rezerwowego, połączenia fotowoltaiki z agregatem prądotwórczym zapraszamy do kontaktu z Polska Energia z Andrychowa. Nasi wykwalifikowani specjaliści służą fachową wiedzą w zakresie nowoczesnych i skutecznych rozwiązań.

Jeżeli szukacie innych sprawdzonych narzędzi elektrycznych i osprzętu elektrycznego zapraszamy do hurtowni elektrycznej w Andrychowie. Posiadamy bogatą ofertę dla klientów biznesowych i indywidualnych. Sprawdź koniecznie naszą ofertę i aktualne promocje!

Polska Energia

Fotowoltaika, Pompy Ciepła, Maty Grzewcze, Ładowarki Samochodowe.

Zadzwoń. Doradzimy

577 830 030

Polska Energia Spółka Komandytowa
Zbigniew Hatala,  Przemysław Hatala
tel. 577 830 030

Kupuje Lokalnie  w Polecane Firmy

Udostępnij