Polska Energia Fotowoltaika- Więcej mocy niż w katalogu? Jak to możliwe? wiecej-mocy-niz-podaje-producent info oswieim info andrychow

POLSKA ENERGIA - Polska Energia Fotowoltaika: Więcej mocy niż w katalogu? Jak to możliwe?

4 kwietnia 2022 r. niektóre instalacje fotowoltaiczne generowały większą moc niż podana przez producenta w kartach katalogowych! Jaką moc maksymalną mogą generować moduły fotowoltaiczne ?

Polska Energia Fotowoltaika- Więcej mocy niż w katalogu? Jak to możliwe? wiecej-mocy-niz-podaje-producent info oswieim info andrychow
Polska Energia Fotowoltaika- Więcej mocy niż w katalogu? Jak to możliwe? wiecej-mocy-niz-podaje-producent info oswieim info andrychow

W poniedziałek 4 kwietnia 2022 r. w niektórych instalacjach fotowoltaicznych można było zaobserwować ciekawy przypadek. -Chwilowe moce generowane do sieci energetycznej były większe niż nominalna moc całego zainstalowanego systemu PV. Jak to się stało i czy jest to w ogóle możliwe?

Jaszczurowa instalacja gruntowa 5kWp

Obserwując pracę instalacji fotowoltaicznej w różnych porach roku można zauważyć następującą rzecz. A mianowicie, szczytowa moc osiągana najczęściej w południe, jest mniejsza od nominalnej mocy modułów fotowoltaicznych, odczytanej z kart katalogowych. Jest to naturalne w naszym położeniu geograficznym i wynika przede wszystkim z natężenia promieniowania słoneczne.

charakterystyki mocy instalacji huawei i solaredge

Dlaczego 4 kwietnia chwilowe moce generowane przekraczały wartości podane przez producenta? Nastąpiło kilka sprzyjających warunków. Wśród nich m.in. silne wiosenne słońce, niska temperatura powietrza oraz pojawiające się chwilowe zachmurzenie.

Co więcej, poruszające się chmury powodowały przysłanianie instalacji fotowoltaicznych. Przez co ich temperatura szybko obniżała się z powodu niskiej temperatury powietrza. Natomiast przebijające się promienie słońca, powodowały że ogniwa pracowały chwilowo w bardzo mocnym oświetleniu. A wszystko to przy temperaturze niższej niż nominalna temperatura flash testów modułów PV.

Monokrystaliczne moduły fotowoltaiczne posiadają ujemny współczynnik temperaturowy napięcia. Zatem im niższa temperatura ogniwa, tym wyższe napięcie wyjściowe modułu PV. A co za tym idzie i moc generowana.

Ekipa Polska Energia z Andrychowa życzy pełnego słońca, najniższych temperatur i jak największych uzysków!

charakterystyki fronius sofarsolar

Prezentowane uzyski i moce szczytowe pochodzą z instalacji o różnych konfiguracjach sprzętowych i różnych systemach montażu, z azymutem zbliżonym do południowego i południowo-zachodniego.

Polska Energia

Fotowoltaika, Pompy Ciepła, Maty Grzewcze, Ładowarki Samochodowe.

Zadzwoń. Doradzimy

577 830 030

Polska Energia Spółka Komandytowa
Zbigniew Hatala,  Przemysław Hatala
tel. 577 830 030