W krwawym uścisku dwóch totalitaryzmów. 17 września 1939 Sowieci zaatakowali Polskę

Dziś mija 81. rocznica napaści sowieckiej na Polskę. Na mocy zbrodniczego paktu Ribbentrop-Mołotow, na wschodnie rubieże – broniącej się od 1 września przed niemieckim agresorem Polski – napadła Armia Czerwona. Wkroczenie Sowietów na tereny II Rzeczypospolitej oznaczało nie tylko definitywną klęskę militarną Wojska Polskiego, ale i olbrzymie ofiary wśród ludności cywilnej i sowietyzację wschodnich obszarów kraju.

W tę smutną rocznicę, dziś w południe nastąpiło złożenie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza na placu Kościuszki w Oświęcimiu, a następnie na miejscowym cmentarzu parafialnym przez liczne delegacje – samorządowe, kombatanckie, szkolne, reprezentanci instytucji i zakładów pracy.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Powiatu Oświęcimskiego – etatowa członkini zarządu Teresa Jankowska, przewodniczący rady Kazimierz Homa i zastępca przewodniczącego rady Piotr Śreniawski.

„81 lat temu, 17 września 1939 roku, Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę. Wkroczenie Armii Czerwonej otworzyło kolejny rozdział historii Polski i całej Europy Środkowo-Wschodniej. Długa jest lista zbrodni i nieszczęść, które dotknęły wówczas wschodnie tereny II Rzeczypospolitej. Dla Polaków nastał czas wielkich prześladowań.

W okresie od września 1939 r. do czerwca 1941 r., w wyniku masowych deportacji, kilkaset tysięcy osób trafiło na Wschód.

Wiosną 1940 r. zapełniły się ciałami pomordowanych żołnierzy, funkcjonariuszy i urzędników państwowych doły śmierci w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni i w wielu innych miejscach.

Ale to też nie był koniec golgoty polskiego narodu. Do dziś z różnych miejsc wydobywamy doczesne szczątki i przywracamy pamięć o tych, którzy nie zgadzając się na nową niewolę podjęli walkę. Płacąc za to cenę więzienia, zsyłki na Sybir, bądź składając swoje życie na ołtarzu wolności” – powyższe słowa w imieniu prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta odczytała podczas uroczystości Eliza Domasik z oświęcimskiego magistratu.

Fot. RL

Źródło:


Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu
ul. Stanisława Wyspiańskiego 10
32-602 Oświęcim
tel: 33 844-96-00
e-mail: starostwo@powiat.oswiecim.pl,
sekretariat@powiat.oswiecim.pl
Czas pracy Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu:
poniedziałek, środa, czwartek od godz. 7.30 do godz. 15.30
wtorek od godz. 7.30 do godz. 17.00
piątek od godz. 7.30 do godz. 14.00
https://www.powiat.oswiecim.pl/

Udostępnij