Menu Zamknij
previous arrow
next arrow
Slider

BIO REH - metoda PNF

(Proprioceptive Neuromuscular Facilitation) jest metodą fizjoterapeutyczną dedykowaną przywracaniu utraconej funkcji. Polega m.in. na postrzeganiu chorego w sposób całościowy, wykorzystując do terapii silne i zdrowe regiony ciała, co umożliwia bezbolesną pracę. Ruchy stosowane w tej metodzie są zgodne z naturalną pracą mięśni i stawów. Każdy ruch odbywa się w trzech płaszczyznach co wymusza zaangażowanie do pracy maksymalnej ilości włókien mięśniowych. Wielokrotnie powtarzany ruch może spowodować utworzenie nowego wzorca ruchowego czyli przywrócić przewodnictwo nerwowe w uszkodzonym obszarze.

PNF to cała gama ćwiczeń i działań obejmujących terapię na macie, naukę chodu, ćwiczenia mięśni mimicznych, a także pracę nad takimi funkcjami jak oddychanie, żucie, połykanie, funkcjami które zostały upośledzone np. w wyniku udaru czy wypadku.
W tej metodzie chory jest partnerem terapeuty, a on jego doradcą, razem określają zakres i granice działania.

Głównym celem metody PNF jest odbudowa czynności ruchowych (reedukacja) podporządkowana fizjologicznej sekwencji rozwoju ruchowego i prowadzona w oparciu o ruchy zbliżone do tych, jakie się wykonuje w życiu codziennym. Postępowanie oparte jest o sumowanie się różnego rodzaju bodźców aferentnych (głównie wzrokowych, słuchowych, proprioceptywnych, dotykowych i równoważnych). W metodzie tej rezygnuje się z izolowanych ruchów w pojedynczych stawach i w typowych płaszczyznach. Całość ruchu jest wynikiem świadomych starań pacjenta, wspieranych elementami torującymi, do których można zaliczyć rozciągnięcie mięśni i innych elementów okołostawowych , ciąg i nacisk, wzmocnienie aktywności mięśni poprzez odpowiednio stawiany opór, właściwy chwyt oraz zapewnienie odpowiednich  warunków i kolejności pracy mięśni.

Ćwiczenia wykonuje się zwykle jednym z wielu sposobów, z których każdy ma inne zastosowanie.
Do podstawowych technik stosowanych w tej metodzie można wymienić:

  • Powtarzane skurcze ? należące to tzw. Technik agonistycznych i służące głównie wyuczeniu ruchu oraz rozwijaniu siły i wytrzymałości mięśniowej
  • Rytmiczne zapoczątkowanie ruchu ? należące do tej samej grupy, stosowane u osób, które mają problemy z rozpoczęciem ruchu ( sztywność, spastyczność )
  • Zmiana kierunku ruchu na przeciwny ? jako nieodłączna składowa dla większości ruchów wykonywanych w życiu codziennym. Należy do grupy technik antagonistycznych, stosuje się tu 3 zasadnicze warianty ćwiczeń powrotnych –  powolne zmiany kierunku ruchów, powolne zmiany kierunku ruchu z ?trzymaniem? i rytmiczną stabilizacją
  • Techniki rozluźniające ? z ruchem biernym lub czynnym poza zakres ograniczenia ruchomości, ale po uprzednim rozluźnieniu, które uzyskuje się przede wszystkim na drodze poizometrycznej relaksacji
  • Dodatkowe środki fizykalne jako uzupełnienie powyższych technik

Podstawę dla powyższych technik stanowią wzorce kompleksów ruchowych, które są wzorcami ruchów globalnych przebiegających trójpłaszczyznowo i zawierające składową rotacyjną. Wszystkie wzorce mają swoją nazwę , odzwierciedlającą kierunek ruchu , bądź ruch zachodzący w stawie bliższym ( pozycję końcową ). Każdemu wzorcowi odpowiada wzorzec antagonistyczny ( powrotny ). Pozycja końcowa jednego wzorca jest pozycją wyjściową dla innego ( antagonistycznego ). W zależności od potrzeb i możliwości pacjenta, ustala się program leczenia, odrestaurowujący  jak gdyby różne fazy rozwoju ruchowego.

bio-reh5Metoda NDT Bobath

dla dorosłych to badanie i terapia pacjentów z neurogennymi zaburzeniami o charakterze zapalnym, zwyrodnieniowym, czy urazowym. Przede wszystkim natomiast jest to koncepcja rehabilitacji dla pacjentów po przebytym udarze mózgu lub innych urazach mózgowo-czaszkowych. W trakcie terapii stosuje się różne techniki, mające za zadanie ograniczanie niepoprawnych wzorców ruchowych i wywoływanie reakcji czuciowych, gdy ruch jest zbliżony do prawidłowego. W terapii metodą NDT-Bobath uczymy ruchu poprzez doświadczenia czuciowo-ruchowe, realizowane przez skórę i aparat ruchowy. Skóra przekazuje odczucie bólu, ucisku i temperatury, a aparat ruchowy przekazuje informacje dotyczące poczucia równowagi. Pacjent poznając swoje ciało uczy się nim posługiwać w sposób celowy.

W metodzie Bobath

można wyróżnić 2 oddzielne metody ? usprawniania dzieci dotkniętych mózgowym porażeniem dziecięcym oraz usprawniania. W pierwszym przypadku całość postępowania zmierza do poprawy samodzielności dziecka upośledzonego motorycznie. Uzyskuje się to poprzez wypracowanie  u niego umiejętności utrzymywania prawidłowej postawy ciała w różnych pozycjach a w szczególności umiejętności zmiany pozycji w sposób jak najbardziej fizjologiczny. Terapeuta pracuje nad normalizacją wielkości i rozkładu napięcia mięśniowego oraz wyzwoleniu wzorców postawy i ruchu dziecka spod wpływu nieprawidłowych, prymitywnych odruchów postawy, a także jednocześnie na ułatwianiu wzorców opartych na prawidłowych reakcjach nastawczych i równoważnych. Techniki hamowania i ułatwiania służą również wzajemnej współpracy grup mięśniowych, w celu uzyskania swobodnego ruchu w zakresie dużej motoryki. Wyzwalane ruchy czynne  mają początkowo charakter odruchowy, lecz wielokrotnie powtarzane stanowią podstawę dla późniejszych prawidłowych ruchów dowolnych ( świadomych ). Całość postępowania bazuje na poruszaniu punktami kluczowymi ( tj. głową, szyją, obręczami, kończynami i innymi ), które wpływają na ukształtowanie się prawidłowych odruchów postawy i równowagi oraz ułatwiają zbliżony do normalnego rozwój dziecka.

Stosowane tu ćwiczenia można podzielić na 4 grupy:

  • Ćwiczenia regulujące ustawienie głowy w przestrzeni oraz prawidłowe ułożenie głowy względem ciała
  • Ćwiczenia polegające na ułatwieniu ruchów ciała dziecka za pomocą zmian ułożenia punktów kluczowych
  • Ćwiczenia wyrabiające odruch równowagi
  • Ćwiczenia wyrabiające odruch obronny

Rozwój czynności ruchowych związany jest z odpowiednim odbieraniem bodźców dotykowych, proprioceptywnych, przedsionkowych, wzrokowych oraz ze stopniowym kształtowaniem somatognozji. Dlatego też manipulowanie punktami kluczowymi ma umożliwić dziecku  gromadzenie prawidłowych odczuć sensomotorycznych.

W usprawnianiu hemiplegików podstawą postępowania jest również hamowanie oparte o zmianę ułożenia punktów kluczowych, które poprzedza aktywizację pacjenta. Nadrzędną sprawą jest zwalczanie spastyczności, z czym wiąże się dobieranie tylko takich ułożeń i ćwiczeń, które nie wyzwalają patologicznych reakcji odruchowych.

bio-reh77Kinesiotaping – taping

(nalepianie plastra) polega na umieszczeniu na ciele, w ściśle określony sposób, nierozciągliwego, lub elastycznego plastra. Nalepiony plaster jest źródłem bodźców wyłącznie mechanicznych (nie jest nasączony żadnym lekiem) i w zależności od rodzaju plastra, sposobu i miejsca aplikacji, ma różnorakie oddziaływanie. Taping znajduje zastosowanie w fizjoterapii przeciwbólowej, ortopedycznej, sportowej, neurologicznej, pediatrycznej, pooperacyjnej, ginekologicznej, onkologicznej.

Kinesiotaping opiera się na stosowaniu specjalnej taśmy/plastra „Kinesio Tex”, którego grubość, ciężar właściwy i rozciągliwość są zbliżone do parametrów ludzkiej skóry. Kinesiotaping stymuluje zakończenia nerwowe na skórze, pozwala na zachowanie pełnego zakresu ruchu, świadomą normalizację napięcia mięśniowego, aktywowanie mięśni uszkodzonych, zmniejsza ból i nienaturalne odczucia skóry, likwiduje zastoje i obrzęki limfatyczne oraz koryguje niewłaściwe pozycje partnerów stawowych, koryguje ułożenia powięzi i skóry i poprawia mikrokrążenia. Metoda ta przynosi efekty w korekcji postawy (wady postawy, skoliozy), terapii stanów pourazowych mięśni i stawów, zwichnięć i skręceń oraz znajduje zastosowanie w obszarach dotychczas niedostępnych dla fizjoterapii, takich jak terapia dolegliwości bólowych kobiet w czasie ciąży, czy też stały drenaż limfatyczny. Wykorzystanie kinesiotapingu w fizjoterapii wydajnie wspiera procesy lecznicze i wydolnościowe organizmu, a także daje możliwość indywidualnego dopasowania dla potrzeb pacjenta.

previous arrow
next arrow
Slider
Bezpieczna Gmina bezpieczne drogi Bezpieczny Powiat brzeszcze Chełmek fotowoltaika fotowoltaika oswiecim Gmina oswiecim info oświęcim Jawiszowice kęty malopolska Maty grzewcze Maty Grzewcze Oświęcim Osiek oswiecim polanka wielka policja policja oświęcim Polska Energia Pompy ciepła Pompy Ciepła Oświęcim powiat oswiecim powiat oświęcimski przeciszow Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu Warto zobaczyć zator zdrowie Ładowarki samochodowe