Kulturalna Małopolska na weekend
Festiwale muzyczne nie tylko dla melomanów
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach inauguruje 9. edycję wakacyjnego Festiwalu Muzyki EMANACJE 2021. Podczas koncertu otwierającego pojawią się kompozycje Mozarta, Beethovena, Dworzaka i Pendereckiego. Na scenie wystąpią artyści Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia AMADEUS, a całość poprowadzi najsłynniejsza polska dyrygentka – Agnieszka Duczmal.
Koncert odbędzie się w niedzielę 4 lipca o godz. 19.00. Więcej informacji na stronie centrum pod adresem https://penderecki-center.pl/aktualnosci#35884
Filharmonia Krakowska zaprasza melomanów na inne cykliczne wydarzenie muzyczne – Royal Opera Festival. Na początku lipca będzie można uczestniczyć w dwóch wyjątkowych koncertach:
– w sali filharmonii zabrzmi słynne oratorium „Stworzenie świata” J. S. Haydna, w wykonaniu Chóru Filharmonii Krakowskiej prowadzonego Luciano Acocelli. Dla publiczności zaśpiewają m.in. sopranistka Serena Farnocchia i tenor Luis Aguilar (czwartek 1 lipca, godz. 19.30)
– na Dużej Scenie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie zostanie zaprezentowana jedna z najsłynniejszych oper G. Rossiniego – „Elżbieta, królowa Anglii”. Całość wyreżyserował Jochen Schönleber. W tytułową rolę wcieli się Serena Farnocchia. Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi dyrygent Antonino Fogliani (niedziele 4 lipca, godz. 18.00).
Więcej informacji na stronie Filharmonii Krakowskiej pod adresem https://www.filharmonia.krakow.pl
Filharmonia Krakowska proponuje publiczności jeszcze dwa inne wakacyjne wydarzenia muzyczne:
– koncert Miłość w stylu retro, podczas którego zabrzmią słynne przedwojenne szlagiery i przeboje znane z Kabaretu Starszych Panów. Dla słuchaczy wykonają je Katarzyna Guran i Aleksandra Kalicka (piątek 2 lipca, godz. 19.30);
– inauguracja Festiwalu Muzyka Polska odNova, który powstał w celu prezentacji polskiej muzyki, o której zapomniała historia, często istniejącej tylko w rękopisach, starodrukach czy na mikrofilmach.
Wydarzenie otworzy koncert w 100. rocznicę urodzin Stanisława Wisłockiego (sobota 3 lipca, godz. 18.00).
Więcej informacji na stronie Filharmonii Krakowskiej pod adresem https://www.filharmonia.krakow.pl
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na ostatni koncert w ramach tegorocznej, XIX edycji Sądeckiego Festiwalu Muzyki Organowej L’ARTE ORGANICA. Program wydarzenia cechuje różnorodność stylistyczna – obok kompozycji wielkich klasyków można tu usłyszeć muzykę organową, rzadko prezentowaną w Polsce. Na zakończenie zabrzmią kompozycje m.in. Jana Sebastiana Bacha, w wykonaniu niemieckiego organisty Martin Meiera.
Koncert odbędzie się w nowosądeckiej Bazylice św. Małgorzaty, w czwartek 1 lipca o godz. 19.00. Wstęp wolny.
fot. MCK SOKÓŁ
Spektakle o antycznych boginiach i Drodze Mlecznej
Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie na początek lipca przygotował pokazy dwóch swoich najnowszych przedstawień premierowych:
– na scenie Domu Machin – „Boginie” w reż. Jana Jelińskiego. To spektakl oparty na mitach Orfeusza i Eurydyki oraz Demeter i Kory, które łączy motyw wędrówki między światami żywych i umarłych. Widzowie zobaczą opowieść o cielesności, bólu, chorobie, ale również o poszukiwaniu tożsamości, wracaniu do zdrowia i nauce rozumienia własnego ciała. W obsadzie: Karol Kubasiewicz, Magdalena Osińska, Natalia Strzelecka, Alina Szczegielniak i Rafał Szumera.
Spektakl można oglądać od 1 do 4 lipca (czwartek- niedziela) o godz. 19.00. Więcej informacji na stronie teatru pod adresem https://teatrwkrakowie.pl/spektakl/boginie
– na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki – „Powarkiwania Drogi Mlecznej”. To adaptacja sztuki jednego z najbardziej obiecujących niemieckich dramaturgów – Bonn Parka. Polską inscenizację reżyseruje Wojtek Klemm. – To idealny dramat, by postawić wszystko na głowie – zapowiadają twórcy. W obsadzie: Tomasz Augustynowicz, Mateusz Bieryt, Ewelina Casette, Marcin Kalisz, Karolina Kazoń, Agnieszka Przepiórska, Dominik Stroka i Katarzyna Zawiślak- Dolny.
Spektakl można oglądać w sobotę 3 lipca i niedzielę 4 lipca o godz. 19.00. Więcej informacji na stronie teatru pod adresem https://teatrwkrakowie.pl/spektakl/powarkiwania-drogi-mlecznej
fot. Bartek Barczyk/Teatr im. J. SłowackiegoPowarkiwania Drogi Mlecznej
Opera Krakowska przypomina inscenizację „Otella”. To pierwsza w historii instytucji adaptacja arcydzieła opery tragicznej Verdiego. Spektakl wyreżyserował Laco Adamik. W tytułowej partii wystąpią dwaj cenieni tenorzy, znani publiczności z występów na największych polskich scenach operowych: Tomasz Kuk, należący do zespołu Opery Krakowskiej i gościnnie Dominik Sutowicz. Scenografię przygotowała Barbara Kędzierska, a za stronę muzyczną odpowiada Tomasz Tokarczyk.
Spektakl można oglądać w piątek 2 lipca i niedzielę 4 lipca, o godz. 19.00. Więcej informacji na stronie Opery Krakowskiej pod adresem https://opera.krakow.pl/spektakle/otello
fot. Opera Krakowska
Wystawy: Malarstwo i ludowe sztandary
Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu otwiera w swoich oddziałach dwie nowe wystawy:
– „Antoni Rząsa. Rzeźba” w Domu Gotyckim w Nowym Sączu – poświęcona twórczości artysty i nauczyciela związanego z zakopiańskim Liceum Technik Plastycznych. Na wystawie znajdują się 24 prace tego wyjątkowego artysty, a także fotografie wiejskiego krajobrazu autorstwa jego żony Haliny. Antoniemu Rząsie jest poświęcony również film, który będzie prezentowany podczas wystawy (wernisaż z udziałem artysty w sobotę 3 lipca, o godz. 12.00);
– „Julian Klamerus. Pasja” w Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju – to przekrojowa prezentacja twórczości malarskiej i rzeźbiarskiej człowieka nietuzinkowego – miłośnika gór, przewodnika górskiego i taternika, znanego z licznych pasji i aktywności (wernisaż z udziałem artysty w sobotę 3 lipca, godz. 12.00).
Muzeum Okręgowe w Tarnowie przygotowało niezwykłą wystawę sztandarów ludowych ze zbiorów Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Ukazują one cząstkę historii Polski, współtworzoną przez mieszkańców wsi. W żadnym bowiem innym ruchu czy organizacji, sztandary nie spełniały tak ważnej roli, jak w organizacjach chłopskich. Z chłopskimi sztandarami związane są losy pojedynczych ludzi, rodzin, miejscowości.
Wernisaż wystawy „Żywią i bronią. Polskie sztandary ludowe” odbędzie się w siedzibie głównej Muzeum Okręgowego w Tarnowie (przy Rynku 3), w piątek 2 lipca o godz. 19.00.
Tagi
„Boginie” w reż. Jana Jelińskiego„Powarkiwania Drogi Mlecznej”„Stworzenie świata" J. S. HaydnaAndrychówBabiceBaliceBroszkowicebrzeszczeBrzezinkaChełmekChrzanówDworyEuropejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w LusławicachFestiwal Muzyki EMANACJE 2021Festiwal Muzyki Polska odNovaFilharmonia KrakowskaGmina BrzeszczeGmina oswiecimGrojecharmezeic24JawiszowicekętyKulturalna Małopolska na weekendŁazyLibiążmalopolskaMałopolska ChełmekMałopolska na weekendMałopolski Ogród SztukiMałopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym SączuMiłość w stylu retroOrkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUSOsiekoswiecimPławypolanka wielkaPoręba Wielkapowiat oświęcimskiPrzecieszynprzeciszowRajskoRoyal Opera FestivalSądecki Festiwal Muzyki Organowej L’ARTE ORGANICASkawinaskidzińStawy MonowskieSucha BeskidzkaTeatr im. J. Słowackiego w KrakowieUrząd Marszałkowski Województwa MałopolskiegoWadowiceWieprzWilczkowiceWłosienicaZaborzeZasolezator