Menu Zamknij
previous arrow
next arrow
Slider

kultura

g490dOświęcim to miasto o bogatych tradycjach kulturalnych. Liczne funkcjonują tu placówki kulturalne i oświatowe, które prowadzą szeroko zakrojoną działalność o charakterze lokalnym zaspokajającą potrzeby kulturalne mieszkańców miasta i powiatu, a także realizują przedsięwzięcia o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym.
Zadaniem placówek jest kreowanie wizerunku Oświęcimia jako miasta pokoju, popularyzowanie podejmowanych w nim inicjatyw pokojowych oraz promocja środowisk twórczych Oświęcimia w kraju i za granicą. Wśród instytucji działających na terenie miasta należy wymienić:

ock oswiecim

Jednym z głównych animatorów kultury jest Oświęcimskie Centrum Kultury (OCK), którego bogata oferta jest skierowana do mieszkańców miasta i do przyjeżdżających tu turystów. Do najważniejszych przedsięwzięć należy Międzynarodowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać człowieka”, Ogólnopolskie Biennale Fotografii „Kochać człowieka”, Tydzień Kultury Beskidzkiej, Ogólnopolskie Spotkania Śpiewających i Recytujących Poezję „Amor sprawił”, Ogólnopolski Konkurs Literacki „Pisanie dobre na chandrę”. Wśród inicjatyw zrealizowanych z inspiracji OCK było przygotowanie w ramach warsztatów artystycznych „Młodzi muzycy na rzecz pokoju”, oratorium oświęcimskiego „Droga nadziei” – utworu poświęconego pamięci ludzkiej tragedii, która rozegrała się w latach 1940 – 1945 w KL Auschwitz – Birkenau, utworu dedykowanego miastu Oświęcim oraz ludziom dobrej woli. Najnowszym przedsięwzięciem OCK podejmowanym w ramach inicjatyw pokojowych jest program pod nazwą Forum Dziecięcych Inicjatyw Pokojowych. Ukoronowaniem pierwszego etapu działań Forum była organizacja w czerwcu Dziecięcego Mityngu Pokojowego, w którym wzięło udział kilkuset młodych uczestników oraz wielu znakomitych gości, którzy weszli w skład Kręgu Przyjaciół Forum. Konsekwencją podejmowanych w ramach programu działań było zainicjowanie Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Darujmy światu pokój”.

Więcej informacji na temat OCK, znajdziesz na stronie: www.ock.org.pl

mdsm oswiecim

Znaczącą placówką kulturalną na terenie Oświęcimia jest także Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży. Powstał w 1986 roku z inicjatywy Akcji Znaków Pokuty przy współpracy oświęcimskich władz. Głównym celem jego działalności jest znoszenie barier wynikających z historii i budowanie porozumienia między młodym pokoleniem bez względu na narodowość. W ciągu kilkunastu lat swojej działalności MDSM podejmował liczne inicjatywy mające na celu przezwyciężanie odradzających się tendencji nacjonalistycznych, antysemickich i rasistowskich. Przedsięwzięcia kulturalne organizowane w MDSM cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców miasta.

Więcej informacji na temat MDSM,znajdziesz na stronie: www.mdsm.pl

biblioteka galeria ksiazki oswiecim

Inną placówką posiadającą ciekawą ofertę kulturalną dla mieszkańców Oświęcimia jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Łukasza Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI. Jej księgozbiór to przeszło sto trzydzieści tysięcy woluminów. Jest członkiem Fundacji Książka dla Dzieci i międzynarodowej sekcji IBBY. Zajęcia biblioteczne prowadzone są dla dzieci już od 3 roku życia.
MBP zajmuje się jednak nie tylko gromadzeniem i udostępnianiem księgozbioru. Jest także organizatorem prezentacji kultur innych krajów, licznych spotkań ze pisarzami i ilustratorami książek, wystaw i zajęć animacyjno – czytelniczych dla najmłodszego pokolenia. MBP jest organizatorem Ogólnopolskiej Literackiej Nagrody Koziołka Matołka.

Więcej informacji na temat MBP, znajdziesz na stronie: www.mbp-oswiecim.pl

centrum_zydowskie

W krajobrazie kulturalnym miasta ważne miejsce zajmuje Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, które w 2010 roku świętowało jubileusz 10-lecia działalności. Centrum Żydowskie jest miejscem licznych spotkań, performanców, wystaw, które przybliżają społeczności miasta kulturę i żydowską, obecną w Oświęcimiu przez blisko 500 lat.


Więcej informacji na temat Centrum Żydowskiego, znajduje się na stronie: www.ajcf.pl

 

Źródło: www.web.um.oswiecim.pl

previous arrow
next arrow
Slider
#GminaOświęcim #PowiatOświęcimski bezpieczne drogi bezpieczny oświęcim Bezpieczny Powiat biznesOswiecim Gmina oswiecim infoOswiecim.pl info oświęcim koronawirus koronowirus koronowirus malopolska koronowirus oswiecim kultura oswiecim kupuję lokalnie kwarantanna kęty malopolska malopolska.pl oswiecim Polecane Firmy Oświęcim policja oświęcim powiat oswiecim powiat oświęcimski SARS-Cov-2 Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu urząd wojewódzki Warto zobaczyć wspierajLokalne zdrowie