BIO REH - taping medyczny
Ciało człowieka posiada swój własny system regeneracji, który pomaga nam szybciej wracać do zdrowia.
Taping medyczny
opiera się właśnie na działaniu tego systemu; ulepszając go poprzez aktywację układów neurologicznego i krążenia.
Mięśnie człowiekowi nie są potrzebne tylko do przemieszczania się i dźwigania ciężaru ciała, kontrolują one krążenie żylne i limfatyczne. To właśnie z tego powodu zaburzenia funkcji mięśni mogą dawać objawy wielo systemowe. Terapeuci z Japonii i Korei odkryli, iż można aktywować naturalny proces powrotu do zdrowia używając elastycznych plastrów, dzięki ich zaangażowaniu wykształcił się nowy sposób leczenia schorzeń nerwowych, mięśniowych, narządowych.
Mięśnie bezustannie kurczą się i rozciągają w swoim zakresie. Kiedy natomiast nadmiernie się rozciągają bądź kurczą (np. poprzez podniesieniem zbyt dużego ciężaru) dochodzi do urazów, co prowadzi do powstawania ognisk zapalnych. Kiedy w mięśniu wytwarza się zapalenie obserwujemy także obrzęk, sztywność i zmęczenie, przestrzeń pomiędzy mięśniem a skórą ulega zmniejszeniu uciskając na naczynia limfatyczne. Zwężenie w efekcie doprowadza do ucisku na receptory bólowe znajdujące się w skórze wywołując ból. Plastry podnosząc skórę, zwiększają tą przestrzeń co działa przeciwbólowe i wzmaga przepływ limfy.
Właściwości plastrów medycznych:
- Może się rozciągać 130-140% swojej długości spoczynkowej
- Rozciąga się tylko na długość
- Grubość plastra jest taka sama jak ludzkiej skóry
- Na plastrach nie ma maści ani lekarstw
- Można je nosić przez kilka dni, są wodoodporne
W zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć musimy się zastanowić czy rozciągać plaster i ewentualnie jak mocno, czy nie.
Warto pamiętać, iż dla uszkodzonych mięśni naklejany plaster jest nie rozciągnięty. W takim przypadku zamiast plastra naciągamy skórę w miejscu uszkodzenia. Osiągamy to poprzez rozciągnięcie mięśnia i stawów w tym rejonie.
W tej technice skóra jest podniesiona, co umożliwia poprawę krążenia krwi i płynów limfatycznych pod jej powierzchnia. Kiedy mamy do czynienia z uszkodzonym stawem czy więzadłem plaster powinien być rozciągnięty zanim nakleimy go na skórę. Zniszczone stawy, więzadła nie są w stanie spełniać swoich funkcji wiec zdaj ą się na rozciągnięty dla korekcji plaster. W zależności od urazu taśma będzie bardziej lub mniej rozciągnięta, co nie oznacza, że technika ulegnie zmianie. Podstawowa zasada przy plastrowaniu osłabionych mięśni jest: umieścić plaster dookoła mięśnia, zaczynając od przyczepu początkowego, podążając wzdłuż i kończąc na jego przyczepie końcowym.
Aby zapobiegać drętwieniu i nadmiernym skurczom, plaster powinien być naklejony od przyczepu końcowego do początkowego. Ważne jest także, aby w każdym przypadku rozciągać skórę przed naklejeniem plastra. Szczególnie ważne jest to przy bólu mięśniowym, bez wcześniejszego naciągnięcia skóry, metoda nie będzie przynosić spodziewanych rezultatów.