Kulturalna Małopolska na weekend
Wędrówka szlakiem Orlich Gniazd, Ludwiczek van Beethoven na scenie i „wystrojona” wystawa – sprawdź małopolskie wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend.
UWAGA!
- W związku z pandemią koronawirusa program oraz charakter poszczególnych wydarzeń może ulec zmianie.
- Prosimy śledzić aktualne komunikaty Ministerstwa Zdrowia dotyczące obostrzeń dla poszczególnych powiatów.
- Podczas udziału w wydarzeniach kulturalnych pamiętajmy o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa związanych z COVID-19 – zachowaniu dystansu społecznego, dezynfekcji rąk i noszeniu maseczek.
***
W plenerach: Zamki, dwory i zabytkowe samochody
W ten weekend Na Szlaku Orlich Gniazd, obejmującym tereny aż dwóch województw: małopolskiego i śląskiego odbędzie się kolejna edycja Juromanii! To impreza pełna plenerowych atrakcji; od rozrywki i zabawy, przez kulturę, edukację, aż po sportowe emocje i odpoczynek na łonie przyrody, w otoczeniu średniowiecznych zamków.
W programie tegorocznej Juromanii nie mogło zabraknąć wydarzeń artystycznych. Imprezę zainauguruje Koncert Muzyki Filmowej Krzesimira Dębskiego na Zamku w podczęstochowskim Olsztynie. Wędrującą po Szlaku Orlich Gniazd publiczność czekają ponadto m.in. występ zespołu Percival (Zamek w Ogrodzieńcu), pokazy tańca dworskiego grupy Belriguardo (Zamek w Pieskowej Skale), koncert poezji śpiewanej Do trzech razy sztuka (Zamek w Siewierzu), czy wieczorne kino plenerowe na Zamku Tenczyn w Rudnie.
Pełen program imprezy, która potrwa od 18 do 20 września znajdziesz tutaj.
Zamek w Rabsztynie
W ten weekend również inne wydarzenie, które zachęca do odwiedzin małopolskich lokacji. Pod hasłem Zajrzyj do Huty odbywa się akcja przybliżająca ciekawe, a czasami mniej znane zabytki oraz firmy w liczącej już ponad 70 lat dzielnicy Krakowa: Nowej Huty. Wśród udostępnianych miejsc są również te związane z instytucjami kultury województwa małopolskiego. I tak do swojego oddziału w Branicach zaprasza Muzeum Archeologiczne w Krakowie, proponując zwiedzanie z przewodnikiem dworu klasycystycznego i wieżowego oraz wystawy dotyczące archeologii Nowej Huty (19 i 20 września, godz.10.00 – 17.00). Z kolei Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie organizuje spacer z przewodnikiem po terenie dawnego lotniska Rakowice – Czyżyny (19 września, godz. 12.00).
Dwór w Branicach. Oddział MA w Nowej Hucie
Plenerowe atrakcje nie ominą także Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu. 20 września zaplanowano tam coroczny Zlot Zabytkowych Pojazdów. Będzie można obejrzeć kilkadziesiąt zabytkowych aut i motocykli, porozmawiać z ich dumnymi właścicielami, posłuchać dobrej muzyki i zrobić sobie zdjęcie na tle dostojnego cadillaca lub dychawicznej, ale sympatycznej syrenki. Na zakończenie zlotu korowód motoryzacyjnych staruszków ruszy na ulice Nowego Sącza!
Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Na terenie innego małopolskiego skansenu – Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej startuje natomiast XII Festiwal Muzyki Kameralnej. 20 września w kościele pw. MB Śnieżnej z Tokarni, wystąpi grupa Lex-Family-Ensemble & Friends. W programie festiwalowego koncertu znajdą się kompozycje m.in. A. Vivaldiego, J. S. Bacha i E. Morricone. Rezerwacji miejsc można dokonywać telefonicznie pod nrem tel. 18 28 527 09 oraz via e-mail: koncerty@orawa.eu.
Na scenach: Ludwiczek van Beethoven i Teatr Młodych Widzów
Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie przygotowuje drugą w nowym sezonie artystycznym premierę. Na scenie Dom Machin pojawi się „Ludwiczek„. Tytułowa postać to oczywiste nawiązanie do legendarnego kompozytora Ludwiga van Beethovena. Twórcy spektaklu – Daniel Malchar i Rafał Szumski konfrontują wybitnego, pomnikowego artystę ze światem współczesnym. Czy genialny kompozytor byłby w stanie dzisiaj poradzić sobie w rzeczywistości nastawionej na komercję i schlebianie gustom? W obsadzie: Ewelina Cassette, Karolina Kamińska, Karolina Kazoń, Alina Szczegielniak,Tomasz Międzik, Daniel Malchar, Antoni Milancej i Rafał Szumera.
Kiedy? Premiera – piątek, 18 września, godz. 19.00. Kolejne spektakle: sobota 19/ niedziela 20 września, godz. 19.00.
Karolina Kazoń w spektaklu Ludwiczek
Teatr Witkacego w Zakopanem przypomina inscenizację jednego z wczesnych dramatów swojego patrona – „Metafizyki dwugłowego cielęcia” z 1921 roku. Bohaterem spektaklu jest młody człowiek, który usiłując dociec prawdy o swoim pochodzeniu i skomplikowanych związkach rodzinnych, musi samookreślić się w pełnym ograniczeń świecie. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Emilia Nagórka, Adrianna Jerzmanowska, Joanna Banasik, Marek Wrona i Andrzej Bienias. Sztukę reżyseruje Andrzej St. Dziuk.
Kiedy? Piątek 18 września/ sobota 19 września, godz. 19.15.
Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie z myślą o dziecięcej publiczności wznawia cykl inscenizacji pod hasłem Teatr Młodych Widzów. Nowy sezon zainauguruje spektakl „Wystarczy być” Teatru Maska z Rzeszowa. To oparta na bajce Toona Tellegena, opowieść o przyjaźni – takiej, która jest i niczego nie oczekuje w zamian, a także sile wyobraźni potrafiącej zmieniać rzeczywistość. Bohaterowie spektaklu – Wiewiórka, Mrówka i Słoń próbują zmierzyć się ze swoimi pragnieniami i dowiedzieć się, co w ich życiu jest najważniejsze, i co im daje radość.
Kiedy? Niedziela 20 września, godz. 15.00.
W sali widowiskowej Centrum Sztuki Mościce również muzyczna uczta dla miłośników piosenki poetyckiej. Przed publicznością wystąpi zespół Raz, Dwa, Trzy, który w tym roku świętuje 30-lecie swojej działalności.
Kiedy? Sobota 19 września, godz. 20.30. Informacja na temat biletów tutaj.
Wystawy: stroje ludowe, ikony i malarstwo
Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie w ten weekend inauguruje także wystawę „Nastrój się na strój”. To ekspozycja o bliskości tradycji, tańca, stroju, a także tkaniny i regionalnego motywu, haftu oraz zdobienia. Organizatorzy wystawy zachęcają do bliższego przyjrzenia się ludowym kostiumom Zespołu Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy„. Kuratorka wydarzenia – Anna Świętek – wprowadzi widzów w temat podczas dwóch spotkań kuratorskich. Zdradzi, jak od jednej wszywki na podszewce gorsetu zaczęła odkrywać kolejne tajemnice strojów i ich właścicieli.
Wernisaż i oprowadzania kuratorskie – niedziela 20 września. Ekspozycja czynna do 18 października.
Od 14 września na terenie Muzeum-Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec można oglądać dwie nowe ekspozycje. Pierwsza z nich to Wystawa Prac Artystów Malujących Ustami i Nogami. Jak piszą organizatorzy ekspozycji:
Jest w naszym kraju grupa licząca 26 twórców, którzy przyjmując niekonwencjonalne metody w malowaniu znaleźli sposób na życie. To, że opanowali nowe techniki malowania, pozwoliło im pokonać strach przed bezczynnością. Zaczęli realizować swoje zainteresowania, które stały się ich życiową pasją. (…) Nie jest istotne, że trzymają ołówek, czy pędzel w zaciśniętych ustach lub też palcach stopy. Każdy z tych sposobów wymaga jedynie treningu, czasu i cierpliwości. Jedni używają rąk, drudzy ust, jeszcze inni nóg po to, by przenieść na papier i płótno swoje wrażenia, uczucia, czy zaobserwowaną rzeczywistość.
Druga z wystaw na terenie skansenu to z kolei „Rok gospodarza w miniaturach średniowiecznych”, prezentująca kopie miniatur z manuskryptów. Zostały one wykonane z zachowaniem technik i technologii właściwych dla średniowiecza, przez utalentowanych pasjonatów i miłośników manuskryptów, pochodzących z różnych regionów Polski.
Obie wystawy można oglądać do końca listopada.
Wystawa Prac Artystów Malujących Ustami i Nogami
Muzeum Nikifora w Krynicy- Zdroju otwiera wystawę ikon „Słowo stało się ciałem”. Ekspozycja jest plonem XII Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów Nowica 2020. Coroczne plenery gromadzą malarzy zrzeszonych wokół współczesnych ośrodków ikonopisania w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i Słowacji. To artyści reprezentujący tradycje prawosławne i katolickie, którym przyświeca ten sam cel – odnowa ikony jako obrazu liturgicznego stanowiącego ważny element wspólnej tradycji Kościoła.
Wernisaż wystawy – piątek 19 września, godz. 15.00. Ekspozycja potrwa do 22 listopada.
Źródło: