Małopolski Tele-Anioł ratuje życie
Tele-Anioł to z jednej strony zastosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych, a z drugiej pomoc osobom, które ze względu na wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność potrzebują wsparcia
w wykonywaniu podstawowych czynności. Całkowity koszt realizacji projektu to ponad 38 mln zł, z czego blisko 32,5 mln zł stanowią środki unijne pozyskane z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Caritas Diecezji Kieleckiej oraz Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej.
Przycisk, który ratuje życie
Najważniejszym elementem projektu jest Centrum Teleopieki, które powstało i funkcjonuje w Suchej Beskidzkiej i funkcjonuje 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę. Osoby zakwalifikowane do projektu otrzymują bezpłatnie opaskę bezpieczeństwa tzw. „opaskę życia”, przy pomocy której w łatwy i szybki sposób mogą wezwać pomoc. Opaska jest prosta w obsłudze – wyglądem przypomina elektroniczny zegarek, ale działa jak telefon. Ma wbudowaną kartę SIM, mikrofon i głośnik, możnaz niej swobodnie rozmawiać. Naciskając guzik z napisem „SOS” podopieczny łączy się z Centrum Teleopieki, w którym pracują ratownicy medyczni. Oceniają oni zgłoszenie i udzielają odpowiedniej pomocy – łącznie z wezwaniem pogotowia. Wraz z otrzymanym zgłoszeniem system teleopieki automatycznie identyfikuje uczestnika i wyświetla ratownikowi Cyfrową Kartę Podopiecznego z najważniejszymi informacjami o osobie łączącej się z telecentrum, co dodatkowo ułatwia ratownikowi ocenę sytuacji.
W sytuacji mniej groźnej Centrum zawiadamia bliskich lub sąsiadów. Podopieczny może być też przekierowany do dyżurnego psychologa lub asystenta teleopieki. Z jego strony może liczyć na informację o możliwych formach pomocy społecznej, aktywizacji społeczno-ruchowej i kulturalnej. Rozmowy z asystentem czy psychologiem nie są ograniczane czasowo – gdy ktoś czuje się samotny i chciałby po prostu porozmawiać, ma taką możliwość.
Małopolski Tele-Anioł to pomoc noszona na dłoni – dzięki czemu w każdym miejscu, o każdej porze i w każdej sytuacji podopieczny projektu nie jest sam. Opaski Tele-Anioła zwiększają poczucie bezpieczeństwa i oprócz możliwości bezpośredniego kontaktu z personelem medycznym monitorują również: tętno (odczyt co 30 min.), upadki (mają wbudowany detektor upadku) i lokalizację (wbudowany lokalizator GPS).
W sytuacji zagrożenia życia osoby starsze i niesamodzielne nie są pozostawione same sobie. Reakcje ratowników, którzy otrzymują w Centrum Teleopieki sygnał o niebezpieczeństwie są natychmiastowe.
Pomoc na wyciągnięcie ręki
Małopolski Tele-Anioł to nie tylko teleopieka, ale również tradycyjne usługi opiekuńcze świadczone
w domu podopiecznego przez fachowców, jak i w ramach pomocy sąsiedzkiej. Wsparcie w tym zakresie przewidziano dla ok. 30% uczestników projektu. Przyznawane jest ono osobom samotnym oraz tym, którym rodzina z uzasadnionej przyczyny nie może zapewnić opieki.
Z jakiego wsparcia można skorzystać? Małopolski Tele-Anioł to nie tylko pomoc w zabiegach higienicznych, ale także wsparcie w codziennych obowiązkach – zakupach, przygotowaniu posiłków, drobnych porządkach, załatwieniu urzędowych formalności czy dotarciu na wizytę u lekarza, dzięki nieocenionej pomocy sąsiedzkiej. Czasem może być potrzebna tylko krótka rozmowa czy zwyczajny spacer, tak potrzebny osobom samotnym, na który samodzielnie nigdy by się nie wybrały. Sąsiedzkie usługi opiekuńcze to rozwiązanie, dzięki któremu osoby niesamodzielne mogą korzystać z pomocy świadczonej przez osoby , które mieszkają blisko.
W ramach projektu Tele-Anioł przewidziano również serię szkoleń i kursów dla osób, które chciałyby pomóc i zaangażować się w świadczenie usług opiekuńczych lub sąsiedzkich.
Osobom, które będą chciały znaleźć pracę w charakterze opiekuna/sąsiada wykonującego usługi opiekuńcze zapewniamy bezpłatne szkolenie i uzyskanie kwalifikacji, a za wykonana pracę wynagrodzenie. Możliwa jest również współpraca z osobami, które już świadczą pomoc osobom niesamodzielnym w ramach wolontariatu oraz z wykwalifikowanymi opiekunami, którzy chcą znaleźć dodatkowe zatrudnienie. Osoby zainteresowane współpracą prosimy są o kontakt bezpośrednio
z Biurem Projektu w Krakowie (Zespół ds. Teleopieki, tel. 12 61 60 611, email: teleopieka@umwm.malopolska.pl), gdzie uzyskają wyczerpującą informację w przedmiotowej sprawie.
Rekrutacja trwa do wyczerpania miejsc
Formularze zgłoszeniowe mogą składać osoby niesamodzielne mieszkające na terenie województwa małopolskiego, które z powodu wieku, stanu zdrowia lub niepełnosprawności potrzebują wsparcia lub pomocy w wykonywaniu podstawowych czynności.
Aby zgłosić się do projektu należy pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy, który jest dostępny na stronie internetowej projektu: www.malopolska.pl/teleanioł oraz w Biurach Projektu Lidera
i Partnerów. Wypełniony formularz zgłoszeniowy można złożyć osobiście w biurach projektu
(z możliwością uzyskania pomocy przy wypełnieniu wniosku), w każdej siedzibie UMWM i w jego agendach zamiejscowych lub wysłać za pośrednictwem poczty tradycyjnej na adres Departamentu Rodziny, Zdrowia i Spraw Społecznych UMWM (ul. Racławicka 56, Kraków).
Osoby, które posiadają kwalifikowany podpis elektroniczny lub profil zaufany mogą złożyć formularz elektronicznie za pośrednictwem ePUAP.
Szczegółowe informacje dotyczące zasad rekrutacji i uczestnictwa w projekcie są dostępnie na stronie internetowej www.malopolska.pl/teleaniol