Fot. Łukasz Lipiński Muzem Auschwitz Birkernau Były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncetracyjny Auschwitz org

Muzeum ogłasza konkurs na koncepcję nowej wystawy polskiej

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu ogłosiło konkurs na koncepcję plastyczną oraz architektoniczno-budowlaną wystawy, pt. „Polacy w KL Auschwitz. Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej w czasie II wojny światowej”.
– Przyszła wystawa polska w bloku 15 będzie istotnym rozszerzeniem przygotowywanej aktualnie nowej wystawy głównej. W KL Auschwitz było uwięzionych ponad 140.000 polskich więźniów. W ramach Zagłady Niemcy skierowali do obozu ok. 300.000 polskich Żydów. Wielu Romów, których tu zamordowano także pochodziło z przedwojennych terenów Rzeczypospolitej – powiedział dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński, odnosząc się do ogłoszenia konkursu.

Fot. Łukasz Lipiński Muzem Auschwitz Birkernau Były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncetracyjny Auschwitz org
Fot. Łukasz Lipiński

Dotychczasowa wystawa stała prezentowana w bloku 15 byłego obozu Auschwitz I od 1985 roku, pt. „Walka i martyrologia narodu polskiego w latach 1939-1945”, jest obecnie jedną z najstarszych wystaw prezentowanych na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz. Ekspozycja, która powstanie w ciągu najbliższych trzech lat, zajmie dwa piętra historycznego bloku 15 w byłym obozie Auschwitz I. Zostanie ona sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa będzie prezentować losy Polaków w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau, traktując o początkach wojny i okupacji niemieckiej w Polsce, obrazując skalę prześladowań, planowość dokonywanych przez niemiecką policję aresztowań oraz towarzyszące im bezładne okrucieństwo. Przedstawiać będzie historię pierwszych więźniów obozu – Polaków – w tym polskich Żydów, pełniąc funkcje wprowadzenia do narracji edukatorów Miejsca Pamięci o genezie KL Auschwitz oraz stanowiąc prolog do historii Zagłady.

Ekspozycja zostanie dostosowana do zróżnicowanych oczekiwań odwiedzających Miejsce Pamięci. Wprowadzenie nowych wątków do wystawy wzbogaci narrację edukatorów, w efekcie podnosząc wartość edukacyjną wystawy. Elementy wizualne – fotografie, plansze, opisy – będą zaprojektowane w sposób, który pozwoli nie tylko odwiedzającym indywidualnie, ale również grupom na nieograniczony dostęp do prezentowanych treści.

Polacy byli pierwszymi więźniami masowo kierowanymi do Auschwitz. Pierwszy transport polskich wieźniów politycznych z Tarnowa przybył do Auschwitz 14 czerwca 1940 r. Specjalnie przygotowana lekcja internetowa ukazuje losy pierwszych Polaków w Auschwitz.

Polacy stanowili drugą, pod względem liczby osób deportowanych do Auschwitz, grupę więźniów. Więcej o losach Polaków w Auschwitz.

 

Źródło:

Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau
Były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady

 

 

Udostępnij