Oświęcim. Pomoc miała twarz kobiety. Konferencja w Centrum Edukacji o Auschwitz i Holocauście

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej i Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holocauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau zapraszają 17 marca (wtorek) o godz. 10 do siedziby MCEAH przy ul. Leszczyńskiej 15 w Oświęcimiu na konferencję popularnonaukową pt. „Pomoc miała twarz kobiety”. Konferencja jest poświęcona roli mieszkanek Ziemi Oświęcimskiej, które z narażeniem życia niosły pomoc więźniom KL Auschwitz. Wstęp wolny.

Działalność kobiet w czasie niemieckiej okupacji przybierała różne formy. Była mniej lub bardziej sformalizowana. Walczyły one na froncie, pomagały jako lekarki czy łączniczki. Uczestniczyły również aktywnie w niesieniu pomocy więźniom, uciekinierom i organizowaniu życia lokalnej społeczności w wojennych warunkach. Taka też będzie tematyka prelekcji przygotowanych na konferencję przez specjalistów.

– Poprzez przywołanie niektórych postaci bohaterek chcemy podkreślić niebagatelną rolę kobiet odegraną podczas II wojny światowej – w szczególności ich zaangażowanie i odwagę. Wiele z nich zapłaciło za swoją działalność nie tylko swoim życiem, ale także życiem najbliższych członków rodziny – podkreślają organizatorzy konferencji.

Uczestnicy będą mogli zobaczyć wystawę historyczną pt. „Kobiety w KL  Auschwitz”. Obrazuje ona, jak informują autorzy ekspozycji, „tragizm losów, cierpienie i heroizm więźniarek w walce o przetrwanie i zachowanie godności w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym oraz męczeństwo kobiet żydowskich zamordowanych w komorach gazowych”.

Udział w konferencji to także okazja do zwiedzenia nowoczesnej, oddanej do użytku w ub.r., siedziby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu.

W dniu konferencji będzie uruchomiony specjalny kurs autobusu, który odjedzie o godz. 9.15 z przystanku Osiedle OCK. Autobus zatrzyma się na dworcu PKP. Organizatorzy zapewniają również transport powrotny.

Zainteresowanych przejazdem na konferencję organizatorzy proszą o zgłaszanie do 13 marca pod numerem telefonu. 33 447 40 84.

Na zdjęciu: Władysława Kożusznik (z lewej) i Helena Płotnicka. Obie bardzo aktywnie pomagały więźniom KL Auschwitz. Helena Płotnicka po aresztowaniu za swoją działalność trafiła do KL Auschwitz. Zmarła w marcu 1944 roku w obozowym szpitalu. Fot. ARC Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

 

Źródło: Powiat Oświęcim

Udostępnij