Wkręceni w kulturę. Jubileusz Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu
Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu jest publiczną placówką wychowania pozaszkolnego, prowadzoną od 1999 roku przez Powiat Oświęcimski. Ośrodek przy ul. Olszewskiego świętuje w bieżącym roku szkolnym 65-lecie działalności. MDK jest placówką wychowania pozaszkolnego, podlegająca pod Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zgodnie z rozporządzeniem, zajęcia w nim są organizowane, mogą się odbywać w reżimie sanitarnym.
Placówka powstała w 1955 roku, kiedy to decyzją Miejskiej Rady Narodowej w Oświęcimiu został powołany Dom Harcerza. Dom spełniał głównie funkcje opiekuńcze, starając się zapewnić bezpieczeństwo i zajęcie licznej grupie dzieci i młodzieży pozostającej bez nadzoru i opieki dorosłych. Dysponował pomieszczeniami w piwnicy Szkoły Podstawowej nr 2 w Oświęcimiu. Z bogatą historią MDK można się zapoznać TUTAJ
Od początku br. nauczyciele MDK pracują pełną parą, a wszystkie zajęcia z szerokiej gamy propozycji, odbywają się normalnie.
– Jeśli masz więc dość już siedzenia w domu i zdalnej nauki, zapraszamy. Odwiedź nas i skorzystaj z naszej oferty. W niej znajduje się cała gama zajęć plastycznych: plastyka, rysunek i malarstwo, grafika, ceramika, projektowanie mody; zajęcia muzyczne: gra na gitarze, na ukulele, na keyboardzie; zajęcia teatralne; zajęcia sportowe: szachy, badminton, chearleaderki, aerobox; zajęcia edukacyjne: język angielski i niemiecki, techniki uczenia się, gry logiczne– zachęca młodych ludzi Alina Kwarciak, dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu.
Bogatą ofertę placówki uzupełniają zajęcia z cyklu „Sobota w MDK”.
– Zazwyczaj w trzecią sobotę każdego miesiąca proponujemy kilka godzin zabaw dla tych, którzy dość mają porządków domowych– przybliża dyrektorka MDK.
Choć na zewnątrz mroźno i śnieżnie, w sercu Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu praca wre. Dzieci i młodzież mogą tu znaleźć nie tylko propozycję zajęć pozalekcyjnych, lecz również popróbować swoich sił w konkursach.
Pierwszą z propozycji, skierowaną do uczniów powiatowych szkół średnich, jest Przegląd Artystyczny „Kreatywni”. Jeśli chcesz zaprezentować swoje umiejętności w zakresie sztuk plastycznych, literatury, tańca, śpiewu bądź gry na instrumencie, zgłoś się w swojej szkole do koordynatora przeglądu. Bardzo atrakcyjne nagrody są zachętą, a być może uda nam się w tym roku zorganizować wielką galę, którą uświetnisz swoim występem? „KREATYWNYCH 2021” czas zacząć. Przeglądy już w marcu!
Druga propozycjaskierowana jest do uczniów starszych klas szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Oświęcim. To już XXIV edycja Konkursu Wiedzy o Oświęcimiu, w czasie której trzeba się wykazać wiedzą z zakresu historii i teraźniejszości Oświęcimia.
Kolejny konkursskupi wokół siebie miłośników języka polskiego. Powiatowy Konkurs Ortograficzny i Interpunkcyjny „AS” przeznaczony jest dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych. Jeśli jesteś uczniem w/w klas i uczęszczasz do szkoły na terenie powiatu oświęcimskiego, a chcesz spróbować swoich sił, spytaj o konkurs swojego polonistę. Albo zadzwoń do MDK.
Czwarta ofertajest nadzwyczajna. Co drugi rok organizowany jest najstarszy i największy swym zasięgiem konkurs plastyczny MDK. Biennale Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży wystartuje już po raz XIX! Jest to konkurs o zasięgu ogólnopolskim. I tutaj konkurencja zawsze jest największa, a jednocześnie rozdanych jest najwięcej nagród. Czy rekord sprzed dwóch lat, na który wpłynęło ponad 800 prac zostanie pobity?
– To nie koniec propozycji konkursowych na ten rok. Tak dla nas ważny, bo obchodzimy 65-lecie swojej działalności. Przed nami kolejne propozycje, a w planach Przegląd Piosenki Dziecięcej, Przegląd Piosenki Młodzieżowej i wielka uroczystość na oświęcimskim ryku. Czy dojdzie do skutku? To zależy od rozwoju pandemii i wszystkich okoliczności z tym związanych – podsumowuje zawiadująca placówką przy ul. Olszewskiego Alina Kwarciak.
Szerzej o działalności Młodzieżowego Domu Kultury na stronie internetowej: https://mdkoswiecim.pl/
Można też odwiedzić profil MDK na FB lub kanale YouTube.