BIO REH - metoda Ackermanna
Jest oparta na 50 letnim doświadczeniu w leczeniu manualnym. W wyniku tej pracy powstała terapia oparta na bardzo dokładnej diagnozie stanu układu kostnego oraz skutecznym postępowaniu chiropraktycznym. Każdy ruch w tej terapii charakteryzuje się precyzją i dokładnością dając zamierzony efekt. Terapeuci stosujący tą metodę poza wysoką znajomością anatomii, fizjologii, radiologii posiadają duże wyczucie palpacyjne.
Metoda ta pozwala na działanie w miejscu występowania schorzenia, dlatego zostaje odblokowany tylko i wyłącznie ten kręg, który powodował bóle i dolegliwości pacjenta. Tak więc przy zastosowaniu metody Ackermanna w ciągu jednego lub kilku zabiegów można usunąć lub znacznie złagodzić ból.
Kręgosłup uzależniony jest od swojej podstawy – kości krzyżowej, podtrzymywanej przez dwie kości miednicze. Ich położenie względem siebie oraz względem płaszczyzny horyzontalnej ma decydujące znaczenie dla zdrowia człowieka. Nieprawidłowe położenie poszczególnych części szkieletu względem siebie może prowadzić do stanów patologicznych. Prawidłowa pozycja miednicy jest warunkiem niezakłóconego przebiegu funkcji biologicznych w ciele człowieka. Ponieważ ukośnie ustawiona miednica powoduje wadliwe ułożenie całego kręgosłupa aż do podstawy czaszki. Możemy stwierdzić, iż leczenie odcinka szyjnego kręgosłupa niejednokrotnie dopiero wtedy przynosi spodziewane efekty, gdy najpierw przywróci się prawidłową pozycję miednicy.
Przy stawianiu diagnozy często nieodzowne jest przeprowadzenie badania radiologicznego. Informuje ono o statyce ciała pacjenta jak i o przeciwwskazaniach do przeprowadzenia terapii. Terapeuta po dokładnym wywiadzie, obserwacji i analizie dolegliwości określa indywidualny obraz tego, jak doszło do powstania przemieszczeń. Palpacja miednicy i pomiar długości kończyn pozwalają zazwyczaj bardzo dobrze określić pozycje stawów krzyżowo – biodrowych i położenie kości krzyżowej w stosunku do piątego kręgu lędźwiowego.
Specjalistyczne techniki diagnostyki palpacyjno-porównawczej dokładnie określają miejsce, stopień i rodzaj zablokowania poszczególnych segmentów kręgosłupa i stawów obwodowych. Ogromną role w tej terapii odgrywa tzw.”fenomen sekundowy”, który precyzyjnie określa, czy mamy do czynienia z problemem funkcjonalnym czy strukturalnym. Ta informacja ma ogromne znaczenie w dalszych postępowaniu terapeutycznym.
Aby terapia odniosła sukces ważna jest również współpraca pacjenta z terapeutą. Wskazane jest, aby pacjent ściśle wykonywał powierzone mu przez terapeutę zadania dotyczące postępowania po zabiegu oraz w czasie zwykłych czynności życia codziennego.