Menu Zamknij
previous arrow
next arrow
Slider
Polska Energia Andrychów InfoOswiecim Pompy Ciepła Oświęcim Fotowoltaika Oświęcim

POLSKA ENERGIA - pompy ciepła

Pompy ciepła – skorzystaj z dofinansowania i postaw na technologię przyszłościpompy ciepła, dofinansowanie z programu Moje Ciepło

Rynek pomp ciepła w naszym kraju rozwija się bardzo dynamicznie. Nic dziwnego, pompy ciepła zaraz po instalacjach fotowoltaicznych to najpopularniejsze urządzenia odnawialnych źródeł energii w całej Europie. Do zwiększonego zainteresowania pompami ciepła z pewnością przyczyniają się dofinansowania z funduszy europejskich. W ramach programu rządowego „Moje Ciepło” na przełomie I i II kwartału 2022 roku rozpocznie się nabór wniosków.

Ekologiczne pompy ciepła stosowane są w prywatnych gospodarstwach domowych, budynkach wielorodzinnych oraz ciepłownictwie. Polityka unii europejskiej, której celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych przez zwiększenie ilości energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii dynamicznie się rozwija – do 2030 r. z odnawialnych źródeł energii ma pochodzić 40 proc. energii wytwarzanej w państwach UE. W Polsce niestety większość gospodarstw domowych korzysta z tradycyjnego ogrzewnictwa, niemniej jednak – jak podaje globenergia.pl jesteśmy rynkiem nr 3 w Europie (po Niemczech i Wielkiej Brytanii), gdzie popularność pomp ciepła zyskuje na znaczeniu. Są one uznawane za technologię przyszłości, jeżeli chodzi o ogrzewanie domów. Należy jednak dodać, że na ostateczny wpływ sprzedaży pomp ciepła w Polsce będzie miał system dofinansowania oraz uruchomienie nowych programów dotacyjnych.

pompy ciepła zalety
Moje Ciepło to program dofinansowania do zakupu i montażu pomp ciepła w nowych domach jednorodzinnych

Pompy ciepła 2022 r. – dla kogo dofinansowanie?

„Moje Ciepło” to program wprowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Od 2022 r. o dofinansowanie będą się mogli ubiegać również właściciele oraz współwłaściciele nowych budynków mieszkalnych, w których dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych lub jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej (nie może przekraczać 20% jego powierzchni). Mowa tu o budynkach zarówno wolnostojących jak w i zabudowie bliźniaczej czy szeregowej. Na wsparcie finansowe nie mogą liczyć właściciele domów, gdzie docelowym źródłem ogrzewania ma być węgiel kamienny lub biomasa. Jak podaje portal enerad.pl przez nowy budynek mieszkalny w rządowym programie rozumie się taki, w przypadku, którego na dzień składania wniosku o dofinansowanie do pompy ciepła:

  • nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub nie złożono wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane;
  • złożono zawiadomienie o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego nie wcześniej niż 01.01.2021 roku lub złożono wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nie wcześniej niż 01.01.2021 roku.
pompy ciepła dofinansowanie 2022 r.

Pompy ciepła 2022 r. – założenia programu „Moje Ciepło”

NFOŚiGW planuje rozpocząć nabór wniosków w programie „Moje Ciepło” na przełomie I i II kwartału 2022 r. Okres kwalifikowalności będzie obowiązywał od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026 r. Jak podkreślają w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z programu „Moje Ciepło” będą mogli skorzystać beneficjenci, którzy kupili i zamontowali pompę ciepła przed wejściem programu.

Moje Ciepło 2022 r. – jaka kwota dofinansowania?

Jak zaznacza wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski, odpowiadający za operacyjne uruchomienie programu – „Pieniędzy wystarczy dla pokaźnej grupy wnioskodawców, gdyż budżet programu „Moje Ciepło”, zasilany z Funduszu Modernizacyjnego, wynosi 600 mln zł”. Na zakup i montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym będzie można otrzymać od 7 tys. zł (w przypadku powietrznej pompy ciepła) do nawet 21 tys. zł. (w przypadku gruntowej pompy ciepła) dotacji. Przy składaniu wniosku trzeba jednak pamiętać, że warunkiem otrzymania dotacji na pompę ciepła jest uzyskanie podwyższonego standardu energetycznego budynku. Jak informują w NFOŚiGW w praktyce oznacza to, że wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (EPH+W) może wynosić maksymalnie 63 kWh (na metr kw. powierzchni domu w ciągu roku) dla wniosków składanych w 2022 r. oraz 55 kWh dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu „Moje Ciepło”.

 

Sprawdź naszą ofertę

Świadczymy kompleksowe usługi dotyczące doradztwa, pozyskania dofinansowania oraz montażu i serwisu instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu oraz Firmie. Poniżej znajdziecie Państwo orientacyjne ceny instalacji fotowoltaicznej. W celu dokładniejszych informacji, zachęcamy Państwa do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta.

Pompy ciepła – zasady działania

Pompa ciepła to urządzenie stworzone do ogrzewania Twojego domu oraz wody.
Do swojej pracy wykorzystuje ciepło z odnawialnych źródeł energii takich jak powietrze, woda czy grunt.
Ta energia jest darmowa, więc nie musisz martwić się o dodatkowe koszty związane z eksploatacją pompy ciepła.
Można podzielić je na pompy ciepła gruntowe i pompy ciepła powietrzne. Te urządzenia idealnie współpracują z instalacjami
fotowoltaicznymi, co pozwala uzyskać dom energooszczędny i samowystarczalny.

Pompa ciepła powietrze – woda

Pompa ciepła powietrze – woda składa się z jednostki wewnętrznej oraz jednostki zewnętrznej, jak również ze zbiornika na wodę użytkową. Jednostka zewnętrzna pobiera energię z powietrza i przetwarza ją na energię cieplną dla Twojego domu. Latem może być wykorzystywana do chłodzenia mieszkania. Natomiast zimą zamienia niską temperaturę na ciepło w naszym domu. Urządzenie stojąc na zewnątrz nie zamarza, ponieważ posiada funkcję odszraniania. Pompa ciepła jest bezobsługowa, co daje duży komfort jej użytkowania.

Korzyści – co zyskujesz?

BEZOBSŁUGOWOŚĆ

Pompy ciepła posiadają panel sterowania, który na bieżąco monitoruje temperaturę oraz pracę pompy. Raz ustawiona nie wymaga ciągłego kontrolowania. Czasami nawet możesz zapomnieć, że ją masz.

OSZCZĘDNOŚĆ

Pompa ciepła czerpie ¾ energii ze źródeł odnawialnych, a ¼ może stanowić fotowoltaika albo prąd który masz w domu.

SERWIS

Co jakiś czas wymaga przeglądu. Polega on na wyczyszczeniu filtrów
oraz sprawdzeniu poprawności działania pompy ciepła. Pompa ciepła
posiada inteligentne sterowanie, dzięki temu sama wykryje
nieprawidłowości.

BEZPIECZEŃSTWO

Pompa ciepła nie zawiera źródła ognia, tym samym daje pewność, że nie zatrujemy się gazem. Jest to dla nas duży komfort, bo nie musimy się o nic martwić.

EKOLOGIA

Pompa ciepła nie emituje żadnych gazów, co korzystnie wpływa na nasze najbliższe otoczenie. Jest zero emisyjna.

Kupując u nas pompę ciepła za montaż nic nie zapłacisz.

Masz go już w całkowitej cenie zestawu. Co najważniejsze, na pompę ciepła nie musisz mieć oddzielnego pomieszczenia. To urządzenie idealnie sprawdza się w kotłowni, pralni albo suszarni.

previous arrow
next arrow
Slider
Bezpieczna Gmina bezpieczne drogi Bezpieczny Powiat brzeszcze Chełmek fotowoltaika fotowoltaika oswiecim Gmina oswiecim info oświęcim Jawiszowice kęty malopolska Maty grzewcze Maty Grzewcze Oświęcim Osiek oswiecim polanka wielka policja policja oświęcim Polska Energia Pompy ciepła Pompy Ciepła Oświęcim powiat oswiecim powiat oświęcimski przeciszow Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu Warto zobaczyć zator zdrowie Ładowarki samochodowe