AKATIMI GABINET REFLEKSOLOGII - Czym jest refleksologia?
Refleksologia, lub terapia „zonowa” – zaliczana do medycyny alternatywnej, pseudonaukowa metoda rzekomego leczenia różnych schorzeń poprzez uciskanie odpowiednich obszarów powierzchni ciała zwanych refleksami, które znajdują się na stopach, rękach oraz twarzy. Według tej metody, narządy wewnętrzne i części ciała mają być powiązane z określonymi obszarami powierzchni ciała, których uciskanie za pomocą kciuka i palców ma rzekomo prowadzić do poprawy funkcjonowania danego organu lub części ciała. Według osób praktykujących refleksologię, owe masaże mają wspomagać proces tzw. „samoleczenia”.
Przyjęta zasada działania
Według refleksologii ciało ludzkie dzieli się na 5 par stref, zwanych zonami, które biegną od czubka głowy do stóp i rąk, gdzie znajdują swoje zakończenie w obszarach refleksów. Jeśli któryś z organów jest obecny w jednej lub dwu zonach, odpowiadający mu obszar refleksów można znaleźć w tej samej strefie na stopach. Kiedy uciskamy te miejsca, stymulujemy przepływ energii, która ma działać uzdrawiająco na znajdujące się w zonie narządy.
Refleksologia, będąc terapią holistyczną, opiera się na koncepcji, w której cały ludzki organizm znajduje swoje odbicie w poszczególnych jego częściach. Zgodnie z tą teorią żaden z organów nie funkcjonuje w izolacji, ale współpracuje z innymi na rzecz zdrowia całego ciała. Dlatego też nagromadzenie toksyn w jednej z części ciała prowadzi do tego, że pozostałe muszą pracować ciężej, żeby skompensować zaburzenia energii. Poprzez pracę na refleksach stóp refleksolog ma powodować usunięcie toksyn blokujących kanały energetyczne i doprowadzić organizm do naturalnego stanu równowagi energetycznej.
Nie ma dokładnej naukowej wiedzy na temat tego, jak uciskanie stóp może wpływać na inne organy wewnątrz poszczególnych stref.
Refleksologia stóp
STOPY to miniatura całego ciała człowieka. Są na nich zakończenia ponad 7200 refleksów, które mają połączenie z całym systemem nerwowym oraz ze wszystkimi organami wewnętrznymi i gruczołami dokrewnymi. Masowane są całe zespoły połączonych ze sobą refleksów.
Masaże refleksoterapeutyczne polegają na terapeutycznym „przejściu” kciukiem i pozostałymi palcami przez całą stopę. Stopa zdrowej osoby nie daje sygnałów, natomiast jeśli są jakieś stany chorobowe (lub duże ubytki energetyczne) w organizmie – miejsca na stopie mogą być bolesne, zaczerwienione, może pojawić się świąd, obrzęk lub zmienić kolor naskórka.
DZIAŁANIE MASAŻY JEST OLBRZYMIE:
przykładowo są one w stanie zlikwidować bóle kręgosłupa czy głowy, obniżyć (lub podnieść- w zależności od potrzeby) ciśnienie krwi, obniżyć cukier, uregulować układ hormonalny (także przy PMS, menopauzie), pozbyć się obrzęków nóg czy rąk (także po mastektomii), złagodzić skutki radioterapii, uporać się z uporczywymi bólami karku, zaparciami czy migrenami, pomagają przy bezsenności i nerwowości, a co najważniejsze – łagodzą skutki STRESU. Poprawiają pamięć i koncentrację, wyciszają stany zapalne, regulują pracę układu nerwowego, pomagają walczyć z nadwagą, łagodzą dolegliwości bólowe rwy kulszowej, napięcie mięśniowe, wzmacniają układ odpornościowy itp. To tylko niektóre z korzyści, jakie przynoszą te masaże.
Przykładowo: aby uwolnić się od bólu bioder należy pobudzać refleksy stawu biodrowego, nerwu kulszowego, biodra-kolana, dolnej części kręgosłupa oraz ramienia.
Aktualne problemy zdrowotne doświadczony refleksolog jest w stanie usunąć czasami już podczas jednego masażu. Gdy problemy zdrowotne są jednak zastałe, takich masaży należy wykonać kilka lub kilkanaście. Efekty przynosi tutaj systematyczna praca.
Refleksologia dłoni
Na dłoniach człowieka zlokalizowanych jest ponad 5200 refleksów, które mają (podobnie jak stopy) połączenie z systemem nerwowym oraz ze wszystkimi organami wewnętrznymi i gruczołami dokrewnymi w ciele.
Masaż ten przynosi takie same efekty jak masaż reflekosterapeutyczny i wykonywany jest jako wparcie dla masażu stóp (jako jego uzupełnienie i wzmocnienie) lub w przypadku gdy (z różnych przyczyn) niemożliwa jest praca na stopach (np. przy ich amputacji, dużej nadwrażliwości bólowej lub z powodu grzybicy, otwartych ran itp.).
Masaż refleksoterapeutyczny dłoni bardzo korzystnie działa także w przypadku przykurczów palców.
Refleksologia twarzy, głowy i uszu
Masaż ten wprowadza człowieka w stan SPOKOJU i WYCISZENIA, ma działanie lecznicze i relaksujące, jest bardzo przyjemny, działa liftingująco na skórę twarzy. Osoba masowana wchodzi w stan głębokiego relaksu – „półsnu”.
Masaż uwalnia od stresu, napięć i zmęczenia, wycisza i relaksuje, przywraca dobry sen, pomaga przy depresji i spadku formy psychicznej, wzmacnia koncentrację. Stosowany jest także w nadpobudliwości emocjonalnej i ruchowej (np. przy ADHD).
artykuł sponsorowany
Zapraszamy do kontaktu:
Refleksolog PIR
Marzena Siewierska-Kobosko
32-600 Oświęcim – Zaborze,
ul. Jaśminowa 3
telefon
511 290 002