DPS w Bobrku ma 60 lat. Na świętowanie przyjdzie czas po ustaniu pandemii

Wicestarosta Paweł Kobielusz i etatowa członkini Zarządu Powiatu w Oświęcimiu 4 czerwca odwiedzili Dom Pomocy Społecznej w Bobrku. Wicestarosta wręczył dyrektorowi placówki Mariuszowi Sajakowi list gratulacyjny z okazji 60. rocznicy powstania placówki.

„W imieniu Zarządu Powiatu w Oświęcimiu pragnę wyrazić szacunek za poświęcenie i pracę na rzecz drugiego człowieka oraz złożyć gratulacje z okazji 60-lecia istnienia Domu Pomocy Społecznej w Bobrku.

Drodzy pracownicy,

dzisiejszy dzień jest doskonałą okazją do świętowania oraz docenienia Państwa działalności, dzięki której osoby chore, potrzebujące całodobowej opieki, mogą otrzymać pomoc, wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Wykonywana tu praca każdego dnia wymaga dużego nakładu sił i energii, dlatego doceniając aktywną postawę personelu w prowadzeniu Domu i wspieraniu osób chorych życzę wszelkiej pomyślności, satysfakcji z wykonywanej pracy oraz szczęścia w życiu osobistym.

Wszystkim mieszkańcom życzę pogody ducha, zdrowia, pomyślności oraz tego, aby pobyt w tutejszym ośrodku odbudowywał ich siły, tworząc atmosferę rodzinnego domu” – czytamy w liście gratulacyjnym skierowanym do społeczności Domu.

Dom Pomocy Społecznej w Bobrku jest jednostką organizacyjną Powiatu Oświęcimskiego, zajmującą się całodobową opieką nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Dom dysponuje 203 miejscami. Podstawowym celem placówki jest zapewnienie bezpiecznego i godnego życia osobom wymagającym całodobowej opieki z powodu niepełnosprawności, niemogącym samodzielnie funkcjonować w środowisku rodzinnym. Cel ten realizowany jest poprzez świadczenie szeregu usług w zakresie potrzeb bytowych, opiekuńczych i edukacyjnych oraz tzw. usług wspierających.

Tak naprawdę historia działalności opiekuńczej w tym miejscu sięga 136 lat – mówi Mariusz Sajak, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Bobrku.

W 1884 r. księżna Maria z Potulickich Ogińska utworzyła fundację przekazując część majątku na działalność ochronki dla sierot. Sierociniec w tym miejscu funkcjonował do II wojny światowej. Krótko po wojnie funkcjonował tu Państwowy Dom Dziecka, a w 1960 r. powstał Dom Opieki nad Chłopcami Upośledzonym Umysłowo. Następnie Dom został przeprofilowany nad Dom Pomocy dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie i w tej formule funkcjonuje do dziś – przybliża historię Mariusz Sajak.

W placówce przebywa aktualnie 201 niepełnosprawnych intelektualnie mężczyzn, którzy mogą liczyć na troskliwą i profesjonalną opiekę ze strony personelu.

Z wiadomych względów nie możemy hucznie świętować jubileuszu, natomiast historię działalności placówki nosimy głęboko w sercu i o niej pamiętamy. Miejmy nadzieję, że godne obchody uda się przeprowadzić jeszcze w tym roku – dodał Sajak.

Huczne obchody w tym momencie nie wchodzą w grę, ale chcieliśmy pokazać, że Zarząd Powiatu w Oświęcimiu pamięta o podopiecznych i pracownikach tego Domu, stąd nasza dziś obecność. Na ręce pana dyrektora złożyłem list gratulacyjny. Mam nadzieję, że sytuacja pozwoli, by jesienią spotkać się z mieszkańcami i pracownikami Domu, poświętować, złożyć życzenia – mówi wicestarosta Paweł Kobielusz.

Wicestarosta podkreślił, że Zarząd Powiatu pamięta o placówce nie tylko od przysłowiowego święta, lecz na co dzień, bo działalność zarówno tego, jak i dwóch innych DPS-ów jest bardzo ważna społecznie.

Warto przypomnieć, że na terenie naszego powiatu funkcjonują także niepubliczne DPS-y – w Bulowicach i Zatorze. To właściwy moment, by porozmawiać o problemach i potrzebach tych placówek. Dyrekcja DPS-u w Bobrku jest w ścisłym kontakcie z Zarządem Powiatu. Od samego początku pandemii wprowadziła odpowiednie procedury. Pod koniec maja zostały pobrane wymazy. Wyniki były negatywne. Placówka jest wolna od koronawirusa – podkreśla wicestarosta Paweł Kobielusz, przypominając, że niedawno Zarząd Powiatu przekazał 10 tys. zł na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników DPS-u w Bobrku.

Fot. RL

  • Źródło: Powiat Oświęcim

Udostępnij