2 lata działalności Muzeum Ratusz
W 2018 roku zabytkowy XIX wieczny obiekt dawnego ratusza, w którym urzędował w latach 1909-1935 burmistrz Roman Mayzel, został odnowiony i oddany pod funkcje wystawiennicze Muzeum Zamek w Oświęcimiu. 20 lipca 2018 otwarta została wystawa stała “W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimiu.
2 lata działalności Muzeum Ratusz – to liczni zwiedzający z kraju i z zagranicy, zajęcia edukacyjne i warsztatowe oraz otwarcia i wernisaże wystaw czasowych.
Ekspozycja w Ratuszu prezentuje historię jednego z najstarszych polskich grodów, Oświęcimia – miasta – posiadającego bogatą i wielowiekową historię.
Wystawa składa się z prezentacji filmowych, plansz ekspozycyjnych, stanowisk i aplikacji interaktywnych, gablot multimedialnych z eksponatami, prezentacji multimedialnych, ścieżek filmowych i dźwiękowych stanowiących tło ekspozycji oraz wielkoformatowych grafik wypełniających przestrzeń ekspozycyjną.
Plan budynku ratusza w naturalny sposób zasugerował podział treści historycznych.
Na najniższym poziomie budynku znajduje się miejsce na najstarszą część historii Oświęcimia, pierwsze wzmianki o mieście oraz ziemi oświęcimskiej. Prezentujemy dokumenty, pieczęcie, pojawiają się także rozwiązania interaktywne, gdzie poprzez zabawę i grę możemy najmłodszym przybliżać historię naszego grodu.
Parter to przestrzeń informacyjna, sklep muzealny i kasa. Stanowiska niezbędne do organizacji obsługi ruchu turystycznego. W głębi tego poziomu, znajduje się ciekawie zaaranżowane atrium, stanowi ono swego rodzaju wyjątek w architekturze budynku.
Na pierwszym piętrze rozpoczynamy opowieść o mieście od XVII wieku., od potopu szwedzkiego po zabory. Dla miasta to czas powodzi, pożarów oraz pustoszących miasto epidemii. Interesującym punktem jest prezentacja obrazująca symulacje wylewów rzeki Soły oraz rozwoju lokalnej sieci kolejowej z XIX w.
W przestrzeni okresu międzywojennego wita zwiedzających ówczesny burmistrz Roman Mayzel – włodarz magistratu, postać wirtualnego narratora. Opowiada o dziejach swojego Oświęcimia, budowaniu i rozkwicie miasta. W tej części ekspozycji przedstawiamy oryginalny samochód Praga – Oświęcim model Baby z 1936 r., pochodzący z firmy Zjednoczone Fabryki Samochodów. Pełni on nie tylko rolę eksponatu opisującego możliwości techniczne przedwojennych zakładów produkcji samochodów w Oświęcimiu, ale jest też atrakcją multimedialną – goście Muzeum mogą zasiąść za jego kierownicą i odbyć wirtualną podróż ulicami międzywojennego Oświęcimia.
Po okresie dobrobytu nastał czas okrutnej wojny, która zmieniła oblicze i wizerunek naszego miasta, poprzez powstanie na jego obrzeżach KL Auschwitz – Birkenau. Temat ten poruszamy w kolejnej części wystawy, wizualnie wydzielonej, widz staje się świadkiem historii słuchając wypowiedzi mieszkańców – bohaterów tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej.
Obliczem współczesnego miasta, pełnego wydarzeń kulturalnych, sportowych oraz inicjatyw pokojowych kończy się opowieść o Oświęcimiu. Dzięki interaktywnej aplikacji poznajemy zabytki miasta. Ponadto widz może spróbować swoich sił w barwach drużyny hokejowej Unia Oświęcim – oddanie udanego strzału zachwyci kibiców zasiadających na interaktywnej trybunie.
Wystawa stała “W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia” nie posiada ograniczeń wiekowych dla zwiedzającego, przygotowane są ścieżki edukacyjne oraz stanowiska dedykowane bezpośrednio dzieciom: dużym zainteresowaniem cieszą się gry/aplikacje interaktywne m.in.: „Niełatwo być księżną”, „Niełatwo być księciem”, „Kafle oświęcimskie”, Bitwa /na wzór dobrze znanego nam pojedynku w statki/, Układanka, a także Quizy – „pytanie-odpowiedź”, systemu wbudowanego w plansze znajdujące się w każdej sali.
Zapraszamy do zwiedzania wystawy stałej w Ratuszu.
Strona internetowa Muzeum:https://muzeum-zamek.pl/
Spot reklamowy Ratusza: https://youtu.be/k3keR5bnKR8
Tekst i film: Muzeum Zamek w Oświęcimiu
Źródło: Urząd Miasta Oświęcim