Muzeum Pamięci: Sesja edukacyjna „Tu był mój dom”
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej 15 kwietnia organizują sesję edukacyjną poświęconą wysiedleniom przez Niemców mieszkańców Oświęcimia i okolicznych miejscowości. Zgłoszenia uczestnictwa w sesji można przysyłać do 11 kwietnia br. Po tym terminie organizatorzy proszą o kontakt telefoniczny.
W tym roku przypada 80. rocznica wysiedlenia części mieszkańców Oświęcimia i okolicznych miejscowości, w związku z utworzeniem przez Niemców tzw. strefy interesów KL Auschwitz.
Do udziału w sesji edukacyjnej poświęconej tym wydarzeniom organizatorzy zapraszają nauczycieli uczniów najstarszych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz wszystkie zainteresowane osoby.
W relacji złożonej w 1965 roku Józef Paszek wspominał:
„ (…) W drugiej połowie marca 1941 r. wszyscy mieszkańcy wioski Pławy zostali wysiedleni. Pamiętam była to sobota prawdopodobnie 19 marzec. Około godziny 16-tej na teren Pław przyjechało około 8 lub 9 samochodów z policją niemiecką.(…) Każdej rodzinie nakazali, aby w przeciągu 20 minut zapakowała niezbędne rzeczy (…) coś do zjedzenia i była gotowa do wyjazdu. (…) Gdy już wszyscy byli zebrani nadjechały ciężarowe samochody, którymi przewieziono zgromadzoną ludność Pław do Oświęcimia – do hali fabrycznej „Praga”. Całą noc mieszkańcy Pław spędzili w pustych halach fabrycznych. Następnego dnia wczesnym rankiem załadowano ich do pociągu i wywieziono do Generalnego Gubernatorstwa w okolicę Gorlic. (…) W Pławach było 60 domów, które zaczęto burzyć w 1942 r. Po wojnie pozostało zaledwie pięć domów (…).”
Program sesji
9.00 – 9.10
Inauguracja
Dorota Mleczko – dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
Andrzej Kacorzyk – dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście
9.10 – 9.50
Wysiedlenia mieszkańców Oświęcimia i okolicznych miejscowości w latach 1940-1942
Wykład – dr Jacek Lachendro, PMA-B
9.50-10.00
Przerwa
10.00 – 11.00
Wysiedlenia we wspomnieniach Józefy Handzlik oraz Zofii Przybyłowskiej i Mariana Górnickiego
Moderacja – Anita Bury, MPMZO oraz Andrzej Kacorzyk, MCEAH
11.10 – 12.40
Zajęcia warsztatowe dla młodzieży
Formularz zgłoszeniowy dla szkół
Formularz zgłoszeniowy dla osób indywidualnych
Koordynacja: dr Maria Martyniak,
e-mail: maria.martyniak@auschwitz.org
Tel.: 33 844 80 05.
(Źródło: Muzeum Pamięci)