Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau czynne przez trzy dni w tygodniu powiat oswiecim pl

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau czynne przez trzy dni w tygodniu

Od 7 maja Muzeum Auschwitz tymczasowo będzie otwarte dla odwiedzających. Jednakże placówka na razie będzie otwarta dla turystów tylko trzy dni w tygodniu – od piątku do niedzieli.

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau czynne przez trzy dni w tygodniu powiat oswiecim pl
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau czynne przez trzy dni w tygodniu powiat oswiecim pl

Do obsługi odwiedzających, a także do zapewnienia bezpieczeństwa na historycznym terenie zaangażowany jest duży zespół pracowników, których liczba z wielu względów nie może zostać zmniejszona. Stąd właśnie ograniczenie dni otwarcia – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński.

Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście powiedział, iż po analizie dotychczasowej frekwencji widać, że zdecydowanie więcej osób przyjeżdżało do Miejsca Pamięci w weekendy.

Tę dostępność pragniemy w pełni zachować. Dzięki ograniczeniu dni otwarcia będziemy w stanie tak zaplanować naszą pracę, aby cały czas zapewnić odwiedzającym pełną obsługę – podkreślił Andrzej Kacorzyk, zapewniając, że ograniczenie dni otwarcia to rozwiązanie tymczasowe.

Rezerwacji na zwiedzanie terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady z edukatorem-przewodnikiem, jak i wejście indywidualne można dokonywać w serwisie online visit.auschwitz.org. Tam także znajduje się regulamin, cennik oraz informacje dla odwiedzających związane z sytuacją epidemiczną.

Wstęp na teren do obu części byłego obozu – Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau – odbywa się wyłącznie na podstawie Kart Wstępu. Rezerwacji na każdy rodzaj zwiedzania można dokonywać wyłącznie w Internecie. Niezarezerwowane karty wstępu będą dostępne w Muzeum dniu wizyty, jednak przyjeżdżającym bez rezerwacji nie możemy zagwarantować możliwości wejścia na teren Miejsca Pamięci.

Zwiedzanie z edukatorem w tzw. turach dla odwiedzających indywidualnych odbywa się w grupach maksymalnie 15-osobowych. Zmniejszona jest także liczba osób łącznie przebywających na terenie. Odwiedzający mogą także musieli zachować bezpieczny dystans interpersonalny – zarówno przed wejściem do Muzeum, jak i podczas zwiedzania. Na terenie obowiązują te same przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa, jak w całej Polsce. Mierzona będzie również temperatura osób wchodzących. W kilku miejscach na terenie Muzeum zostały też umieszczone aparaty do bezdotykowej dezynfekcji rąk, a przed wejściem stanęła specjalna bramka dezynfekcyjna.

Dla odwiedzających przygotowana została specjalna trasa zwiedzania, która minimalizuje liczbę miejsc, w której stykają się ze sobą odwiedzający Muzeum. Wewnątrz budynków należy poruszać się wyłącznie wytyczoną jednokierunkową trasą. Większa przestrzeń powstała dzięki usunięciu z wystawy wszystkich poziomych gablot, co umożliwia zachowanie bezpiecznego dystansu podczas zwiedzania.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa przewodnicy Muzeum noszą podczas oprowadzania maski, a odbiorniki oraz słuchawki wykorzystywane podczas zwiedzania spełniają wszystkie wymogi sanitarne. Odwiedzający mogą też korzystać także ze swoich słuchawek, które muszą pasować do portu minijack.

W kilku miejscach na terenie byłego obozu Auschwitz I ustawione są tablice ekspozycji zewnętrznej, dzięki którym poznać można historie oraz zobaczyć m.in. wnętrza czasowo wyłączone ze zwiedzania, np. podziemia bloku 11.

(Źródło: Muzeum Auschwitz).

Źródło:

Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu

ul. Stanisława Wyspiańskiego 10
32-602 Oświęcim
tel: 33 844-96-00
Czas pracy Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu:
poniedziałek, środa, czwartek od godz. 7.30 do godz. 15.30
wtorek od godz. 7.30 do godz. 17.00
piątek od godz. 7.30 do godz. 14.00
Źródło:
Miejsce Pamięci i Muzeum
Były Niemiecki Nazistowski
Obóz Koncentracyjny i Zagłady
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
ul. Więźniów Oświęcimia 20
32-603 Oświęcim
Polska
Telefon: +48 33 844 8000
Informacja o zwiedzaniu
Telefon: +48 33 844 8099

Udostępnij