Po długiej przerwie spowodowanej pandemią, Powiatowe Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego w Oświęcimiu zorganizowało 12 maja Dzień Otwarty. Ósmoklasiści tłumnie przybyli do placówki przy ul. Leszczyńskiej, by zapoznać się z ciekawą ofertą edukacyjną popularnych „Ozetów” i obejrzeć wyposażenie poszczególnych pracowni.
Tegoroczni absolwenci szkół podstawowych mogli ocenić, jak funkcjonuje Centrum Kształcenia Zawodowego. Pod przewodnictwem nauczyciela zwiedzali nowoczesne, specjalistyczne pracownie i przyglądali się pracy starszych kolegów.
Dużym zainteresowaniem cieszył się symulator jazdy samochodem, który pozwolił wskazać prawdziwych mistrzów kierownicy. Natomiast przyszli mechatronicy zobaczyli m.in. jak wygląda programowanie sterowników PLC Siemens S7-1200 w środowisku TIA Portal; jak zastosować języki LD, FBD oraz ST do programowania urządzeń mechatronicznych; na czym polega sterowanie pneumatyczne czy elektropneumatyczne.
Jeden z uczniów zaprezentował robota, z którym próbował sił w Międzynarodowym Turnieju Robotów „Robotic Tournament” w konkurencji LineFollower.
Dużą popularnością cieszyły się także pokazy doświadczeń chemicznych z suchym lodem i fizycznych – dyspersji światła na ogromnych bańkach mydlanych utrzymywanych przez siły napięcia powierzchniowego.
Prezentowane przez spedytorów i logistyków urządzenia oraz oprogramowanie do obsługi klientów, stosowane w sieciach handlowych oraz w magazynach, również skupiły uwagę młodych ludzi.
Ponadto przyszli uczniowie uczestniczyli w wydruku najdłuższego paragonu sprzedażowego w Polsce. Ciekawostką jest, iż rekord takiego paragonu wynosi 379,5 cm. Czy udało się ten rekord pobić? – po odpowiedź zapraszamy na profil szkoły na Facebooku.
Prawdziwą gratką dla miłośników e-sportu była prezentacja najnowszych konstrukcji komputerów gamingowych w obudowach otwartych i zamkniętych, w których zastosowano rozwiązania chłodzenia procesorów i kart graficznych cieczą typu AiO i Custom LC. Odwiedzający mogli też samodzielnie spróbować swoich sił na stanowisku z osprzętem do wyginania rurek sztywnych PETG stosowanych w w/w sprzęcie.
(Źródło i foto: Powiatowe Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego w Oświęcimiu).