Oświęcimskie centrum Kultury: II Oświęcimski Festiwal Operetkowy
3 lipca 2022 roku w Oświęcimiu odbędą się trzy plenerowe koncerty związane z operetką węgierską oraz polską piosenką dwudziestolecia międzywojennego w ramach II Oświęcimskiego Festiwalu Operetkowego organizowanego przez Stowarzyszenie Operetka Wrocławska.
godz. 14:00
„Lata 20., lata 30. na wynos!”
miejsce: Park Zasole
godz. 16:00
„Lata 20., lata 30. na wynos!”
miejsce: przed Oświęcimskim Centrum Kultury
Piosenka kabaretowa pochodząca z wodewili i często z pierwszych polskich przedwojennych filmów stanowi niezwykle ważny element kultury polskiej. Koncerty „Lata 20., lata 30. na wynos!” zabiorą widzów w podróż po kabaretowym świecie polskich przebojów Eugeniusza Bodo, Hanki Ordonówny, Mieczysława Fogga, Sławy Przybylskiej, Jana Kiepury.
Usłyszymy, między innymi: „Powróćmy jak za dawnych lat…”, „Jesienne róże”, „Zimny drań”, „Umówiłem się z nią na 9”, „Brunetki, blondynki”, „Ach, śpij kochanie”, „Gramofonomanka”, „Na pierwszy znak”, „Ta mała”.
wykonawcy:
Mariola Augustyn – wokal
Tomasz Maleszewski – wokal
Damian Domalewski – wokal
tancerze Teatru Scena Kamienica
Maciej Michałkowski – prowadzenie
godz. 20:00
„Kiepuriada”
miejsce: Rynek Główny
Jedno z najbardziej znanych małżeństw w historii Polski, pozostawiło po sobie prócz wielu miłych wspomnień i zasług dla kultury polskiej, także wiele już dziś zapomnianych i niezwykłych muzycznych przebojów. Mártha Egghert była wielką divą węgierskiej operetki, która w późniejszym etapie kariery sięgała wspólnie z Janem Kiepurą po pieśni dwudziestolecia międzywojennego, nierzadko pisane specjalnie dla nich.
Wieczór wypełniony będzie anegdotami, wspomnieniami z życia Eggerth i Kiepury oraz piosenkami. Usłyszymy, między innymi: „Brunetki, blondynki”, „Mów do mnie jeszcze”, „Pokochaj mnie”.
Miłym akcentem koncertu będzie wspólne, ze słynnym małżeństwem i wykonawcami, wykonanie przeboju wszech czasów „Usta milczą, dusza śpiewa”… za sprawą emisji zrekonstruowanego cyfrowo nagrania.
wykonawcy:
Mariola Augustyn – sopran
Tomasz Maleszewski – tenor
Damian Domalewski – tenor
tancerze Teatru Scena Kamienica
Ivan Zhukov – fortepian
Maciej Michałkowski – prowadzenie
Stowarzyszenie Operetka Wrocławska zostało założone w roku 65-lecia sztuki operetkowej we Wrocławiu. W swoich działaniach skupia się na krzewieniu tego gatunku muzycznego, poprzez organizację oryginalnych i niestandardowych koncertów, spektakli, recitali i widowisk. Ze względu na obserwowany zanik tej dziedziny sztuki muzycznej, postawiło sobie za cel przypomnienie najważniejszych dzieł operetkowych polskich i zagranicznych kompozytorów w atrakcyjnej wokalnie i instrumentalnej formie wyrazu. Założyciele stowarzyszenia to animatorzy kultury i artyści z powodzeniem realizujący wiele projektów artystycznych skupiających się na gatunku operetkowym.
Stowarzyszenie Operetka Wrocławska jest pomysłodawcą i realizatorem projektu pn. „Operetka na wynos!”.
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Miasta Oświęcim.
wstęp wolny