POLSKA ENERGIA - fotowoltaika
Fotowoltaika – czy to się opłaca?
Czym jest fotowoltaika? Jak działa i jakie mamy z niej korzyści? Z tymi pytaniami spotykamy się najczęściej. Bywa, że instalacje PV są mylone z popularnymi solarami, które ogrzewają wodę użytkową. Fotowoltaika niesie ze sobą zdecydowanie więcej korzyści i rozwiązań dla naszego domu pozwalając na oszczędność energii elektrycznej.
Na elektrownie słoneczne składa się zestaw urządzeń, które mają za zadanie wyprodukować energię elektryczną z energii słonecznej. Panele fotowoltaiczne mogą zostać zamontowane niemal wszędzie. Najważniejsze, by znajdowały się w miejscu największego nasłonecznienia, dlatego też zalecana jest południowa część dachu.
Fotowoltaika co to jest?
Fotowoltaika pozwala wyprodukować prąd we własnym zakresie, za pomocą energii słonecznej. Energia elektryczna uzyskana w ten sposób może być wykorzystywana na bieżąco w gospodarstwie domowym, magazynowana lub odsprzedawana do zakładu energetycznego. Fotowoltaika pozwala uniezależnić się od dostaw i cen prądu.
Fotowoltaika może zostać zamontowana zarówno na dachu, jak i na gruncie. Ważne, by żaden obiekt nie przysłaniał paneli fotowoltaicznych. Bezpośrednie działanie promieni słonecznych zagwarantuje szybszy zwrot z inwestycji.
Najlepszy do montażu fotowoltaiki jest dach skierowany na południe o nachyleniu pod kątem około 35 stopni.
Bardzo często fotowoltaika jest mylona z kolektorami słonecznymi. Obie instalacje czerpią energię ze słońca, jednak mają zupełnie odmienne możliwości. Na pierwszy rzut oka bardzo trudno odróżnić instalację fotowoltaiczną od kolektorów słonecznych, ale na tym kończą się podobieństwa. Panele przetwarzają energię słoneczną na prąd, a kolektory słoneczne – na ciepło.
Kolektory słoneczne wykorzystywane są zazwyczaj do przygotowywania ciepłej wody użytkowej lub podgrzewania wody w basenie. Inwestycja w OZE (Odnawialne Źródła Energii) z roku na rok staje się coraz bardziej opłacalna. Wszystko za sprawą dostępnych dotacji oraz stale rosnących rachunków za prąd czy paliwa stałe. Zwrot z inwestycji następuje z reguły po około 10 latach od zakupu i montażu instalacji solarnych.
Ze względu na uniwersalność paneli fotowoltaicznych, cieszą się one większą popularnością niż kolektory słoneczne. Energię elektryczną można wykorzystać do zasilenia dowolnych urządzeń, łącznie z kotłem elektrycznym, natomiast kolektory służą jedynie do podgrzewania wody użytkowej.
Instalacja PV
Głównym elementem instalacji PV są panele fotowoltaiczne pokryte szkłem hartowanym, gwarantującym wysoką odporność na uszkodzenia spowodowane warunkami atmosferycznymi. To najbardziej widoczna część całej instalacji. Najważniejszym elementem budowy panelu fotowoltaicznego są ogniwa fotowoltaiczne, ponieważ to właśnie tu dochodzi do wytworzenia energii elektrycznej.
Kolejnym, bardzo ważnym urządzeniem jest inwerter, zmieniający prąd stały na prąd zmienny. Prąd stały jest wytwarzany w fotoogniwach, jednak nie może zostać wykorzystany w gospodarstwie domowym, dlatego należy przetworzyć go do odpowiedniego napięcia i częstotliwości. Inwerter nazywany jest również falownikiem.
Inwerter wpływa na efektywne działanie modułów fotowoltaicznych. Jego sprawność pozwala określić, jaka część energii zostanie spożytkowana, a jaka utracona. Im niższa moc wejściowa i wyjściowa, tym mniejsza sprawność inwertera.
Podstawowymi elementami budowy instalacji PV są panele fotowoltaiczne oraz falownik. Oba elementy nie zadziałają bez połączenia ze sobą, co umożliwiają kable solarne i złącza. Dostosowane systemy montażowe pozwalają czerpać maksymalne korzyści z instalacji PV.
Moc instalacji systemu fotowoltaicznego powinna być dobierana biorąc pod uwagę czynniki wpływające na wydajność paneli słonecznych takiech jak: kąt nachylenia, orientacja względem południa , natężenie promieniowania słoneczengo czy temperatura.
Jak działa fotowoltaika?
Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną przez odbicie fotonów od powłoki wewnątrz ogniwa. Wytwarzany prąd stały przepływa do inwertera, gdzie przetwarzany zostaje na prąd zmienny.
Wytwarzana za pomocą fotowoltaiki energia elektryczna może być wykorzystywana na bieżąco przez gospodarstwo domowe lub magazynowana. Nadwyżki prądu mogą zostać oddane do zakładu energetycznego i w razie potrzeby wykorzystane w tym samym roku rozliczeniowym.
Zależnie od struktury i technologii produkcji, wyróżniane są ogniwa fotowoltaiczne z krzemu monokrystalicznego lub polikrystalicznego. Największą sprawność uzyskują ogniwa monokrystaliczne.
Ciągły wzrost cen energii i paliw sprawia, że inwestycja w fotowoltaikę jest coraz bardziej opłacalna. Sprzyjają jej również dostępne dofinansowania oraz możliwość przekazywania wyprodukowanych nadwyżek energii do sieci elektroenergetycznej. W czasie większego zapotrzebowania na energię, inwestor może ją swobodnie odebrać, co wpłynie na znaczne zmniejszenie rachunków za prąd.
Domowe elektrownie słoneczne zyskują na popularności szczególnie wśród właścicieli domów energooszczędnych. Instalacje fotowoltaiczne doskonale współgrają z kotłami elektrycznymi, znacznie zmniejszając rachunki za prąd, nawet w czasie dużego zapotrzebowania na energię elektryczną, co jeszcze bardziej wpływa na opłacalność fotowoltaiki.
Panele fotowoltaiczne są zaliczane do Odnawialnych Źródeł Energii, ponieważ czerpią energię pochodzącą z promieni słonecznych. Działanie fotowoltaiki nie wpływa negatywnie na środowisko – nie wytwarza spalin. Instalacja fotowoltaiczna nie generuje dodatkowych kosztów, dlatego od chwili jej uruchomienia, inwestor zaczyna oszczędzać na rachunkach za prąd.
Inwestor może zdecydować się na montaż fotowoltaiki w dowolnym momencie, ponieważ nie łączy się to z wymianą instalacji elektrycznej. Panele wykorzystują już istniejącą instalację – zazwyczaj skrzynkę rozdzielczą. Różnica polega jedynie na posiadaniu własnej mikroinstalacji, która produkuje prąd. Zależnie od rodzaju inwertera zasilana jest jedna lub trzy fazy. Warto też zwrócić uwagę na to, że instalacje słoneczne są częścią programu czyste powietrze!