Amerykańskie bombowce nad okupowanym Oświęcimiem. Mieszkańcy mówili o cudzie
Ta data mocno wyryła się w pamięci ówczesnych mieszkańców okupowanego przez Niemców Oświęcimia. 13 września 1944 roku amerykańskie bombowce zbombardowały niemiecki zakład IG Farben. W trakcie ataku doszło do wydarzenia, które przeszło do historii jako cud w Oświęcimiu. O tej historii sprzed 78 lat przypomina Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, placówka której organizatorem jest Powiat Oświęcimski.
Przed laty, w relacji dla Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej opowiadał o tym zdarzeniu salezjanin ks. Aleksander Karkoszka. Mówił, że w roku 1944 i 1945 Oświęcim był często bombardowany. Wspomniał, że dużo bomb spadało na cmentarz parafialny. W pobliżu Niemcy mieli skład z amunicją. https://www.muzeumpamieci.pl/zapraszamy-na-relacje…
– W 1944 roku jak były naloty na zakłady, to się bałem. Raz nalot zastał mnie w mieście, to pamiętam, że schroniłem się pod zamkiem. Wtenczas zbombardowali u salezjan kino tylko dla Niemców – opowiadał w innej relacji zarejestrowanej przez MPMZO Marian Domasik.
Zapamiętał, że siła uderzeń bomb była ogromna. Ziemia się trzęsła, a on myślał, że za chwilę zawali się schron, w którym się znajdował. https://www.muzeumpamieci.pl/pamiatka-po-amerykans…
13 września 1944 roku amerykańskie bombowce B-24 Liberator w osłonie samolotów myśliwskich wystartowały z lotnisk we Włoszech. Ich celem były: zakład IG Farben, Blachownia i Zdzieszowice. Janusz Wróbel w swojej książce „Niemieckie ciężkie baterie przeciwlotnicze wokół Oświęcimia 1944-1945” napisał, że bombardowanie IG Farben zaczęło się o godz. 11.17 i trwało pięć minut. W tym czasie bombowce zrzuciły ponad 235 ton bomb.
Część śmiercionośnych ładunków spadła bliżej lub dalej od IG Farben, fabryki, w którym niewolniczo pracowali m.in. więźniowie Auschwitz. W tym jedna na kino, które na terenie zakładu salezjańskiego dopiero co urządzili sobie Niemcy. Obiekt uległ zniszczeniu.
Kościołowi stojącemu w pobliżu nic się nie stało. Jedyni ołtarz główny przesunął się o kilka metrów. Mieszkańcy, którzy po bombardowaniu przyszli oglądać zniszczenia od razu zaczęli mówić o cudzie i widocznym znaku działania Opatrzności Bożej.
Na zdjęciu amerykańskie bombowce Consolidated B-24 Liberator, takie jak 13 września 1944 roku bombardowały IG Farben. Fot. United States Air Force, Domena publiczna, Wikimedia Commons
(Źródło: Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej).
Polska Energia
Fotowoltaika, Pompy Ciepła, Maty Grzewcze, Ładowarki Samochodowe.
Zadzwoń. Doradzimy
577 830 030
Kupuje Lokalnie w Polecane Firmy
- Poniedziałek, Środa, Czwartek: 7:30 do 15:30
- Wtorek: 7:30 do 17:00
- Piątek: 7:30 do 14:00
Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu