Brzeszcze. Podejrzany o znęcanie z nakazem opuszczenia miejsca zamieszkania oraz policyjnym dozorem

Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu oraz policjanci z Komisariatu Policji  w Brzeszczach  postawili zarzuty znęcania 43  – letniemu mieszkańcowi gminy Brzeszcze. Aby chronić osoby pokrzywdzone przemocą śledczy zastosowali wobec podejrzanego nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną oraz policyjny dozór.

Do zdarzenia doszło w niedzielny poranek (01.03.2020). Tuż po godzinie 07.00 policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące awantury domowej w jednej z miejscowości w gminie Brzeszcze.  W związku z tym niezwłocznie udali się pod wskazany adres, gdzie zatrzymali 43 – letniego, nietrzeźwego mężczyznę. Jak się okazało wszczął on awanturę podczas której zaczął grozić swoim najbliższym.  Mężczyzna trafił do pomieszczeń dla osób zatrzymanych, a badanie jego stanu trzeźwości wykazało 1,60 promila alkoholu.

W ciągu doby policjanci zebrali dowody świadczące  o tym, że podejrzany od około czterech lat stosował przemoc domową wobec żony oraz pełnoletniej córki. W związku z tym został mu przedstawiony zarzut znęcania fizycznego i psychicznego.

Wczoraj tj. 2 marca,  podejrzany został doprowadzony przed oblicze prokuratora, który zastosował wobec niego środki zapobiegawcze w postaci: dozoru policyjnego, nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną.

Za znęcanie w rodzinie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Nie czekaj. Przerwij przemoc.

Policjanci podejmując działania mające na celu przeciwdziałanie przemocy w rodzinie przypominają, że warto przerwać przemoc jak najszybciej. Kiedy przemoc zostaje ujawniona bardzo często sprawca, obawiając się konsekwencji karnych zmienia swoje postępowanie. 

Policjanci kierują swój apel również do osób, które są świadkami przemocy. Najczęściej są nimi sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o karygodnym zachowaniu sprawcy, dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.

Przypominamy, że osoby pokrzywdzone przestępstwem, mogą również uzyskać pomoc i wsparcie w ośrodkach współfinansowanych ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości, wykaz placówek na terenie Małopolski:

http://oswiecim.policja.gov.pl/pl/aktualnosci/oswiecim-pomoc-dla-osob-pokrzywdzonych-przestepstwem

asp. szt. Małgorzata Jurecka

Udostępnij