Jak w skali lokalnej zapobiec katastrofie klimatycznej?
Dziś w sali audiowizualnej im. Jana Klęczara w internacie popularnego „Chemika” odbyło się spotkanie informacyjne dla włodarzy gmin w naszym powiecie. Było ono poświęcone projektowi LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA.
Celem spotkania było zapoznanie sterników gmin z założeniami projektu. Także zainicjowanie stałej współpracy samorządu powiatowego z gminami przy realizacji przedsięwzięć mających na celu przeciwdziałanie i łagodzenie niekorzystnych zmian klimatu. Na spotkaniu obecny był wicestarosta Paweł Kobielusz i członkini zarządu Teresa Jankowska oraz przedstawiciele wszystkich gmin w naszym powiecie.
Gości powitał starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński. Podkreślił jak poważnym problemem są postępujące zmiany klimatu i jak kluczową rzeczą jest podjęcie wspólnych działań w celu zapobieżenia niekorzystnym zjawiskom.
Pomysł zawarcia porozumienia w celu podjęcia wspólnych działań na rzecz ochrony środowiska spotkał się z pozytywnym oddźwiękiem. Część włodarzy gmin już zadeklarowała, że niezwłocznie podpisze dokument.
O szczegółach projektu mówił Piotr Łyczko, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Głos zabrała także Edyta Burman, doradca ds. klimatu i środowiska w oświęcimskim starostwie, prezentując swoje zadania, jak i zachęcając do współpracy poszczególne gminy.
Life IP Eko Małopolska, Eko Małopolska, Life Unia Europejska, NFOŚiGW, Dla Klimatu, Oze, Ekodoradca,
Fot. RL
LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego”
LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA/LIFE19 IPC/PL/000005, realizowany przy wsparciu programu LIFE Unii Europejskiej oraz z NFOŚiGW.