Już od dziś na Wawelu można podziwiać dziecięcą zbroję króla Zygmunta II Augusta gov pl

Już od dziś na Wawelu można podziwiać dziecięcą zbroję króla Zygmunta II Augusta

Ten wyjątkowy w swej kategorii zabytek – jedna z dwóch najlepiej rozpoznawalnych zbroi dziecięcych na świecie – będzie od dziś do końca lutego prezentowany bezpłatnie w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu. Stało się to możliwe dzięki porozumieniu pomiędzy Polską a Węgrami, na mocy którego rząd węgierski przekazał tę unikatową pamiątkę stanowiącą część historycznego dziedzictwa Polski, w ręce polskich muzealników.

Już od dziś na Wawelu można podziwiać dziecięcą zbroję króla Zygmunta II Augusta gov pl
Już od dziś na Wawelu można podziwiać dziecięcą zbroję króla Zygmunta II Augusta gov pl

W uroczystym przekazaniu zabytku uczestniczyli w środę premierzy Polski, Mateusz Morawiecki, i Węgier Viktor Orban oraz wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński oraz dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej.

W przyszłości zbroja będzie dostępna dla zwiedzających jako wawelski depozyt w Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Renesansowa zbroja młodego Zygmunta II Augusta, obok sławnej wiedeńskiej zbroi ze spódniczką wykonanej dla późniejszego cesarza Karola V, przez Konrada Seusenhofera w latach 1512-1514 należy do dwóch najlepiej rozpoznawalnych zbroi dziecięcych na świecie. Została wykonana na zlecenie króla Czech i Węgier, Ferdynanda I (1526-1564) przez Jörga Seusenhofera (1500/05-1580), w 1533 r., jako prezent zaręczynowy dla przyszłego zięcia, króla Polski Zygmunta II Augusta (1548-1572). Dzieła Jörga Seusenhofera uważane są za szczytowe osiągnięcia płatnerstwa renesansowego. Był to dar Ferdynanda I z okazji zaślubin Zygmunta z Elżbietą, córką cesarza. Inicjały ES i SE należy czytaćjako Elisabetha – Sigismundus i Sigismundus – Elisabetha. Wykonana jest z kutej, trawionej, grawerowanej i pozłacanej stali.

Zbroja przechowywana była w cesarskich zbiorach wiedeńskich, a od 1933 w zbiorach Węgierskiego Muzeum Narodowego. 24 grudnia 2020 r., w Wigilię Bożego Narodzenia, rząd węgierski zdecydował o podarowaniu tego niezwykle cennego dla polskiego dziedzictwa historycznego artefaktu Polsce. Dzięki temu  królewski atrybut mógł po kilkuset latach wrócić do Polski, gdzie trafił do kolekcji Muzeum Zamku na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki.

Udostępnij