Kulturalna Małopolska w sieci
Teatr im. J. Słowackiegozaprasza do spędzenia piątkowego wieczoru z fantazją online o premierze, która się nie odbyła. Na 27 marca zaplanowano premierową inscenizację muzycznego widowiska „Ludwiczek”w reż. Daniela Malcharai Rafała Szumskiego. W związku z epidemią koronawirusa, data premiery została przesunięta na późniejszy termin. Ale twórcy i aktorzy (m.in. Rafał Szumera, Karolina Kazoń, Tomasz Międziki Ewelina Cassette) w najbliższy piątek spotkają się z publicznością. Za pośrednictwem internetu. Transmisja Fantazji o Ludwiczku rozpocznie się na profilu FB Teatru (tutaj) o godz. 20.00.
Również w piątkowy wieczór transmisja wyjątkowego koncertu na profilu FB Filharmonii Krakowskiej. Dla melomanów zagra duet Natalia Jarząbek(flet) i Emma Wils(fortepian). Na recital złożą się kompozycje z nagranej przez artystki w ubiegłym roku płyty „Infinity”. Ciekawostką – elementem wspólnym wszystkich utworów jest stosowanie przez Natalię Jarząbek techniki oddechu permanentnego, która umożliwia jej grę… bez zaczerpnięcia naturalnego oddechu przez bardzo długi okres czasu! Transmisja koncertu rozpoczyna się o godz. 19.30. tutaj.
Za sprawą Muzeum Okręgowego w Nowym Sączumożna odbyć wirtualną wędrówkę po Galicji Mieczysława Orłowicza. Autor bezcennego dla historyków przewodnika, wydanego w 1914 roku,stał się inspiracją niezwykłego filmu dokumentalnego. Reżyser Jacek Kurzeja oprowadza widzów po miejscach opisywanych przez podróżnika i pokazuje, jak wyglądają one dzisiaj. Film do obejrzenia w całości na kanale YouTube Muzeum
Cricotekaopowiada o najważniejszych eksponatach ze swoich zbiorów i wystawy stałej. Na stronie instytucji (tutaj)znajduje się bogate archiwum audiodeskrypcji. Zapoznając się z plikami dźwiękowymi, można poznać sześć etapów twórczości teatralnej Tadeusza Kantora– od Podziemnego Teatru Niezależnego po Teatr Śmierci.
Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnejinauguruje nowy cykl artykułów o tematyce związanej z dziedzictwem kulturowym regionu. Pierwsze teksty zostały poświęcone: czczonym na Górnej Orawie pogromcach zarazy oraz orawskim zwyczajom z okresu Wielkiego Postu i Wielkanocy. Artykuły są publikowane na stronie muzeum tutaj.