#Kulturawsieci – MKiDN promuje specjalną przestrzeń dla artystów na Patronite.pl! gov-pl

#Kulturawsieci – MKiDN promuje specjalną przestrzeń dla artystów na Patronite.pl!

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspólnie ze Związkiem Cyfrowa Polska zapraszają artystów i instytucje kultury na platformę Patronite.pl, gdzie powstała specjalna kategoria #Kulturawsieci dedykowana twórcom. Ma ona ułatwić prezentowanie i upowszechnianie dorobku artystycznego w Internecie oraz pozyskiwanie od osób prywatnych wsparcia w postaci grantu finansowego.

kultura w sieci

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Związek Cyfrowa Polska oferują wsparcie techniczne i merytoryczne artystom, którzy będą chcieli skorzystać z tej formy prezentacji swojego dorobku. Wybrane dzieła będą prezentowane również na stronie internetowej MKIDN. Obie instytucje będą wspólnie promowały nową platformę prezentacji twórczości artystycznej także na swoich social mediach, ale przede wszystkim na fanpage’u akcji „Kultura w sieci” na Facebooku i Twitterze.

Akcja, jest skierowana nie tylko do artystów, którym stwarza szansę zaprezentowania swojej twórczości szerszemu audytorium, ale także do odbiorców kultury, umożliwiając im nawiązanie unikalnych relacji z artystami poprzez wspieranie ich twórczości.

Czym jest Patronite.pl?

Patronite.pl to pierwszy polski portal społecznościowy z e-mecenatem. Został założony ponad trzy lata temu przy wsparciu m.in.  Związku Cyfrowa Polska. Umożliwia każdemu twórcy zaprezentowanie swojej twórczości w Internecie i jednocześnie daje szansę na znalezienie mecenasów – za pośrednictwem serwisu artyści mogą uzyskiwać od osób prywatnych wsparcie w postaci grantu finansowego. Każdy z użytkowników sieci może być mecenasem wybranego twórcy.

Na stronie Patronite.pl wyodrębnione zostały następujące kategorie związane z kulturą:

•             muzyka – https://patronite.pl/kategoria/1/muzyka

•             literatura – https://patronite.pl/kategoria/3/literatura

•             film – https://patronite.pl/kategoria/2/film

•             malarstwo – https://patronite.pl/kategoria/21/malarstwo

•             sztuka – https://patronite.pl/kategoria/10/sztuka

•             teatr – https://patronite.pl/kategoria/13/teatr?page=1

•             rękodzieło – https://patronite.pl/kategoria/14/rekodzielo

•             design – https://patronite.pl/kategoria/15/design

•             grafika – https://patronite.pl/kategoria/20/grafika

•             gry – https://patronite.pl/kategoria/5/gry

 

Jak dołączyć do akcji?

W przypadku posiadania profilu na Patronite.pl należy wysłać mail na adres kontakt@patronite.pl, w temacie wiadomości wpisując #Kulturawsieci, a w treści wklejając link do swojego profilu. Profil musi być przypisany przynajmniej do jednej z podanych wyżej kategorii.

Natomiast każdy, kto nie posiada profilu na platformie, musi przed wysłaniem maila zarejestrować się i wypełnić kreator profilu.

Zachęcamy do rejestracji i skorzystania z wyjątkowej szansy na promocję i pozyskanie regularnego wsparcia od swoich Patronów.

Zestawienie wszystkich Twórców biorących udział w akcji #Kulturawsieci

Jak wspieramy artystów i twórców – podsumowanie

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uruchomiło program „Kultura w sieci”, który składa się z dwóch elementów: programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu dotacyjnego, zarządzanego przez Narodowe Centrum Kultury. Program stypendialny jest kierowany do osób fizycznych, twórców i artystów. O dotację z programu NCK mogą się starać organizacje pozarządowe oraz instytucje kultury. Budżet programu wynosi 20 mln zł. Szczegóły

Ponadto MKiDN, promując akcję #Zostańwdomu – sztuka przyjdzie do Ciebie!, na stronie internetowej stworzyło zakładkę Kultura w sieci, w której zebrane zostały oferty online instytucji kultury, zarówno prowadzonych i współprowadzonych przez ministerstwo, jak i samorządowych. Podjęte działania umożliwiły szerokiemu gronu odbiorców kontakt ze sztuką m.in. poprzez zwiedzanie, oglądanie wirtualnych wystaw i spektakli, słuchanie koncertów czy korzystanie ze zbiorów i archiwów, które na co dzień nie są dostępne.

Dodatkowo MKiDN promuje specjalną przestrzeń dla artystów na platformie Patronite, na której mogą prezentować i upowszechniać swój dorobek artystycznego w Internecie, ale także pozyskiwać wsparcie w postaci grantu finansowego od osób prywatnych.

Udostępnij