Zakład Kotlarsko Ślusarski Tomasz Wojciechowski - Małopolska. Gmina Oświęcim.Szansa na więcej wymienionych pieców – nowe zasady „Stop Smog”
Do najważniejszych zmian należą umożliwienie związkom międzygminnym i powiatom aplikowania do programu w roli koordynatora oraz dopuszczenie dofinansowań do instalacji w budynkach będących w zasobach mieszkaniowych gminy. Wydłużono także okres od zawarcia porozumienia do realizacji inwestycji z 3 do 4 lat.
Wierzę, że te zmiany realnie przyczynią się do szybszej wymiany pieców w Małopolsce, ponieważ dotyczą grupy, w której najtrudniej o postęp – osób dotkniętych ubóstwem energetycznym. Jednak aby to się stało możliwe, potrzebna jest duża aktywność samorządów lokalnych, na co bardzo liczę
– skomentował zmiany w programie Stop Smog wicemarszałek Tomasz Urynowicz.
Program „Stop Smog” jest przewidziany na lata 2019-2024. Wnioskodawcy (gmina, związek międzygminny, powiat) mogą uzyskać do 70 proc. dofinansowania kosztów inwestycji, pozostałe 30 proc. stanowi ich wkład własny. Dzięki temu wytypowani mieszkańcy gmin także z Małopolski, mogą otrzymać bezzwrotną dotację na 100 procent kosztów wymiany pieca. W pierwszym naborze do programu „Stop Smog” wnioski podpisały gminy: Niepołomice, Skawina, Sucha Beskidzka i Tuchów.
Średni koszt inwestycji w jednym budynku (w przypadku budynku o dwóch lokalach – w jednym lokalu) nie może przekroczyć 53 tys. zł.
Według uchwały antysmogowej dla Małopolski, do końca roku 2022 należy wymienić wszystkie piece pozaklasowe, a do końca roku 2026 – te o 3. lub 4. klasie emisyjności.
Więcej informacji o nowych programu Stop Smog: www.nfosigw.gov.pl