Malopolska.pl: Kulturalna Małopolska w sieci
Pamięci Krzysztofa Pendereckiego
29 marca mija 1. rocznica śmierci Krzysztofa Pendereckiego. W tym dniu pamięć o wybitnym kompozytorze zostanie uczczona internetową transmisją dwóch wydarzeń:
– na scenie Europejskiego Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbędzie się koncert chóralny pod honorowym patronatem prof. Piotra Glińskiego – wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W programie wydarzenia znajdą się m.in. kompozycja „Missa brevis” i fragment „Pasji wg. św. Łukasza”. Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Maciej Tworek. Narratorem koncertu jest Jerzy Trela.
Wydarzenie będzie transmitowane na żywo z lusławickiej sceny za pośrednictwem kanału YouTube Filharmonii Krakowskiej, w poniedziałek 29 marca, od godz. 19.00. Informacja o biletach znajduje się na stronie Filharmonii pod adresem https://www.filharmonia.krakow.pl/Repertuar/Cykle_koncertowe/Koncerty_symfoniczne_i_oratoryjne/9504-KONCERT_CH%C3%93RALNY.html
– Opera Krakowska pokaże filmowy zapis inscenizacji opery „Diabły z Loudon”. To pierwszy utwór operowy w twórczości Pendereckiego, inspirowany powieścią Aldousa Huxleya i dramatem Johna Whitinga. Od pierwszego wystawienia 1969 roku w Hamburgu cieszył się niesłabnącym zainteresowaniem twórców teatralnych i operowych. Pokazywany spektakl wyreżyserował Laco Adamik z okazji siedemdziesięciopięciolecia urodzin kompozytora. Premiera spektaklu miała miejsce 13 grudnia 2008 roku podczas uroczystego otwarcia nowej siedziby Opery Krakowskiej.
Spektakl będzie można obejrzeć za pośrednictwem platformy PlayKraków, w poniedziałek 29 marca, od godz. 18.40. Informacja o biletach znajduje się na stronie Opery Krakowskiej pod adresem https://opera.krakow.pl/spektakle/diably-z-loudun
Koncerty z muzyką pasyjną i cerkiewną
Filharmonia Krakowska w ten weekend zaprezentuje w internecie retransmisję trzech wydarzeń koncertowych:
– koncert symfoniczny, w którego programie znajdzie się VII Symfonia A-dur op. 92 Beethovena. Orkiestrę filharmonii poprowadzi Michał Maciaszczyk. Zapis koncertu zostanie udostępniony na kanale YouTube instytucji w piątek 26 marca, o godz. 19.30.
– koncert uniwersytecki z udziałem smyczkowej formacji Malawski String Quartet, która wykona utwory z dorobku Mozarta i Haydna. Wydarzenie będzie retransmitowane na platformie PlayKraków w sobotę 27 marca, od godz. 18.00.
– koncert oratoryjny, podczas którego zabrzmi jedno z najwybitniejszych dzieł religijnych w dorobku Jana Sebastiana Bacha – „Pasja wg św. Jana”. Dla internautów utwór wykonają orkiestra Capella Cracoviensis oraz Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Marka Toporowskiego. Koncert będzie transmitowany za pośrednictwem platformy PlayKraków, w niedzielę 28 marca, o godz. 18.00.
Informacja o biletach znajduje się na stronie Filharmonii Krakowskiej pod adresem https://www.filharmonia.krakow.pl/Repertuar/Kalendarium
Filharmonia Krakowska na ten weekend przygotowała również specjalne wydarzenie online dla najmłodszych melomanów. Najbliższy odcinek cyklu Smykowe Granie będzie okazją do poznania arcydzieł muzyki pasyjnej. Na spotkanie zapraszają Jolanta i Miłosz Gawrylkiewiczowie.
Koncert można obejrzeć za pośrednictwem platformy PlayKraków, w niedzielę 28 marca, o godz. 10.00. Informacja o biletach znajduje się na stronie filharmonii pod adresem https://www.filharmonia.krakow.pl/Repertuar/Cykle_koncertowe/Smykowe_granie/9513-SMYKOWE_GRANIE.html
Artystów krakowskiej filharmonii będzie można w ten weekend posłuchać także na stronach internetowych Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, w ramach kolejnej odsłony cyklu powstałego we współpracy dwóch instytucji. Tym razem internauci obejrzą koncert zarejestrowany w Cerkwi Grekokatolickiej p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Krakowie. Jego repertuar miał na celu pokazanie kanonu muzyki cerkiewnej. Chór Męski Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Marcina Wróbla wykonał kompozycje z dorobku m.in. Dymitra Bortnianskiego, Pawła Czesnokova, M. Gonczarowa i P. Turczaninowa.
Zapis koncertu zostanie udostępniony bezpłatnie w niedzielę 28 marca o godz. 16.00, na kanale YouTube MCK SOKÓŁ pod adresem https://youtu.be/UOKzTMaZTeY
Spektakle o współczesnej Szeherezadzie i dawnym Zakopanem
Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie zaprasza na transmisję kolejnej w tym sezonie premiery scenicznej. „Tysiąc i jedna noc. Szeherezada 1979” to spektakl Wojtka Farugi i Magdy Fertacz, który został zainspirowany zarówno „Baśniami tysiąca i jednej nocy”, jak i postacią słynnej reporterki Oriany Fallaci. Przez pryzmat starych perskich opowieści, twórcy sztuki chcą spojrzeć na wydarzenia rewolucji irańskiej z 1979 roku. Pretekstem jest ówczesna wizyta Fallaci w Teheranie, w celu przeprowadzenia wywiadu z samym ajatollahem Chomeinim. W te postaci na scenie wcielą się Marta Konarska i Andrzej Grabowski. Ponadto w obsadzie m.in. Jerzy Światłoń, Hanna Bieluszko, Daniel Malchar, Alina Szczegielniak i Karol Kubasiewicz.
Premierowy pokaz będzie transmitowany prosto z Dużej Sceny teatru, w piątek 26 marca, o godz. 19.00. Informacja o biletach znajduje się na stronie teatru pod adresem https://teatrwkrakowie.pl/spektakl/tysiac-nocy-i-jedna-szeherezada-1979-premiera-online
Teatr Witkacego w Zakopanem przypomni widzom jedną z odsłon scenicznego cyklu pod hasłem Tatrzańskie. Sztuka „Na przełęczy” powstała na motywach reportażowej książki autorstwa ojca patrona teatru – Stanisława Witkiewicza. To relacja z wyprawy na podhalańskie szczyty z czasów, kiedy odkrywano je dla ludzi z nizin, zachwycając się ich dzikim pięknem. To opis – z jednej strony – obiektywnych i autentycznych trudności związanych z pokonywaniem przez „turystów” nowej przestrzeni, z drugiej – bardzo emocjonalny pełen fascynacji tajemnicą – mistyką gór – kulturą górali – ich muzyką, strojem, budownictwem, hodowlą owiec, obyczajami. W spektaklu w reż. Andrzeja Dziuka występują m.in. Dorota Ficoń, Adrianna Jerzmanowska, Katarzyna Pietrzyk, Krzysztof Wnuk i Andrzej Bienias.
Sztukę będzie można obejrzeć w piątek 26 marca, o godz. 20.15 za pośrednictwem platformy Witkacy.tv pod adresem https://www.witkacy.tv/product/na-przeleczy/
Rozmowy o sztuce i nauce
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu przygotowało nowy odcinek Qlturalnej Rozmowy. Dziennikarka Alicja Stolarczyk tym razem zawitała z kamerą do Uhrynia, aby spotkać się z artystą Stanisławem Chomiczewskim. Rozmowa dotyczyła nie tylko malarstwa, ale też drugiej prawdziwej pasji twórcy – koni.
Materiał filmowy jest dostępny na kanale YouTube MCK SOKÓŁ pod adresem https://youtu.be/4okIOt8d3N4
Stanisław Chomiczewski
Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie w pierwszą rocznicę śmierci Antoniego Sypka, znanego historyka, znawcy regionu, publicysty i autora książek, prezentuje rozmowę z jego synem – Wojciechem. Antoni Sypek będzie jedną z postaci upamiętnionych podczas nowego wydarzenia interdyscyplinarnego w centrum, pod roboczą jeszcze nazwą: Tarnowianie. Festiwal zaplanowano na pierwszy weekend września.
Wywiad można obejrzeć na kanale YouTube CSM Studio pod adresem https://youtu.be/QoIy-Y_cZ5s
Wojciech Sypek
Bohaterami najnowszego filmiku Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon są… czekolada i cytryna! Pierwsza posłuży do zaprezentowania prostego szyfru podstawieniowego, którego używają m.in. harcerze. Drugą zostanie zapisana sekretna wiadomość, odczytywalna dopiero przy pomocy wysokiej temperatury. Poświęcony nietypowym sposobom komunikacji filmik prezentuje Andrzej Pruchlat, edukator Cogiteonu.
Materiał wideo można obejrzeć na kanale YouTube Cogiteonu pod adresem https://youtu.be/dsXpUzYceVs