Mieszkańcy naszego powiatu aktywnie włączyli się w kampanię na rzecz klimatu
W wielu miejscowościach naszego powiatu trwa intensywna kampania w ramach I Małopolskiego Dnia dla Klimatu. Angażują się doń zarówno dzieci, jak i dorośli.
22 kwietnia br. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Osieku z samodzielnie przygotowanymi transparentami i dekoracjami sprawdzali wiedzę mieszkańców na tematy związane z ochroną klimatu przed Urzędem Gminy w Osieku. Za prawidłową odpowiedź każdy otrzymał sadzonkę drzewa. W wydarzeniu wzięło około 30 uczniów oraz 20 mieszkańców, w tym Marek Jasiński, wójt Gminy Osiek.
Tego samego dnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łękach leśnik z Nadleśnictwa Andrychów przeprowadził prelekcję, której zwieńczeniem było wspólne sadzenie drzewek na terenie placówki. Prelekcji z zainteresowaniem przysłuchiwało się ponad 70 uczniów z klas IV-VIII.
24 kwietnia na stadionie brzeszczańskiego Górnika, na specjalnie przygotowanym stoisku, mieszkańcy mogli zapoznać się z problematyką zmian klimatycznych , a także korzyściami płynącymi z sadzenia drzew, naszym naturalnym sprzymierzeńcem w walce ze zmianami klimatu. Po wypełnieniu krótkiej ankiety i rozwiązaniu quizu każdy otrzymał sadzonkę drzewka do posadzenia w swoim ogródku.
Kilka godzin później podczas Dnia Ziemi zorganizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Polance Wielkiej prelekcję na temat roli drzew w środowisku wygłosił doradca ds. klimatu i środowiska. Następnie nastąpiło wspólne nasadzenie drzewek przez Teresę Jankowską, członkinię Zarządu Powiatu w Oświęcimiu, Grzegorza Gałgana, wójta Gminy Polanka Wielka, Tomasza Borowieckiego, dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Polance Wielkiej, Krzysztof Ziaję, dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Polance Wielkiej, Edytę Burman, powiatową doradcę ds. klimatu i środowiska oraz uczniów ze szkolnego klubu ekologa. Ponadto na specjalnie przygotowanym stoisku, można było otrzymać sadzonkę drzewa.
25 kwietnia uczniowie klasy IV i V w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Jana Szklarza w Graboszycach wysłuchali prelekcji doradcy ds. klimatu i środowiska na temat roli drzew oraz skutecznych metod walki z niekorzystnymi zmianami klimatycznymi. Nietypowa lekcja zakończyła się wspólnym sadzeniem drzewek na terenie placówki.
Dziś o gospodarce leśnej w Szkole Podstawowej im. Aleksandra Kamińskiego w Smolicach uczniom z klas I-VIII opowiadał leśnik z nadleśnictwa Andrychów. Podobnie jak we wcześniej opisanych przypadkach, także i tu prelekcja zakończyła się wspólnym nasadzeniem drzewek na terenie szkoły.
Kampania odbywa się w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA/LIFE19 IPC/PL/000005, realizowany przy wsparciu programu LIFE Unii Europejskiej oraz z NFOŚiGW.
Fot. RL (czołówkowe), reszta pracownicy wydziału ochrony środowiska.