Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką powiat oswiecim pl

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Został ustanowiony z inicjatywy Prezydenta RP w 2017 r., w rocznicę śmierci rodziny Ulmów z Markowej. 24 marca 1944 w wyniku donosu niemieccy żandarmi rozstrzelali w Markowej (Podkarpacie) rodzinę Ulmów: ciężarną Wiktorię i Józefa oraz ich 6 dzieci: Stanisławę, Barbarę, Władysława, Franciszka, Antoniego i Marię. Wraz z nimi zginęło 8 ukrywanych przez nich Żydów z rodziny Goldman, Grünfeld i Didner.

Także 24 marca, w 1941 r., w ramach „Aktion Reinhardt” niemieccy okupanci zlikwidowali getto w Lublinie. W momencie likwidacji przebywało w nim ok. 37 tys. osób.

W Oświęcimiu dzień ten, zgodnie z Uchwałą Rady Miasta, zostanie uczczony poprzez złożenie wiązanki kwiatów przez delegację Prezydenta Miasta Oświęcim na płycie grobu Nieznanego Żołnierza na Placu Tadeusza Kościuszki.

W związku z zagrożeniem koronawirusem nie odbędzie się zorganizowana ceremonia (jak to ma miejsce przy innych świętach).

***

Podstawowym celem Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej jest pokazanie bohaterskich postaw Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej pomagali Żydom, ryzykując życie swoje i swoich rodzin. Jest to pierwsza w Polsce placówka muzealna zajmująca się tematyką ratowania ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich podczas Zagłady. Wystawa główna pokazuje poznane i udokumentowane przypadki udzielania pomocy Żydom na terenie obecnego województwa podkarpackiego. W przyszłości MPRŻ swoim zainteresowaniem obejmie inne ziemie okupowanej Polski.

Kładąc nacisk na współczującą i ofiarną postawę Polaków wobec cierpienia Żydów podczas II wojny światowej, nie zapomniano o niechlubnych aspektach w stosunkach polsko-żydowskich podczas okupacji niemieckiej. MPRŻ jest ważnym głosem w dyskusji na temat postawy Polaków wobec Zagłady.

Wystawa dedykowana jest wszystkim, którym zależy na dialogu i wzajemnym szacunku i każdemu, kto zechce poznać cząstkę swojej lokalnej historii, opowiedzianej na tle tragicznych wydarzeń, których doświadczyła Polska i Europa w czasie II wojny światowej.

(Źródło i grafika: Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej)

źródło: powiat.oswiecim.pl

Udostępnij