Nowy rok szkolny w nowych murach Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego
Na tę chwilę dyrekcja, kadra pedagogiczna, rodzice i podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu czekali bardzo długo. 1 września 2020 r. zainaugurowano rok szkolny w nowej siedzibie placówki na oświęcimskim Zasolu. Decyzję o budowie nowego Ośrodka rada powiatu poprzedniej kadencji podjęła jednogłośnie. Jeszcze raz potwierdziło się powiedzenie, że zgoda buduje.
W uroczystym otwarciu placówki oprócz Zarządu Powiatu w Oświęcimiu, wzięli udział: wicewojewoda, włodarze miast i gmin naszego powiatu, byli starostowie, radni, przedstawiciele powiatowych instytucji, goście specjalni, w tym osoby przez lata związane z SOSW.
Wzruszenia nie krył dyrektor placówki Jacek Polak.
– Dla mnie jest to jeden z najszczęśliwszych dni w życiu. I dedykuję ten cały wysiłek, który wspólnie wykonaliśmy, wszystkim dzieciom i ich mamom walczącym o normalność– powiedział.
Wicestarosta Paweł Kobieluszprzyznał, że obecny zarząd powiatu miał obawy w kwestii samodzielnego finansowania wartej kilkadziesiąt milionów inwestycji. Władze Powiatu Oświęcimskiego są jednak zdeterminowane, by dokończyć ambitne zadanie.
– Nie widzę zagrożenia co do kontynuacji inwestycji. Mury II etapu są pociągnięte wysoko– podkreślił obrazowo wicestarosta.
Mówiąc o perypetiach związanych z lokalizacją Ośrodka, Paweł Kobieluszprzypomniał, że pierwotnie miał on “wyrosnąć” w sąsiedztwie popularnego “Chemika”. Z powodów geodezyjnych odstąpiono od tego zamiaru i ostatecznie obiekt powstaje obok jednej z dwóch dotychczasowych siedzib SOSW, na oświęcimskim Zasolu.
– Cieszymy się, że wreszcie kadra i dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi mają warunki do pracy i nauki na miarę XXI wieku. Nie waham się użyć słów, że jest to najlepszy Ośrodek w kraju pod względem warunków pracy– zaznaczył Paweł Kobielusz.
Zauważył, że jest to jedna z największych inwestycji kubaturowych na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat w powiecie oświęcimskim.
– Rodziła wiele problemów. Jako zarząd jesteśmy szczęśliwi, że udało się doprowadzić inwestycję do szczęśliwego finału i spotkać się dziś na zakończeniu I etapu. Trwa II etap budowy. Jednocześnie jesteśmy w momencie ogłaszania konkursu na dokumentację projektową III etapu– doprecyzował wicestarosta.
Głos zabrał także starosta oświęcimski poprzedniej kadencji, a obecnie wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec.
– Należałoby podziękować obecnemu Zarządowi Powiatu w Oświęcimiu, że tak wspaniale się spisał kontynuując pomysł budowy SOSW– powiedział wicewojewoda. – (…) W poprzedniej kadencji dzięki zrozumieniu wszystkich radnych podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu budowy. Obiekt jest wspaniały, na miarę XXI wieku. Panie dyrektorze, wreszcie zagości normalność w pańskiej placówce, a dzieci tak bardzo poszkodowane przez los, dotknięte różnymi chorobami, doczekały się odpowiednich warunków.
Wicewojewoda poinformował o umorzeniu samorządowi powiatowemu konieczności zwrotu dotacji w wys. 750 tys. zł, pochodzącej z rezerwy premiera na tę inwestycję. Powiat miał już przygotowane stosowne fundusze w budżecie, by oddać wspomnianą sumę. Teraz zamiast zwracać środki, będzie mógł je przeznaczyć na rzecz Ośrodka.
– Mam obiecane u marszałka Witolda Kozłowskiego, że jak tylko nowy budżet będzie “klepnięty”, znajdzie się tam zapis, iż będzie można aplikować o środki na tego typu budowę. Mam nadzieję, że III etap będzie już wsparty przez samorząd województwa małopolskiego– dodał Zbigniew Starzec.
– Cieszę się, że pan wojewoda był tak odważny, by złożyć deklarację publicznie na ten III etap, bo faktycznie było sporo niedomówień w kwestii montażu finansowego– stwierdził wicestarosta Paweł Kobielusz.
Goście, którzy zasiedli w auli placówki obejrzeli kilkunastominutowy film obrazujący trudną sytuację lokalową Ośrodka na przestrzeni ostatnich lat oraz kadry z budowy nowej siedziby.
Wicestarosta podziękował dyrektorowiJackowi Polakowiza determinację, która pozwoliła na podjęcie przez władze Powiatu decyzji o budowie nowoczesnej placówki.
O dobry humor zebranych zadbał niezrównany duet Leszek Szuster – Janusz Toczek, co rusz wywołując u zebranych niepohamowane salwy śmiechu.
Na zakończenie części oficjalnej, dyrektor Polak wraz z wicestarostą Pawłem Kobieluszem,muzykiem i nauczycielem Marcinem Domarzewskimi wokalistą Krzywej Alternatywy Piotrem “Pietią” Sikorązagrał i zaśpiewał klasyk utwór grupy MAANAM “Oprócz błękitnego nieba” w wersji rozsławionej przez zespół Golden Life.
Po zakończeniu części oficjalnej, goście mogli zwiedzić obiekt, a przy okazji obejrzeć mini-wystawę, której bohaterką jest Zofia Posmysz. Była więźniarka KL Auschwitz jest jedną z osób, które przekazały prywatne fundusze na rozwój SOSW.
Fot. RL, filmik: WR.