Pieszo z Polski do Rzymu - Spotkanie przy globusie ock.org.pl

Oświęcimskie Centrum Kultury: Pieszo z Polski do Rzymu - Spotkanie przy globusie

15 listopada 2023 roku o godzinie 18:00 w Oświęcimskim Centrum Kultury odbędzie się pięćdziesiąte siódme z cyklu podróżniczych „Spotkań przy globusie” – z Jędrzejem Józefowiczem – pt. „Pieszo z Polski do Rzymu”.

Pieszo z Polski do Rzymu - Spotkanie przy globusie ock.org.pl
Pieszo z Polski do Rzymu – Spotkanie przy globusie ock.org.pl

Dlaczego zamiast polecieć samolotem z Polski do Rzymu wolał pójść? Kogo poznał w trakcie swojej wędrówki? W którym kraju najtrudniej się wędrowało? Czym jest Via Francigena? Jak spało się pod jednym dachem z dilerami narkotykowymi? Czy piesza i samotna podróż zmienia człowieka?

O tym, a także o polskiej i bawarskiej serdeczności, trzęsieniu ziemi, toskańskich krajobrazach i rozmowie z papieżem Franciszkiem usłyszycie przychodząc na spotkanie z Jędrzejem Józefowiczem.

„Dziennik wędrowca, czyli jak dotarłem pieszo do Rzymu” to debiut literacki Jędrzeja Józefowicza, zapis wędrówki, przemyśleń związanych z pieszą podróżą, relacją z Bogiem. Nie brak w niej zabawnych historii i opisów wspaniałych spotkań z drugim człowiekiem, wśród których znalazł się nawet sam papież! Autor dzięki zapiskom swojego dziennika udowadnia, że do przeżycia przygody rodem z filmu wystarczy po prostu iść.

1 lipca 2019 roku niespełna 22-letni Jędrzej Józefowicz wyszedł z mieszkania w Środzie Wielkopolskiej. Zabrał ze sobą wielki plecak, kapelusz i kijki trekkingowe. W jakim celu to zrobił? Zamarzył o pieszym dotarciu do Wiecznego Miasta – Rzymu. Podczas blisko dwumiesięcznej samotnej wyprawy Jędrzej szedł przez cztery kraje Europy, by w 80. urodziny ukochanego dziadka po 51 dniach w drodze dotrzeć do Rzymu i stanąć na placu św. Piotra w Watykanie.

Jędrzej Józefowicz – absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz pedagogiki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autor prelekcji podróżniczych, pomysłodawca i organizator Zaniemyskiego Dnia Podróżnika, dziennikarz, podróżnik, kibic Realu Madryt.

W 2017 roku wraz z dwoma przyjaciółmi wędrował przez 35 dni szlakiem św. Jakuba do Santiago de Compostela i Fisterry. W lipcu 2019 roku wyruszył w samotną pieszą drogę ze Środy Wielkopolskiej do Rzymu. A w marcu 2023 roku przeszedł wraz z Piotrem Kilianem w dwie strony szlak Arctic Circle Trail na Grenlandii.

pozdrawiam
Jędrzej Józefowicz

wstęp wolny

 

Źródło:
Oświęcimskie Centrum Kultury
32-600 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24
tel. 33 842 25 75

Udostępnij