Othello, Hulajgęba, I będzie wesele...j z T. Bagatela ock-org-pl

Othello, Hulajgęba, I będzie wesele...j z Teatru Bagatela

Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie zaprasza do obejrzenia online, w ramach promocji Teatru Bagatelai akcji Bagatela w Twoim domu, wybrane archiwalne przedstawienia. Spektakle będą udostępniane na okres jednego miesiąca.

Do 27 kwietnia 2020 rokuTeatr Bagatela proponuje do obejrzenia spektakl „Othello”, wg Williama Szekspira, w reżyserii Macieja Sobocińskiego.

Desdemona – tłumaczył reżyser – jest osią tego przedstawienia. Skupiam się na relacji, jaka panuje pomiędzy nią a Othellem i przez ich związek śledzę bieg pozostałych wydarzeń. Całą tragiczną historię Maura weneckiego, niedziejącą się w jakimś określonym czasie, widz ogląda z perspektywy sceny morderstwa. Retrospektywy i flesze pomagają unaocznić genezę dramatycznej historii. Strzępy zdarzeń, które nabierają nieokiełznanego tempa. Chaos. Idąc za Szekspirem role powierzyłem aktorom w wieku, który on sam określił. Rzeczywista młodość uwierzytelnia i legitymizuje przedstawione zachowania.

tekst: William Szekspir
tłumaczenie: Stanisław Barańczak
opracowanie, reżyseria, scenografia: Maciej Sobociński
asystent reżysera: Wojciech Leonowicz
muzyka: Bolesław Rawski
choreografia: Kamila Jankowska, Witold Jurewicz
obsada: Marcel Wiercichowski, Urszula Grabowska, Marcin Sianko, Kamila Klimczak, Ewelina Starejki, Michał Kościuk, Piotr Różański, Sławomir Sośnierz, Dariusz Starczewski, Adam Szarek, Juliusz Krzysztof Warunek
premiera: 5.04.2007
czas trwania: 150 minut



Do 3 maja 2020 rokuTeatr Bagatela zaprasza na spektakl „Hulajgęba”, wg „Ferdydurke” i „Dzienników” Witolda Gombrowicza, w opracowaniu i reżyserii Waldemara Śmigasiewicza.

Ale nie zapominajmy także, że człowiek nie lubi dojrzałości – ponieważ woli młodość swoją. Dlatego też Ferdydurke zawiera w sobie oba te dążenia – jest ona, jak już zaznaczyłem w tym dzienniku, „obrazem walki o własną dojrzałość kogoś zakochanego w swej niedojrzałości”. Tu więc znowu forma staje się degradująca. Od siebie dodam: kto nie wyłowi, nie odczuje tej „degradacji” w Ferdydurke, w Ślubie, w innych moich rzeczach, ten nie dotarł do najistotniejszej we mnie sprawy. /Witold Gombrowicz, Dziennik 1957-1961/

Przedstawienie zdobyło Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu w Sankt-Petersburgu w 2004, uznane zostało za najlepszy spektakl według krytyków festiwalu Biała Wieża i entuzjastycznie przyjęte przez budapeszteńską i polską widownię. Anonsowaliśmy je jako „dorosłą adaptacją szkolnej lektury”, ale pamiętajcie, że „szkolna lektura” to kolejna przylepiona temu dziełu gęba. Waldemar Śmigasiewicz inteligentnie pożenił w swojej adaptacji lekkość i komizmu z metafizyczną głębią.

adaptacja i reżyseria: Waldemar Śmigasiewicz
asystent reżysera: Przemysław Branny
scenografia: Maciej Preyer
muzyka: Krzesimir Dębski
obsada: Dariusz Starczewski, Piotr Różański, Bogdan Grzybowicz, Sławomir Sośnierz, Wojciech Leonowicz, Jakub Bohosiewicz, Krzysztof Bochenek, Marcin Kobierski, Łukasz Żurek, Przemysław Branny, Adrian Ochalik, Alina Kamińska, Ewelina Starejki, Alicja Kobielska, Urszula Grabowska, Aleksandra Godlewska
premiera: 21.12.2003
czas trwania: 150 minut


Od 11 kwietnia 2020 roku od godziny 20:00 do 10 maja 2020 rokuTeatr Bagatela oferuje spektakl „I będzie wesele…j”Piotra Waligórskiegow autorskiej w reżyserii.

Akcja spektaklu rozgrywa się w szpitalu psychiatrycznym. Chorzy prowadzą w nim swoje codzienne, zwyczajne życie. Główną bohaterką jest młoda psychoterapeutka, która ma prowadzić kółko teatralne. Na początku wydaje się być przestraszona i czuje się nieswojo obcując z chorymi. Stopniowo zaczyna się przyzwyczajać do nowej codzienności, zaprzyjaźnia się z mieszkańcami, którzy nie są agresywni, a bardziej prości i dobroduszni. Okazuje się, że tak naprawdę jest słaba – zwłaszcza wtedy – gdy niespodziewanie odwiedza ją ojciec…

tekst i reżyseria: Piotr Waligórski
asystent reżysera: Paulina Napora
scenografia: Wojciech Stefaniak
muzyka: Adrian Konarski
teksty piosenek: Adam Ochwanowski
obsada: Paulina Napora, Michał Kościuk, Krzysztof Bochenek, Sławomir Sośnierz, Magda Grąziowska, Przemysław Redkowski, Gena Wydrych, Bogdan Grzybowicz, Piotr Różański
premiera: 27.03.2009
czas trwania:


Źródło: Oświęcimskie Centrum Kultury

Udostępnij