"Piktorialne impresje"- wystawa fotografii w OCK
W dniach od 25 lutego do 17 marca 2020 roku w galerii „Tyle światów” Oświęcimskiego Centrum Kultury prezentowana będzie wystawa fotografii piktorialnej Jiříego Jurzykowskiego i Josefa Frydrycha pt. „Piktorialne impresje”.
Jiří Jurzykowski i Josef Frydrych spotkali się zupełnie przypadkowo. Połączyła ich wspólna pasja – fotografia. Przypadkowe spotkanie wyrazili potrzebą wspólnego tworzenia. W taki sposób zrodził sięPictorial Foto Beskyd, który cechuje się wyjątkowością, bowiem to jedyny klub na terenach Republiki Czeskiej interesujący się fotografią piktorialną.
„Zamiłowanie do fotografii jest piękne, ale kiedy zostaliśmy zaznajomieni z techniką fotografii piktorialnej, oczarowała nas i czuliśmy, że to jest właśnie to, co chcemy w kreatywny sposób wytwarzać i przekazywać dalej”.
Pictorial Foto Beskyd od dwóch lat zajmuje się ideą nowoczesnego piktorializmu, odrzucającego czyste zdjęcie i dokument.
Piktorializm narodził się przed 1890 rokiem w Anglii i osiągnął swoje apogeum w pierwszych latach XX wieku. Jego podstawy drzemią w malarstwie i grafice. Fotografia piktorialna polega na indywidualnej ingerencji artysty w każdą wykonaną odbitkę, to jest na zerwaniu z mechanicznym procesem pozytywowym. Zamiast migawkowej fotograficznej rejestracji powstaje syntetyczne dzieło sztuki. W fotografii piktorialnej artysta stosuje techniki szlachetne – gumę, olej, bromolej i przetłok. Techniki te pozwalały na punktowe zmiany tonalne, kontrolowanie szczegółowości obrazu. Artyści często pozostawiali ślady pędzla lub miękkie faktury na fotografiach. Wykorzystywano również specjalne filtry oraz nasadki na obiektywy.
Nazwa „piktorializm” jest związana z ideą Henry’ego Peach Robinsona, która została wyrażona w jego pracy naukowej pod tytułem „Pictorial Effect in Photography”, która została wydana w Londynie, w 1869 roku.
Dzisiaj wszystko zależy od wyobraźni, emocji, czy też nastroju autora. Fotografia piktorialna była inspirowana dziełami mistrzów światowego malarstwa, ale również wywodzi się z potrzeby współczesnej twórczości, co jest pewnym odbiciem na owe mistrzowskie dzieła. Jest to rodzaj wyobraźni autora, która widoczna jest na fotografii. Współcześnie możemy oglądać ową sztukę przede wszystkim na banerach, czy wielkoformatowych bilboardach.
źródło: http://www.it.oswiecim.pl/