Sejm_gov_pl zdalnySejm fot Kancelaria Sejmu Łukasz Błasikiewicz

Podsumowanie pierwszego dnia 8. posiedzenia Sejmu

Możliwość zdalnego udziału posłów w pracach Sejmu zapewnia uchwalona w czwartek 26 marca zmiana w Regulaminie Sejmu. Był to jedyny punkt pierwszego dnia 8. posiedzenia Izby. W związku z wprowadzonym stanem epidemii Sejm obradował z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa. Posłowie uczestniczyli w posiedzeniu rozmieszczeni łącznie w 12 salach. Dzięki temu możliwe było zachowanie zalecanych przez władze sanitarne odległości między parlamentarzystami.

Uchwalone przepisy pozwalają posłom uczestniczyć w posiedzeniu Sejmu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, umożliwiających porozumiewanie się na odległość. Ten nadzwyczajny sposób działania Sejmu może zostać zarządzony wyłącznie w przypadku wprowadzenia jednego ze stanów nadzwyczajnych opisanych w konstytucji lub w czasie trwania stanu epidemii. Zmiana obowiązywać będzie do 30 czerwca br.

Projekt zmian przedstawiło Prezydium Sejmu. Jak podkreślono w uzasadnieniu, zmiana podyktowana została koniecznością zapewnienia Izbie możliwości aktywnego działania i uchwalania ustaw w sytuacji walki z epidemią koronawirusa.Wzrost zachorowań wśród posłów lub objęcie dużej liczby posłów kwarantanną mogłyby spowodować brak niezbędnego do uchwalania przepisów kworum. Sparaliżowanie Sejmu oznaczałoby zaś, że państwo nie jest w stanie reagować na ewentualne rozprzestrzenianie się epidemii ani tez niwelować jej skutków dla gospodarki. Wnioskodawcy zwrócili też uwagę, że organizacja posiedzenia Sejmu w tradycyjnej formule, z uwagi na obecność dużej liczby osób, stwarzałaby ryzyko rozprzestrzeniania epidemii.

Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami, decyzję o zwołaniu posiedzenia Sejmu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość, podejmuje Marszałek Sejmu po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów. Skorzystanie z możliwości zdalnego uczestnictwa w posiedzeniu Izby ma charakter fakultatywny, a posłowie zachowują możliwość udziału w obradach w sposób tradycyjny, w budynku Sejmu. Stosowane w nadzwyczajnych okolicznościach przepisy nie ograniczają dotychczasowych uprawnień posłów określonych w konstytucji, ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz w regulaminie Sejmu. Wszyscy posłowie uczestniczący w obradach, niezależnie od formy tego udziału, będą mieli możliwość zabierania głosu, udziału w głosowaniach i składania wniosków formalnych.

Zmiany przewidują ponadto, ze w podobnej formie będą mogły się odbywać także posiedzenia komisji i podkomisji sejmowych, Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów.

Fotogaleria: Instagram, Flickr

Retransmisja obrad: YouTube

fot. Kancelaria Sejmu / Łukasz Błasikiewicz

źródło: Sejm.gov.pl

Udostępnij