Ponad pół miliona osób odwiedziło Muzeum Auschwitz w 2021 roku
W zeszłym roku były niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau zwiedziło ponad 563 tysiące osób. Z powodu COVID-19 Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau było całkowicie zamknięte dla odwiedzających przez 98 dni 2021 roku. W okresie przed pandemią konronawirusa Miejsce Pamięci odwiedzało rocznie ponad dwa miliony osób.
– Sytuacja cały czas jest trudna, bowiem taki spadek liczby odwiedzających, a także wiele ograniczeń wynikających ze stanu pandemii wpływają na różne aspekty pracy Muzeum – mówi dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz.
Wyraźny wzrost frekwencji rok do roku, sięgający nawet 60-70 procent, zauważalny był w miesiącach wakacyjnych.
– Mam nadzieję, że to pewna oznaka stopniowego powrotu do normalnej działalności – dodaje dyrektor.
W statystykach nadal dostrzec można efekt trwających ograniczeń w podróżowaniu. Choć liczba osób przyjeżdżających do Miejsca Pamięci z zagranicy wzrosła, jednak stanowili oni 51 procent wszystkich odwiedzających. W okresie przed pandemią było to zwykle ok. 80 procent.
– Pomimo pandemii i wyjątkowo długiego okresu, w którym Muzeum pozostawało niedostępne dla odwiedzających, liczba przewodników współpracujących z Muzeum utrzymała się na poziomie z lat ubiegłych. Obecnie z Muzeum współpracuje 340 przewodników, oprowadzających w 21 językach. Co prawda wielu musiało znaleźć dodatkowe zatrudnienie, jednak otwarcie Muzeum w drugiej połowie roku sprawiło, że przewodnicy stopniowo powracają do pracy z odwiedzającymi – przybliża Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Nowym sposobem upowszechniania wiedzy o historii Auschwitz w formie online jest cykl dwujęzycznych podcastów „O Auschwitz” dostępny na wszystkich najważniejszych światowych serwisach. Wśród poruszanych dotychczas tematów były: transformacja Birkenau w ośrodek zagłady, los Romów i Sinti w Auschwitz, czy historia obozu Auschwitz III-Monowitz. Dotychczas 14 odcinków odtworzono prawie 120 tysięcy razy.
(Źródło i foto.: Muzeum Auschwitz)