
Pozostało 6 miesięcy na złożenie deklaracji do CEEB!

Czym jest CEEB?
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków została uruchomiona 1 lipca 2021 roku. Jej celem jest zgromadzenie danych na temat tego, jak Polacy ogrzewają swoje domy. Taka wiedza i sporządzana na jej podstawie mapa emisyjności pomogą w walce ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza.
– Baza pozwoli określić rejony potrzebujące szczególnie intensywnych działań związanych z wymianą źródła ciepła. Ma umożliwić także skuteczne dostosowanie programów modernizacji. CEEB w przyszłości będzie uwzględniał również informacje na temat udzielonej pomocy publicznej w zakresie termomodernizacji i wymiany kotłów. Jest zatem narzędziem dla samorządów i administracji rządowej do skutecznego prowadzenia działań na rzecz poprawy jakości powietrza – podkreśla Piotr Łyczko, Zastępca Dyrektora Departamentu Środowiska.
Kto powinien złożyć deklarację?
Informację o używanych i posiadanych urządzeniach grzewczych powinien przekazać każdy właściciel budynku mieszkalnego lub niemieszkalnego. W przypadku budynków wielorodzinnych obowiązek ten powinien wypełnić zarządca zbiorczo dla części lub całego budynku. Do bazy należy zgłosić wszystkie używane źródła ogrzewania, takie jak sieć ciepłownicza, kocioł grzewczy z wymienieniem jego typu, piec węglowy, podgrzewacz czy kominek. Trzeba zarejestrować także odnawialne źródła energii: pompy ciepła, geotermię, panele słoneczne podgrzewające wodę, z wyjątkiem fotowoltaiki.
Do kiedy mamy czas?
Każdy właściciel lub zarządca już użytkowanego i ogrzewanego budynku ma obowiązek złożenia deklaracji w wersji elektronicznej lub papierowej do 30 czerwca 2022 roku. W przypadku nowo instalowanych urządzeń grzewczych termin ten wynosi 14 dni od uruchomienia źródła ciepła.
Jak złożyć deklarację do CEEB?
Źródło ogrzewania można zgłosić w tradycyjnej papierowej formie lub za pośrednictwem strony internetowej.
Ważne: aby skorzystać z tej formy zgłoszenia, należy posiadać profil zaufany lub e-dowód. Osoby chcące złożyć deklarację osobiście muszą wypełnić formularz odręcznie i wysłać go pocztą albo doręczyć do właściwego ze względu na umiejscowienie domu urzędu miasta lub gminy.
Tylko rok na wymianę kopciuchów
Według danych z deklaracji CEEB na grudzień 2021 roku, kotły na paliwo stałe poniżej klasy 3 lub bezklasowe stanowią aż 41% wszystkich pieców w Małopolsce, natomiast te spełniające wymagania ekoprojektu to zaledwie 6%. Tymczasem zgodnie z uchwałą antysmogową dla naszego województwa, do końca roku 2022 należy wymienić wszystkie źródła ciepła na węgiel lub drewno, które nie spełniają wymogów co najmniej 3 klasy tzw. ekoprojektu.
Można je zastąpić ogrzewaniem z miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewaniem elektrycznym, pompą ciepła, kotłem gazowym, kotłem na lekki olej opałowy lub innym źródłem ciepła spełniającym wymogi ekoprojektu. Warto przy tym skorzystać z programu dofinansowania, np. Czyste Powietrze. Ekodoradcy działający w większości małopolskich gmin pomagają w dobraniu programu dopłat do indywidualnej sytuacji i wypełnieniu dokumentów.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Małopolska w zdrowej atmosferze.