Rusza remont dachu na muzeum
W Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego rozpoczyna się remont dachu i elewacji północnej. Umowa na określony zakres prac opiewa na ponad 350 tys. złotych, przy czym warto podkreślić, że część środków na to zadanie – 115 tys. zł – udało się pozyskać z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.
W czwartek 24 września przekazano plac budowy, a na czas inwestycji Muzeum będzie wyłączone z obsługi z ruchu turystycznego.
Najistotniejszym elementem tej inwestycji jest wymiana poszycia dachu oraz części drewnianej konstrukcji więźby dachowej. Przebudowa istniejącego poszycia nie wpłynie na zmiany w architekturze budynku, a wykonawca założy m.in. instalację odgromową. Remont fasady kamienicy Rynek 16 będzie polegał na odnowieniu tynku cementowo-wapiennego oraz pomalowaniu elewacji na kolory odpowiadające Koncepcji programowej odrestaurowania elewacji budynków położonych w centrum Starego Miasta w Kętach.
Kamienica jako jeden z dwóch takich obiektów w Rynku jest wpisana do ścisłego rejestru zabytków, dlatego Muzeum mogło ubiegać się o przyznanie dotacji celowej na to zadanie u Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Udało się pozyskać 115 tys. zł.
– Pragnę podziękować Paulinie Nikiel-Muś z Wydziału Rozwoju Gminy Kęty za współpracę przy składaniu wniosku – mówi dyrektor muzeum Łukasz Gieruszczak. – Ale podziękowania należą się także innym pracownikom Urzędu: Iwonie Piwowarskiej-Zarębie oraz Markowi Nyczowi z Wydziału Infrastruktury Społecznej oraz władzom: I zastępcy burmistrza Gminy Kęty Rafałowi Ficoniowi i radnym Rady Miejskiej za wsparcie i zabezpieczenie środków w budżecie na tę inwestycję – dodaje.
Wykonawcą robót jest Paweł Sarka Zakład Usługowo-Handlowy SAKRA-P z Bulowic. W przekazaniu placu budowy oprócz przedstawicieli tej firmy i dyrekcji muzeum uczestniczyli, m.in.: I z-ca burmistrza Gminy Kęty Rafał Ficoń oraz inspektor nadzoru inwestorskiego Andrzej Boczkowski.
Prace mają zakończyć się do 30 listopada, ale to nie koniec zmian, jakie w tym roku czekają muzeum.
– Przez ostatnie dni muzealnicy zabezpieczali zbiory i budynek na czas inwestycji – mówi Łukasz Gieruszczak. – Ten remont to także doskonała okazja do tego, by odświeżyć ekspozycję stałą i nieco inaczej ją zaaranżować. Dlatego, tylko jak wykonawca zakończy prace związane z remontem dachu, przystąpimy do działania na parterze budynku – zdradza dyrektor.
Źródło: kety.pl