Spotkanie edukacyjne dla małopolskich samorządów
Jak samorząd może wspierać tworzenie miejsc pracy dla swoich mieszkańców? Jak utworzyć przedsiębiorstwo społeczne z udziałem JST? – na te pytania będzie można znaleźć odpowiedź biorąc udział w spotkaniu edukacyjnym organizowanym przez Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych. Jest ono adresowane do przedstawicieli małopolskich samorządów. Spotkanie on-line odbędzie się 19 listopada (czwartek) w godz. 10 – 12 z wykorzystaniem programu ZOOM. Udział w nim jest bezpłatny.
Przedsiębiorstwa społeczne to pomysł na tworzenie miejsc pracy dla osób, które mają trudności w znalezieniu zatrudnienia na otwartym rynku pracy, np. osób bezrobotnych oddalonych od rynku pracy, niepełnosprawnych czy korzystających z pomocy społecznej.
Tworzone przedsiębiorstwa społeczne często realizują usługi na rzecz samorządu, prowadząc działalność w takich branżach jak: gastronomia – dożywianie, prowadzenie stołówek, usługi komunalne (porządkowe, pielęgnacja zieleni, remontowe), usługi opiekuńcze dla osób starszych/niepełnosprawnych, edukacja i opieka nad dziećmi (przedszkola), archiwizacja i niszczenie dokumentów, ochrona antycovidowa (dezynsekcja, produkty ochrony osobistej).
Przedsiębiorstwa społeczne mogą być tworzone z udziałem JST w różnej formie prawnej najczęściej w formule spółdzielni socjalnej osób prawnych.
– Na spotkaniu opowiemy szerzej o zasadach tworzenia przedsiębiorstw społecznych oraz przedstawimy przykłady konkretnych przedsiębiorstw stworzonych z udziałem JST. Zaprezentujemy również ofertę Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, który proponuje kompleksowe wsparcie osobom/podmiotom zainteresowanym powołaniem do życia przedsiębiorstwa społecznego. Można uzyskać dotację do tworzonego miejsca pracy w wymiarze minimum ¼ etatu w kwocie ponad 21 tys. zł (do 10 miejsc pracy) oraz finansowe wsparcie pomostowe (2250,00zł na osobę) przez pierwszych sześć miesięcy prowadzenia działalności – mówi Ewa Chromniak, prezeska zarządu Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych.
Program spotkania:
– Powitanie, kilka słów wstępu o przedsiębiorczości społecznej
– Przedsiębiorstwa społeczne tworzone przez samorząd – przykłady, formy prawne, korzyści dla JST i społeczności lokalnej
– Praktyka funkcjonowania przedsiębiorstw społecznych
- Rafał Tybor – Prezes Spółdzielnia Socjalna Bieczynek (współtworzona przez JST) [gastronomia, prowadzenie stołówek]
- Łukasz Samborski – Prezes Spółdzielni Socjalnej OdNova (współtworzona przez JST) [usługi porządkowe, remontowe]
- Małgorzata Kwitowska – Kierownik Spółdzielni Socjalnej Albert [niszczenie dokumentów]
- Maciej Stachura – przedstawiciel Ośrodka Pomocy Społecznej w Kętach – o współpracy z lokalnymi spółdzielniami działającymi w gminie
– Pytania, dyskusja.
– Jak MOWES pomaga w zakładaniu przedsiębiorstw społecznych?
- Doradztwo w zakresie utworzenia przedsiębiorstwa społecznego, przygotowania biznesplanu
- Dotacje na miejsca pracy
- Wsparcie pomostowe finansowe i merytoryczne
- Inne – wsparcie w zakresie wprowadzenia preferencji dla przedsiębiorstw społecznych w zamówieniach
– Zamknięcie spotkania.
Zaproszenie do uczestnictwa w spotkaniu kierowane jest do przedstawicieli samorządów z Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego czyli z powiatów; bocheńskiego, krakowskiego, miechowskiego, myślenickiego, proszowickiego, wielickiego, m. Kraków oraz Małopolski Zachodniej czyli z powiatów: olkuskiego, chrzanowskiego, oświęcimskiego i wadowickiego.
Udział w spotkaniu tylko za zgłoszeniem – formularz zgłoszeniowy znajdziesz TUTAJ
Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 17 listopada włącznie. Przed spotkaniem do osób zgłoszonych prześlą link do udziału.
Spotkanie organizuje Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych w ramach projektu „Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej 2- Małopolska Zachodnia” „Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej 2- Krakowski Obszar Metropolitarny”.