Szpital Oświęcim: Tu najlepiej (za)dbają o serca naszych mieszkańców
Rozbudowa na terenie Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu centrum kardiologii inwazyjnej, elektroterapii i angiologii spółki G.V.M Carint staje się faktem. Edward Piechulek, dyrektor powiatowej lecznicy podpisał dziś umowę z prezes spółki Sebastianem Kawalcem i członkiem zarządu Lucą Vegettim na dzierżawę szpitalnego gruntu pod rozbudowę centrum. Spółka dobuduje do istniejącego już obiektu pawilon o pow. 730 m kw.
Dzisiejszą uroczystość poprzedziły długotrwałe boje polityczne. Ostatecznie Rada Powiatu w Oświęcimiu głosami rządzącej koalicji przeforsowała zgodę na dzierżawę wspomnianego terenu pod rozbudowę centrum.
– Uczestniczymy w epokowym wydarzeniu w historii tego szpitala. Rozbudowa centrum kardiologii inwazyjnej, elektroterapii i angiologii jeszcze bardziej podniesienie poziom świadczonych usług w tym zakresie. Po trzech latach zmagań z różnymi przeciwnościami, najpierw losu, potem politycznymi doprowadziliśmy etap wielkiego projektu do końca. To będzie ośrodek na miarę XXII wieku, bo na miarę obecnego stulecia usługi w Carincie świadczone są już od dawna – powiedział starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński.
Spółka Carint na europejskim rynku jest obecna od blisko półwiecza, a w Oświęcimiu od kilkunastu lat.
– Cieszymy się, że swoje decyzje inwestycyjne Carint dalej wiąże z naszym szpitalem. Za fachową i skuteczną pomoc dla naszych mieszkańców serdecznie dziękujemy – dodał starosta.
Edward Piechulek, dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu powiedział, że budynek to nie tylko mury.
– Będziemy mieć na terenie Szpitala Powiatowego kardiologię na najwyższym poziomie – powiedział dyrektor.
– Sami też oferujemy fachowe wsparcie medyczne. Oczywiście nie robimy tego za darmo. Dzięki temu możemy rozwijać szpitalną infrastrukturę i kupować nowoczesny sprzęt – dodał.
Głos zabrał prof. dr hab. n. med. Dariusz Dudek, prezydent Europejskiej Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (EAPCI), twórca jednej z największych w Polsce sieci placówek kardiologii interwencyjnej – GVM Carint Holding.
– Dla mnie to szczególny dzień. Wiele lat temu spotkaliśmy się przy otwarciu oddziału w Oświęcimiu. Wówczas w tej ceremonii uczestniczył prezydent Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Dla mnie to duża satysfakcja, że na dzisiejszej uroczystości reprezentuję zarząd ETK – podkreślił profesor Dudek,
Carint to nie tylko sieć wysokospecjalistycznych usług medycznych w Polsce, lecz także zagranicą, m.in. we Lwowie, gdzie w miejscowym centrum kardiologii i kardiochirurgii wciąż, mimo rozpętanej przez Rosję wojny na Ukrainie, nieprzerwanie trwa praca.
– Kilkanaście lat temu otwarliśmy w Oświęcimiu centrum, bo nie było tu wtedy leczenia zawałów serca w postaci interwencyjnej, a jedynie leczenie farmakologiczne, z bardzo dużą śmiertelnością. Centrum odegrało swoją rolę poprzez wprowadzenie zabiegów inwazyjnych. Rozbudowa stała się koniecznością z uwagi na dużą liczbę osób leczonych. Brakowało kompleksowej opieki kardiologicznej, czyli zapewnienia rehabilitacji po przebytym zawale serca. Dlatego w jednym z elementów planowanego budynku jest poradnia z rehabilitacją kardiologiczną. Chodzi o to, by każdy po zawale serca przeszedł kompleksową opiekę przez minimum rok – wyjaśnił prof. Dudek.
Wartością nowego obiektu będzie sala hybrydowa do zabiegów planowych, mniej inwazyjnych i skuteczniejszych dla pacjentów, do nagłych przypadków oraz rozbudowa oddziału intensywnej opieki kardiologicznej.
– To przykład bardzo dobrego partnerstwa publiczno-prywatnego. Obie strony są wygrane – dodał prof. Dariusz Dudek.
– Szpital ma w umowie uwzględniony szereg zabezpieczeń w stosunku do prywatnego podmiotu. Spodziewamy się szeregu korzyści, choćby z tytułu najmu powierzchni. Spodziewamy się także zwiększenia liczby usług medycznych, które realizujemy na rzecz Carintu – podkreślił dyrektor Edward Piechulek.
Głos zabrał również wicestarosta Paweł Kobielusz, który w ostatnich miesiącach monitorował cały proces z ramienia zarządu powiatu.
– W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o osobie śp. starosty Marcina Niedzieli, który mocno angażował się w cały ten proces. To co najważniejsze: firma Carint realizuje usługi medyczne w ramach kontraktu z NFZ, co oznacza, że są one dla pacjentów bezpłatne i świadczone na najwyższym możliwym poziomie. Pojawiające się w trakcie procedowania uchwały w przestrzeni publicznej informacje o stopniowej prywatyzacji są po prostu kłamliwe! – stwierdził wicestarosta, dodając że Zarząd Powiatu w Oświęcimiu, dyrekcja Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu i spółka Carint dokładają wszelkiej starań, abyście wszyscy mieszkańcy naszego powiatu byli zabezpieczeni w usługi kardiologiczne na najwyższym możliwym poziomie.
Budynek ma być oddany do użytku w przyszłym roku.
Fot. RL
Kupuje Lokalnie w Polecane Firmy
Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu
Tagi
angiologiaangiologia oświęcimbrzeszczeChełmekDla Zdrowia Fitelektroterapiaelektroterapia oświęcimfotowoltaikafotowoltaika oswiecimGmina oswiecimGVM CarintGVM Carint HoldingJawiszowicekardiologia inwazyjnakardiologia inwazyjna OświęcimkętymalopolskaOsiekoswiecimpolanka wielkaPower Greenpowiat oświęcimskiprzeciszowszpitalszpital oświęcimzatorzdrowiezdrowie oswiecim