Szukamy krewnych Władysława Jakubowskiego z Brzeszcz powiat oswiecim pl

Szukamy krewnych Władysława Jakubowskiego z Brzeszcz

Kolejny cenny dokument trafił do zbiorów Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Placówka, której organizatorem jest Powiat Oświęcimski w związku z tym nabytkiem liczy na Państwa pomoc.

Szukamy krewnych Władysława Jakubowskiego z Brzeszcz powiat oswiecim pl
Szukamy krewnych Władysława Jakubowskiego z Brzeszcz powiat oswiecim pl

Ów ciekawy dokument to świadectwo czeladnicze sprzed ponad 110 lat. Należało do urodzonego w 1887 roku w Brzeszczach Władysława Jakubowskiego. Otrzymał je po trzech latach nauki u wiedeńskiego mistrza ślusarskiego Josefa Ettela. Wydane 1 października 1908 roku potwierdzało, że „ukończył z wynikiem pozytywnym ustalony okres nauki, nabył wymagane w tym rzemiośle umiejętności” (całe tłumaczenie na końcu tekstu).

Program do wyszukiwania grobów na cmentarzu w Brzeszczach pokazuje dwóch pochowanych mężczyzn o tym imieniu i nazwisku, w tym jednego urodzonego 8 listopada 1887 roku i zmarłego 30 maja 1969 roku. Rok urodzenia się zgadza. Czy zatem w Brzeszczach spoczywa (wraz z mamą Ewą) ten sam mężczyzna, który tu się urodził i w 1908 roku otrzymał potwierdzenie swoich umiejętności rzemieślniczych? Niewykluczone, że tak.

Jak potoczyły się losy bohatera tego tekstu po tym, gdy w wieku 21 lat odebrał posiadane obecnie przez muzeum świadectwo czeladnicze? Jak wyglądały one wcześniej, po urodzeniu? Gdzie mieszkał? Czy w Brzeszczach, czy w innej miejscowości? Do jakich szkół chodził? Czy założył rodzinę i miał dzieci? To tylko niektóre z pytań, których jest wiele.

Będziemy wdzięczni za każdą informację dotyczącą Władysława Jakubowskiego = nie kryją muzealnicy.

W tej sprawie prosimy dzwonić tel. 33 447 40 84 lub pisać: biuro@muzeumpamieci.pl

Misją Muzeum Pamięci jest prowadzenie działań mających na celu upamiętnienie mieszkańców ziemi oświęcimskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i pomocy, jaką niejednokrotnie z narażeniem życia nieśli oni więźniom KL Auschwitz.

Udostępnienie wystawy stałej dla zwiedzających planowane jest w 2022 roku.

***

TŁUMACZENIE DOKUMENTU

Świadectwo czeladnicze

Jubileuszowa wystawa rzemieślnicza zorganizowana przez związek rzemiosł z okazji 40 roku rządów Cesarza Franza Josefa I ( 5 maja), Wiedeń, 1885

„ Kto z Bogiem zaczyna pracę, jest pewien, że wykona ją dobrze”

W imieniu Stowarzyszenia ślusarzy, rzemieślników wytwarzających pierścienie i łańcuchy, rzemieślników wytwarzających ostrogi, gwoździarzy, rzemieślników wytwarzających podnośniki, wagi i odważniki Cesarskiego Królewskiego Miasta Stołecznego Wiednia potwierdzam ja, niżej podpisany, przewodniczący tego stowarzyszenia na mocy niniejszego dokumentu, że tutejszy mistrz ślusarski, Pan Josef Ettel poinformował nas, że przyjęty do niego 1 października 1905 na naukę zawodu urodzony w 1887 w Brzeszczach w Galicji Władysław Jakubowski ukończył z wynikiem pozytywnym ustalony okres nauki, nabył wymagane w tym rzemiośle umiejętności i że w tym czasie nastąpiła u niego istotna zmiana życiowa. Wyżej wymieniony Władysław Jakubowski zostaje zwolniony wraz z wystawieniem tego oświadczenia po uprzednim egzaminie z obowiązku odbywania nauki zawodu i w dniu dzisiejszym zostaje mu wystawione i wręczone świadectwo czeladnicze jako referencje i potwierdzenie na przyszłość.

Wiedeń w Księstwie Austriackim pod Enns.

1 października tysiąc dziewięćset ósmego [1908]

Komisarz stowarzyszenia

Pieczęć okrągła:  Stowarzyszenie Wiedeńskie

Zastępca przewodniczącego podpis nieczytelny

Pieczęć okrągła: Pieczęć Mieszczańskich Mistrzów Ślusarskich, Żelaznych w Wiedniu 1854.

(Źródło: Muzeum Pamięci).

 

Muzeum Pamięci Mieszkańców
Ziemi Oświęcimskiej
Ul. Wyspiańskiego 10
32-600 Oświęcim
+48 33 447 40 84
Godziny pracy muzeum
  • Poniedziałek, Środa, Czwartek: 7:30 do 15:30
  • Wtorek: 7:30 do 17:00
  • Piątek: 7:30 do 14:00

Udostępnij