Rzeźby Agaty Agatowskiej w kolekcji oświęcimskiej książnicy Świat Ksiązki

GALERIA KSIĄŻKI: Rzeźby Agaty Agatowskiej w kolekcji oświęcimskiej książnicy

Futurystyczne, figuratywne rzeźby Agaty Agatowskiej opowiadają o kondycji współczesnego człowieka, stawiają istnienie ludzkie w centrum zainteresowania wraz z jego prawami i niezaprzeczalną wartością. Dzięki dotacji w ramach programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2021”, realizowanego przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Miejska Biblioteka Publiczna GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu zakupiła dwie rzeźby podchodzącej z Oświęcimia artystki. Można je podziwiać w holu głównym książnicy.

Rzeźby Agaty Agatowskiej w kolekcji oświęcimskiej książnicy Świat Ksiązki
Rzeźby Agaty Agatowskiej w kolekcji oświęcimskiej książnicy Świat Ksiązki

Rzeźby z przyszłości to cykl rzeźb oraz tytuł wystawy jubileuszowej wybitnej rzeźbiarki Agaty Agatowskiej, która miała miejsce w 2016 roku w Oświęcimiu i objęła swym zasięgiem wszystkie najważniejsze instytucje kultury miasta.

Istotą wystawy była prezentacja nowoczesnych dzieł w kontekście miasta naznaczonego historią II wojny światowej, sąsiedztwem byłego obozu Auschwitz oraz odwrócenie myśli od przeszłości i skierowanie ku przyszłości – przypomina Agnieszka Tracz z Miejskiej Biblioteki Publicznej GALERIA KSIĄŻKI, placówki mającej także status powiatowej książnicy.

Dzięki wspomnianej dotacji, Miejska Biblioteka Publiczna GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu zakupiła dwie rzeźby Agaty Agatowskiej. Pierwsza z nich David Bowie Fanka przedstawia dziewczynę w sukience z płaskorzeźbą Davida Bowie, słynnego muzyka. Tytuł drugiej Miś Uszatek odwołuje się do wydarzenia, jakim była sprzedaż popularnej bajki dla dzieci do Japonii. Na kostiumie postaci znajduje się płaskorzeźba flagi japońskiej. Rzeźby te, wykonane w polerowanym betonie, stanowią unikatowe pierwowzory dla dzieł o tym samym tytule, wykonanych w mastiku i nagrodzonych Grand Prix na Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 5, organizowanym przez Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej w Słupsku w 2008 roku oraz nagrodą Darmstädter Sezession, Darmstadt w Niemczech również w 2008 roku.

Agata Agatowska urodziła się w 1976 r. w Oświęcimiu. Studiowała rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (dyplom w 2001 r.). Edukację w zakresie rzeźby i scenografii kontynuowała w Kunstakademie Düsseldorf w Niemczech. W 2012 r. otrzymała dyplom niemieckiej uczelni, a następnie obroniła doktorat na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

W 2019 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie. Tytuł habilitacji – Rzeźby z przyszłości. Od 2017 r. wykłada rzeźbę na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie na stanowisku adiunkta, od 2020 r. na stanowisku profesora UP.

W latach 2002–2006 współpracowała z Velvets Theater w Wiesbaden, jako aktorka pantomimy. Za swoją twórczość rzeźbiarską otrzymała nagrody, m.in. nagrodę Darmstädter Sezession, w Darmstadt w Niemczech (2008) oraz Grand Prix na V Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko w Słupsku (2008). W 2013 r. została uhonorowana Wyróżnieniem Miasta Oświęcim w Dziedzinie Kultury. W 2018 r. zdobyła tytuł Osobowość Roku w kategorii kultura w plebiscycie „Gazety Krakowskiej”. Stypendystka miasta Oświęcim oraz fundacji niemieckich z Düsseldorfu: Hedwig und Robert Samuel Stiftung i Friedrich H. J. Schneider Stiftung. W 2016 r. w ramach wystawy jubileuszowej jej prace prezentowano w Oświęcimiu. Jedna z rzeźb stanęła na oświęcimskim Rynku.

Fot. MBP

  • Agata Agatowska na tle jednej z dwóch swoich rzeźb, w oświęcimskie galerii.
  • Rzeźby Agaty Agatowskiej w oświęcimskiej książnicy.

Udostępnij