KPP Oświęcim. Policjanci patrolują (3)-1 sierpien

Powiat oświęcimski. Policjanci przypominają i apelują o przestrzeganie obostrzeń wprowadzonych w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się epidemii

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu oraz Komisariatów Policji w Brzeszczach, Chełmku, Kętach i Zatorze  dbając bezpieczeństwo  mieszkańców powiatu oświęcimskiego oraz turystów, podczas codziennej służby zwracają baczną uwagę czy na ulicach, w parkach, w sklepach,  w restauracjach, w autobusach oraz innych miejscach i obiektach publicznych,  nadal stosowane są przepisy  wprowadzone w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa covid-19.  Mundurowi ponownie przy użyciu systemu nagłaśniającego w radiowozach ponownie będą przypominać, że ograniczenia obowiązują, bo zagrożenie zarażeniem nie minęło.

KPP Oświęcim. Policjanci patrolują (3)-1 sierpien
KPP Oświęcim. Policjanci patrolują (3)-1 sierpien

 

Policjanci będą również przypominać właścicielom bądź administratorom obiektów handlowych, że również oni bądź inni członkowie personelu, powinni zwracać uwagę klientom nieprzestrzegającym przepisów. Policjanci przypomną również, że w razie konieczności mogą oni skorzystać z pomocy funkcjonariuszy, wzywając ich na miejsce.

Patrol, który otrzyma zgłoszenie lub sam zauważy osobę nieprzestrzegającą obostrzeń, w pierwszej kolejności wyjaśni przyczyny niestosowania się do zaleceń sanitarnych, a następnie w razie stwierdzenia naruszenia przepisów będzie wyciągać wobec tych osób konsekwencje.

Przypominamy, że w przypadku naruszenia zakazu sprawcy może grozić grzywna do 5 tysięcy złotych, a w przypadku popełnienia przestępstwa dot. sprowadzenia niebezpieczeństwa poprzez zagrożenie epidemiologiczne  grozi  kara pozbawienia wolności  nawet do lat 8.

Przypominamy obowiązku zachowania odległości 1,5 m od innych. Z tego obowiązku są zwolnieni rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące, osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowi oraz osoby, które zasłaniają usta i nos.

W miejscach publicznych należy pamiętać o zasłanianiu nosa i ust. Obowiązek dotyczy noszenia maseczek lub stosowania innego rodzaju osłon na usta i nos, w sytuacji, gdy nie można zachować 1,5-metrowej odległości od innych.

Maseczkę trzeba obowiązkowo nosić m.in.:

  • w autobusie, tramwaju i pociągu,
  • w samochodzie osobowym, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień,
  • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
  • w kinie i teatrze,
  • u lekarza, w przychodni, w: szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
  • w kościele i szkole, na uczelni
  • w urzędzie (jeśli idziesz załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej.

Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa:

  • w restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole i jesz lub pijesz,
  • w pracy – jeśli nie masz styczności z osobami z zewnątrz (np. podczas obsługi klientów i interesantów),
  • podczas przebywania w lesie,
  • podczas spożywania posiłków lub napojów po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu (wagon WARS).

Nadal obowiązują również ograniczenia w transporcie publicznym. Kierowcy mogą zabrać tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących w pojeździe .  

Apelujemy do wszystkich mieszkańców, aby w dalszym ciągu stosowali się do zaleceń wydawanych w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się epidemii, aby kierowali się odpowiedzialnością i rozwagą.

Pamiętajmy zagrożenie zarażeniem wirusem covid – 19 nadal istnieje, więc to od odpowiedzialnego zachowania nas wszystkich zależy zdrowie nasze i naszych bliskich.

 

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Oświęcimiu

Udostępnij